fbpx
Strona głównaPolecaneJuż w sobotę kolejne święto szlaku zabytków techniki – Industriada 2020. Atrakcje...

Już w sobotę kolejne święto szlaku zabytków techniki – Industriada 2020. Atrakcje szykują Częstochowa i Żarki

Już w sobotę kolejne święto szlaku zabytków techniki – Industriada 2020. Atrakcje szykują Częstochowa i Żarki

W tegorocznej edycji weźmie udział ponad 20 miejscowości województwa śląskiego. W naszym regionie festiwalowe atrakcje szykują Częstochowa i Żarki.
Hasłem przewodnim tegorocznej Industriady, którą zaplanowano na 26 września, jest „Natura w Przemyśle”. Jak co roku z okazji festiwalu kilkadziesiąt instytucji, w tym m.in. muzea szykują specjalną ofertę dla odwiedzających. Wszystko to po, aby zaproponować im niepowtarzalną podróż w czasie. W tym roku część atrakcji będzie dostępna również online. O wszystkich planowanych wydarzeniach można przeczytać na stronie www.industriada.pl. Po raz kolejny uczestnikom INDUSTRIADY bezpłatny transport zapewnią Koleje Śląskie, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Zarząd Transportu Metropolitalnego.

W Częstochowie na uczestników Industriady atrakcje festiwalowe czekać będą w trzech różnych obiektach. Organizatorzy przygotowali dla zwiedzających m.in. warsztaty, wystawy z przewodnikiem, prezentacje oraz manewry Stonki z Bykiem. Imprezę zakończy eksperymentowanie w materii dźwięku i obrazu czyli koncert Tam Tam Project.
Program Industriady w Częstochowie wygląda następująco:

I. Park im. ks. S. Staszica – Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Pawilon Wystawowy (liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod nr. tel. 504 757 178 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 15:00)
PROGRAM:
12:00 – 17:30 Muzeum Górnictwa Rud Żelaza
Poznajemy historię wydobycia rud żelaza w regionie częstochowskim – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem audio.
12:00 – 18:00 Instalacja w przestrzeni
Instalacja nawiązująca do tematu przewodniego Industriady, oparta zarówno na motywach zaczerpniętych z przyrody, jak i zahaczających o aspekt przemysłowy, stworzona między innymi z materiałów naturalnych.
12:00 – 16:00 Natura w rudzie /warsztaty/
Podczas warsztatów uczestnicy wykonają z „rudnej” gliny stworzenia żyjące w erze jurajskiej. Będą odbijać na różnych powierzchniach amonity, małże, belemnity, paprocie, tworzyć niezwykłe formy graficzne i unikalną biżuterię. Poznają, co kryje w sobie podczęstochowska ruda żelaza.

Już w sobotę kolejne święto szlaku zabytków techniki – Industriada 2020. Atrakcje szykują Częstochowa i Żarki 1


14:00 – 15:00 Muzyka z odzysku /warsztaty muzyczne/
Ekologiczne warsztaty robienia instrumentów z materiałów z recyclingu, zainspirowane muzyką etniczną, prowadzone przez członków stowarzyszenia „Etnochowa”.
15:00 – 16:00 Etnochowa /koncert/
Gratka dla wszystkich lubiących etniczne instrumenty perkusyjne i takie też rytmy… Aranżacje zespołu „Etnochowa” skupiają się głównie na rytmach zachodnioafrykańskich oraz orientalnych. Bębny, rytm, moc i fantazja. Siła DŹWIĘKU!
17:00 – 18:00 Dotyk dźwięku /koncert/
Koncert z wykorzystaniem bębnów dun dun oraz djembe z basem i thereminem – kosmicznym, melodyjnym instrumentem bezdotykowym. Żywioł i nostalgia. Muzycy połączą mechaniczne, industrialne i maszynowe dźwięki wprost z kopalni, fabryki
czy nawet lotniska z odgłosami przyrody, natury, matki Ziemi – zaprezentują, jak poprzez pracę z dźwiękiem i rytmem odzyskać wewnętrzną harmonię, odkryć swój potencjał. Czterech muzyków – cztery żywioły.
19:00 – 20:00 Tam Tam Project /koncert/
Niespotykane połączenie dźwięków z różnych stron świata z nowoczesnymi i klasycznymi stylistykami muzycznymi…
Eksperymentowanie w materii dźwięku i obrazu – towarzyszące muzyce wizualizacje obrazów Tomasza Sętowskiego i videoclipy tworzą wyobrażenie dwóch sprzeczności – techniki i natury.
„Tam Tam Project” to autorski zespół Piotra Jacksona Wolskiego, nastawiony na czerpanie z najbardziej odległych gatunków muzyki z całego świata. Zachwyca mieszanką różnorodnych stylów muzycznych – od muzyki afrykańskiej, arabskiej po romską – w nowoczesnej i zaskakującej oprawie muzycznej – fusion, rock, house, electronic. Rytm i cykliczność natury mają być odbiciem do równowagi, wytwórczości i industrializacji.
II. Muzeum Produkcji Zapałek, ul. Ogrodowa 68
10:00 – 18:00 Zwiedzanie historycznej Fabryki z unikatową na skalę światową sprawną technicznie zabytkową linią technologiczną do produkcji zapałek – zwiedzanie z przewodnikiem

Już w sobotę kolejne święto szlaku zabytków techniki – Industriada 2020. Atrakcje szykują Częstochowa i Żarki 2


III. Muzeum Historii Kolei, ul. Pułaskiego 100/120
11:00 – 15:00 – Pokaż, Osiołku, co masz w środku – zwiedzanie z przewodnikiem
11.00 – 17.00 – Przejażdżka drezyną – uruchomienie maszyny/urządzenia HIT
11:00 – 16:00 – Poprowadź lokomotywę – symulator lokomotywy EU07
11:00 – 17:00 – Manewry Stonki z Bykiem? O co chodzi? – prezentacja
11:00 – 17:00 – Bez piasku ani rusz – natura na kolei – prezentacja
11:00 – 17:00 – Muzeum Historii Kolei – zwiedzanie z przewodnikiem.

Już w sobotę kolejne święto szlaku zabytków techniki – Industriada 2020. Atrakcje szykują Częstochowa i Żarki 3


Specjalny program na piątek przygotowało również Muzeum Dawanych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach. Muzeum będzie czynne od godziny 10 do 18. Stary Młyn w Żarkach zaprasza wszystkich miłośników szlaku i nie tylko, na bezpłatne zwiedzanie. Z okazji Industriady przygotowano specjalny scenariusz poszerzony o wątki związane z naturą w młynie: drewnem, kamieniem, zbożami. Nie zabraknie ciekawostek o zwierzętach w młynie oraz o życiu dawnych rzemieślników, wspólnej zabawy w rozpoznawanie zbóż i innych produktów roślinnych. Jak informuje Stary Młyn, tego dnia szewc Jan opowie o swoim zawodzie, a żona piekarza poczęstuje odwiedzających lokalnymi rarytasami.
Wstęp wolny. Konieczna wcześniejsza rezerwacja pod nr tel. 670 070 772. Liczba miejsc ograniczona.

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here