fbpx
Targi budowlane, wyposażenia wnętrz i nieruchomości Częstochowa
Strona głównaKultura i rozrywka"Kariera Nikodema Dyzmy" w częstochowskim teatrze. Premiera odbędzie się 1 kwietnia

„Kariera Nikodema Dyzmy” w częstochowskim teatrze. Premiera odbędzie się 1 kwietnia

To najnowsza propozycja Teatru im. A. Mickiewicza. 1 kwietnia na częstochowskiej scenie zakróluje „Kariera Nikodema Dyzmy” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego. Dzień wcześniej widzowie zobaczą spektakl przedpremierowy.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz wbija ostrze satyry w rzeczywistość społeczno-polityczną Polski międzywojennej. Dekonstruuje mity i systemy. Z wielką pasją i precyzją obnaża hochsztaplerskie układy, miernotę intelektualną elit politycznych, karierowiczostwo. Bacznie, choć nieco w duchu Gogola, przygląda się człowiekowi. 

"Kariera Nikodema Dyzmy" w częstochowskim teatrze. Premiera odbędzie się 1 kwietnia 1
’Kariera Nikodema Dyzmy” (próba) – fot. Łukasz Kolewiński/UM Częstochowy

Kim właściwie jest Nikodem Dyzma? Prostakiem, chamem, nieudacznikiem, sprytnym oszustem, a może prostolinijnym prowincjuszem, przez przypadek ulepionym przez otoczenie na celebrytę, myśliciela i ekonomistę? Nim wkroczy na salony jest urzędnikiem pocztowym. Jego kariera jest dziełem przypadku: na ulicy znajduje zaproszenie na raut dyplomatyczny odbywający się w Hotelu Europejskim w Warszawie. Dyzma wybiera się tam przede wszystkim po to, aby się najeść. Swoimi niestandardowymi reakcjami i zachowaniem intryguje towarzystwo. Widzą w nim męża stanu, polityka, ważną osobistość. Dają mu carte blanche, jego kariera nabiera siły i rozmachu. 

"Kariera Nikodema Dyzmy" w częstochowskim teatrze. Premiera odbędzie się 1 kwietnia 2
’Kariera Nikodema Dyzmy” (próba) – fot. Łukasz Kolewiński/UM Częstochowy

Reżyserii spektaklu podjął się Gabriel Gietzky, który w Częstochowie stworzył m.in. przedstawienie „Być jak Kazimierz Deyna”. Adaptacji tekstu dokonał Radosław Paczocha.

 -W spektaklu skupiłem się głównie na idei dyzmizmu. Na próbie odpowiedzi, na pytanie: Ile w sobie mamy z Dyzmy, a na ile Dyzmów sami stwarzamy? Jak często ulegamy pozorom, dopatrując się na przykład w czyimś milczeniu – tajemniczości, a w wyrachowanym zachowaniu – przejawu geniuszu? Jak często ulegamy ułudzie, poddajemy się manipulacji i sami manipulujemy? – wyjaśnia Gietzky.

"Kariera Nikodema Dyzmy" w częstochowskim teatrze. Premiera odbędzie się 1 kwietnia 3
’Kariera Nikodema Dyzmy” (próba) – fot. Łukasz Kolewiński/UM Częstochowy

Rolę, którą w telewizyjnej ekranizacji wykreował niezapomniany Roman Wilhelmi, na częstochowskiej scenie gra Adam Hutyra. – W momencie, kiedy dostałem tę propozycję, pierwszą decyzją było: ,,Nie wrócę do tego filmu, dopóki nie zrobimy premiery. Nie ma co – trzeba szukać swojej drogi” – wyznał podczas konferencji prasowej, która odbyła się 29 marca. – Zresztą Gabriel ma swój pomysł na odczytanie tego tekstu i podążaliśmy za tym, co sobie wyobraził. I co ja znalazłem w niej swojego – zresztą dotyczącego współczesnych czasów. Bo tekst – niestety – jest bardzo, bardzo aktualny.    

Obsadę „Kariery Nikodema Dyzmy” tworzy dziesięcioro aktorów. Obok wspomnianego Adama Hutyry wystąpią bowiem Marta Honzatko, Sylwia Oksiuta-Warmus, Antoni Rot, Bartosz Kopeć, Małgorzata Marciniak, Iwona Chołuj, Maciej Półtorak, Robert Rutkowski oraz Waldemar Cudzik.

"Kariera Nikodema Dyzmy" w częstochowskim teatrze. Premiera odbędzie się 1 kwietnia 4
’Kariera Nikodema Dyzmy” (próba) – fot. Łukasz Kolewiński/UM Częstochowy

Za scenografię, kostiumy i projekcje odpowiada Adrian Lewandowski, za muzykę – Marcin Nenko, za choreografię – Szymon Michlewicz-Sowa, a za reżyserię światła – Filip Niżyński. Asystentem reżysera i inspicjentem jest Andrzej Rospondek.

Spektakl przedpremierowy odbędzie się 31 marca o godz. 19, a premierowy – dzień później o tej samej godzinie. Potem „Kariera Nikodema Dyzmy” będzie prezentowana 2, 14 15 oraz 16 kwietnia. Bilety i szczegóły: www.teatr-mickiewicza.pl.

mat. Teatru im. A. Mickiewicza oraz UM Częstochowy

Czytaj także: Częstochowski teatr szykuje nową premierę. Ogłoszono, kto zagra Kazimierza Dyzmę

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -