fbpx
Strona głównaDomNa co zwrócić uwagę, kupując kino domowe?

Na co zwrócić uwagę, kupując kino domowe?

Kino domowe to idealne rozwiązanie na przyjemny relaks podczas długich jesienno-zimowych wieczorów, a rodzinne oglądanie filmów to doskonały przepis na przyjemne spędzenie czasu.  Ostatnio coraz więcej osób „porzuca” telewizję na rzecz platformom streamingowych i vod, a dostępny obecnie, nowoczesny sprzęt elektroniczny pozwala uzyskać doskonałe parametry i warunki do oglądania filmów.

Kino domowe – zestaw audio i video

W przypadku kina domowego, powinno się zaopatrzyć w dobry jakościowo sprzęt. Tutaj sprawę należy rozpatrywać całościowo. Kino domowe jest tak dobre, jak dobry jest jego najsłabszy komponent.

Należy zatem dobrać do siebie zarówno sam telewizor, odtwarzacz Blu-Ray (coraz rzadziej odtwarzacz DVD), amplituner oraz zestaw głośników. Kluczowym aspektem jest to, by wszystkie te urządzenia były ze sobą kompatybilne.

Telewizor

Rozmiar ma znaczenie. Telewizor nie może być zbyt mały lub zbyt duży względem pokoju, w którym będzie się znajdować. Wśród klientów panuje przekonanie, że telewizor powinien być jak największy – jest to spory błąd.

Trudno będzie objąć wzrokiem całą powierzchnię ekranu, gdy pokój, w którym ten się znajduje, będzie niewielkich rozmiarów. Podobna sytuacja może zaistnieć w przypadku wyboru mniejszego telewizora, na którym dostrzeżenie wielu szczegółów może się okazać niemożliwe w zbyt dużym pomieszczeniu.

Kino domowe
Kino domowe

Amplituner

Czym właściwie jest amplituner?  Amplituner AV to określenie odbiornika wielokanałowego – urządzenia składającego się z tunera radiowego, dekoderów dźwięku przestrzennego, procesora DSP i zestawu pięciu bądź więcej wzmacniaczy mocy. Nazwa amplituner AV ma charakter historyczny, została wprowadzona wraz z narodzinami kina domowego, jako alternatywa dla amplitunerów stereofonicznych.

Przed wyborem trzeba ustalić, jakie rozwiązania techniczne nas interesują (np. liczba obsługiwanych kanałów audio) i jakie funkcje będą przydatne (np. skalowanie do 4K, rozwiązania sieciowe), a następnie poszukać urządzeń spełniających nasze wymagania. Chcąc kupić dobrej jakości amplituner, warto zajrzeć na tę stronę tophifi

Kino domowe
Amplituner Yamaha

Odtwarzacz Blu-Ray lub DVD

W obecnych czasach odtwarzacze DVD nie są już tak cenione i popularne, jak jeszcze dwie dekady temu, gdy zaczynały wkraczać masowo na rynek. Obecnie obraz i dźwięk filmów na DVD nie są tak żywe i czyste, jak w przypadku filmów nagrywanych na płytach Blu-ray. Cena takiego filmu wynosi średnio kilkadziesiąt złotych, ale oferuje nieporównywalnie lepszą jakość niż nagrania w formatach DVD i CD.

Najlepszą jakość obrazu dają odtwarzacze Blu-ray 4K. Jednak dostępne są także urządzenia niewiele droższe niż odtwarzacze DVD. Choć nie da się ukryć, że klasyczny odtwarzacz DVD jest opcją najtańszą.

Na co zwrócić uwagę, kupując kino domowe? 1
Kino domowe

Na rynku pojawiły się także odtwarzacze Blu-ray 3D. Sprawiają one, że pokój zamienia się w salę kinową. Użytkownik ma przy tym pełną kontrolę nad odtwarzanym filmem, który się nie zacina i nie ma pikseli, a obraz nie jest skompresowany. Kino domowe Blu-ray oferuje znacznie lepszą jakość. Filmy są zapisane w rozdzielczości Full HD 1920 × 1080 pikseli, natomiast te na DVD wyłącznie w 720 × 576 pikseli. Pojemność Blu-ray jest znacznie większa, co umożliwia nagrywanie wideo w wyższej rozdzielczości i tym samym przemawia na korzyść nośnika Blu-ray.

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -