fbpx

Kłobuck – Piękna pogoda, emocje oraz rekordy. To był kolejny wspaniały Bieg Pamięci Bitwy pod Mokrą

4 września w Mokrej już po raz czwarty razem z Fundacją Jest Lepiej został zorganizowany Bieg Pamięci Bitwy pod Mokrą. Była piękna pogoda, emocje i nowe rekordy trasy.

Bez wątpienia, wydarzenie, które zakończyło obchody 83. rocznicy Bitwy pod Mokrą stało się wspaniałym, sportowym upamiętnieniem zwycięskiej postawy a także bohaterstwa żołnierzy Wołyńskiej Brygady Kawalerii, którzy 1 września 1939 roku pod dowództwem gen. Juliana Filipowicza odparli atak pancernych wojsk armii niemieckiej.

Przygotowania do startu trwały od wczesnych godzin porannych. Najpierw odbyło się wyznaczenie trasy, jej zabezpieczenie a następnie rejestracja zawodników na 10-kilometrową trasę biegu głównego oraz biegi dla dzieci na dystansach 200, 400 i 800 metrów. Na starcie stanęło 187 zawodników i zawodniczek oraz 90 dzieciaków.

Kilka minut przed godziną 10.00 rozpoczęła się rozgrzewka. Lecz zanim wszyscy ruszyli na trasę, uczcili minutą ciszy pamięć o żołnierzach Wołyńskiej Brygady Kawalerii. Potem było już tylko odliczanie, wystrzał z pistoletu i kilkadziesiąt minut biegu na dwóch pięciokilometrowych pętlach.

Od samego początku na prowadzenie wysunął się Mateusz Pawełczak ze Złochowic. Zmagania wygrał z czasem 33 minut i 17 sekund, co jest nowym rekordem trasy. Pobił tym samym ubiegłoroczny wynik Ukraińca Sergeya Szevchenko aż o 1 minutę i 25 sekund. Znakomity rezultat.

Drugi na mecie zameldował się Daniel Adamski ze Szczecina, reprezentujący 12 Batalion Dowodzenia Ułanów Podolskich, z czasem 34 minuty i 36 sekund, a trzecie miejsce wywalczyła jego koleżanka z formacji – Monika Andrzejczak, która przebiegła trasę w czasie 35 minut i 19 sekund. To także rekordowy wynik w kobiecej kategorii w dotychczasowej historii tego niesamowitego wydarzenia.

Prowadzona była także klasyfikacja specjalna dla biegaczy z Gminy Miedźno. W tym przypadku nie było zaskoczenia. Podobnie jak rok temu najszybciej pobiegł Dariusz Wilk z Wapiennika, a wśród kobiet Agnieszka Polak z Miedźna. W generalnej klasyfikacji rezultat ten dał panu Dariuszowi znakomite 7. miejsce, a pani Agnieszce pozycję 98.

Żadnej z imprez nie udałoby zorganizować się bez udziału sponsorów a także i fundatorów nagród. Duże wsparcie przekazała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Miedźnie.

Na wydarzeniu nie mogło oczywiście zabraknąć strażaków a byli oni z Osp Mokra, Osp Borowa, OSP Kołaczkowice oraz Osp Miedźno i pomogli oni w organizacji i zabezpieczeniu trasy. Byli również policjanci z Powiatowej Komendy Policji w Kłobucku, którzy dbali o bezpieczeństwo uczestników wydarzenia, jak również ratownicy medyczni ze Stacji Pogotowia Ratunkowego w Kłobucku, ochrona oraz wolontariusze, którzy zadbali o zapewnienie porządku i sprawny przebieg wydarzenia.

K KIK