fbpx

Kłobuck. Śmiertelnie niebezpieczna bakteria w kłobuckim szpitalu

Potwierdziły się informację o bakterii legionella w kłobuckim szpitalu. Pacjenci, którzy tam przebywają będą musieli obejść sie bez ciepłego prysznica do momentu ponownej kontroli.

1 sierpnia br. sanepid stwierdził, że w próbkach wody jest stanowczo za dużo bakterii typu legionella. Szpital ma czas do 16 sierpnia, by rozwiązać zaistniałą sytuację. Bakterie legionella, wykryte w próbkach wody w kłobuckim szpitalu są zdolne do wywołania ciężkiego zapalenia płuc.

Legionella to jednokomórkowe organizmy lubiące wilgoć i ciepłą wodę, dlatego z łatwością opanowują stojące zbiorniki z wodą.

Kłobuck. Śmiertelnie niebezpieczna bakteria w kłobuckim szpitalu 2
Bakterie Legionelli

Jak podaje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach:

„Wydano decyzję administracyjna o rygorze natychmiastowej wykonalności dot. zakazu korzystania z ciepłej wody w natryskach na II i III piętrze. Wydano zawiadomienie o wszczęciu postępowania oraz decyzję terminową dotyczącą doprowadzenia jakości ciepłej wody użytkowej wody do jakości zgodnej z obowiązującymi przepisami – do 16.08.2019 r.”

Obowiązki Szpitala

Szpital Rejonowy w Kłobucku musi wykonać przegląd techniczny instalacji, sprawdzać temperaturę wody a także niezwłocznie podjąć się działań redukujących bakterie legionelli. Cały proces pozbywania się bakterii może wiązać się z czyszczeniem całej instalacji szpitalnej.

Czym jest bakteria legionelli?

Choroba wywołana przez te bakterie nazywana jest chorobą legionistów, która charakteryzuje się ciężkim przebiegiem. Bakteria ta może wywołać u pacjenta ciężkie zapalenie płuc, a także gorączkę Pontiac o łagodnym przebiegu z objawami grypopodobnymi. Potencjalnie bakteria ta może być obecna w instalacji zasilającej w wodę w każdym budynku.  Temperatura wody 20–50°C sprzyja rozwojowi tych bakterii. Bakterie Legionella giną w temperaturze powyżej 60°C. Do zakażenia dochodzi poprzez wdychanie aerozolu wodno-powietrznego. Choroba nie przenosi się poprzez picie skażonej wody oraz z człowieka na człowieka. 

(p.s-b.)