JUROMANIA – święto Szlaku Orlich Gniazd

0
290

 

JUROMANIA – święto Szlaku Orlich Gniazd

W ramach Juromanii – święta Szlaku Orlich Gniazd w Olsztynie zaplanowano koncerty, rekonstrukcje historyczne, pokazy taneczne, warsztaty, zawody wspinaczkowe oraz konkursy. – tak się zapowiada pierwsza edycja Wydarzenie to odbędzie się w sobotę 22 września na terenie województwa śląskiego i małopolskiego.

W sobotę 22 września odbędzie się pierwsza edycja Juromanii – całodniowej imprezy, której celem jest zwrócenie uwagi na Szlak Orlich Gniazd ze wszystkimi jego walorami. A jest ich naprawdę wiele: kulturowe, przyrodnicze, historyczne oraz kulinarne. Jeden z najciekawszych i najpiękniejszych szlaków kulturowych w Polsce nareszcie doczekał się swojego święta. Rozpiętość doznań i aktywności, które oferuje ten szlak, jest niezwykle szeroka: od rozrywki i zabawy, przez kulturę, edukację, aż po sportowe emocje i odpoczynek na łonie przyrody. Dzięki Juromanii te wszystkie doznania będzie można przeżyć w jeden dzień, by później z przyjemnością wracać na Jurę po jeszcze więcej!

Blisko 170 wydarzeń w 17 lokalizacjach na terenie dwóch województw – śląskiego i małopolskiego. Szlak Orlich Gniazd to nie tylko punkty na mapie, ale przede wszystkim obiekty sakralne i historyczne warte zobaczenia. Jest to jeden z najciekawszych szlaków w całej Polsce. Program wydarzenia obfituje w wiele ciekawych propozycji, z których każdy znajdzie coś dla siebie. Gminy biorące udział w JUROMANII przygotowały zestaw atrakcji
i niespodzianek, który doskonale podkreśla ich wyjątkowość, piękno oraz tradycję. Mapping w Żarkach, rekonstrukcja historyczna bitwy z XVIII wieku w Częstochowie, warsztaty tkackie i koncert zespołu Percival na Zamku Bąkowiec, nordic walking w niesamowitej scenerii Pieskowej Skały czy koncert zespołu Cree na Pustyni Błędowskiej. Wybór będzie niezwykle trudny, zwłaszcza, że to nie wszystkie atrakcje przygotowane na tegoroczną JUROMANIĘ.

Zwieńczeniem pierwszego święta Szlaku Orlich Gniazd będą koncerty finałowe w dwóch miejscowościach: Ogrodzieńcu i Olsztynie. Na ogrodzienieckim podzamczu wystąpią Jamal oraz Krzysztof Cugowski i Zespół Mistrzów. Olsztyn zakończy JUROMANIĘ sporą porcją jazzu.
Na tamtejszym Rynku wystąpi bowiem Monika Borzym – wokalistka, która swój głos doskonaliła nie tylko w Polsce, ale także w Stanach Zjednoczonych, gdzie aktualnie mieszka.

Publiczność będzie mogła także wysłuchać protest songów w wykonaniu specjalnej orkiestry Follow The Rabit – Songs of Protest, dowodzonej przez znaną z zespołu Drekoty Olę Rzepkę z udziałem takich tuzów polskiej muzyki jak Antoni Ziut Gralak, Gaba Kulka czy Marsija Loco.

Program JUROMANII:

Park Wypoczynkowy „Lisiniec” w Częstochowie

10.00 -16.00 – historyczny obóz wojskowy i namiot szlachecki

12.00 – 13.00 – musztra saska, pokaz Garnizonu Fortecy Częstochowskiej z możliwością dołączenia do ćwiczeń

13.00 – 13.45 – koncert muzyki barokowej na żywo

14.00 – 15.00 – pokaz XVIII-wiecznego teatru kukiełkowego

15.15 – 16.00 – pokaz taneczny połączony z warsztatami

16.00 – 16.45 – przygotowanie rekonstruktorów do bitwy

17.00 – 18.00 – bitwa osadzona w realiach XVIII wieku i pokaz pirotechniczny

Zespół Pałacowo-Parkowy w Złotym Potoku

9.00 – 11.30 – rajd pieszy „Ścieżką Poezji i Legend Złotej Krainy Pstrąga” (start przy stawie Amerykan, zakończenie przy Pałacu Raczyńskich)

11.00 – 20.00 – pokaz życia średniowiecznego (prezentacje i warsztaty rękodzieła ludowego, prezentacje i warsztaty kulinarne, pokaz i warsztaty średniowiecznego rzemiosła – Rycerska Drużyna Żelaznego Wilka)

11.30 – 12.00 – oficjalne otwarcie – scena na tle stawu Irydion w parku pałacowym

11.45 – 12.30 – Jurajskie Inspiracje – wernisaż wystawy w Pałacu Raczyńskich (zwiedzanie do godz. 19.00)

12.00 – 12.30 – finałowe prezentacje w ramach Konkursu Wokalnego im. Janka Kiepury

12.30 – 13.30 – księżniczka z ostrężnickiej warowni – bajka – Teatr MAŁGO z Częstochowy

12.30 – 15.30 – Szlak Orlich Gniazd plasteliną malowany – warsztaty i konkurs plastyczny

13.30 – 13.50 – koncert zespołu Jurajskie TRIO Balladowe

13.50 – 14.10 – koncert zespołu folklorystycznego Janowianie

14.10 – 14.30 – prezentacja twórczości Janowskiego Klubu Literackiego i legend o Złotym Potoku

14.30 – 14.50 – koncert Chóru im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku

14.50 – 15.20 – wręczenie nagród i koncert laureatów Konkursu Wokalnego im. Janka Kiepury

15.20 – 15.30 – wręczenie nagród w konkursie plastycznym

15.30 -16.00 – pokazy kowalskie i snycerskie oraz konkurs zręcznościowy – Rzut podkową

16.00 – 17.00 – Kabaret Starszych Panów. Przeboje wszech czasów śpiewa Artur Gotz

17.00 – 18.00 – najpiękniejsze Arie Operetkowe Świata – Naira Ayvazyan i Przyjaciele

18.00 – 19.30 – zaklinam czas – Jacek Wójcicki z zespołem

19.30 – 20.30 – Katarzyna Jakóbczyk – koncert pieśni operetkowych

20.00 – 21.00 – Na Szlaku Orlich Gniazd – pokaz oświetlania architektonicznego

Zamek Olsztyn

11.00 – 11.30 – oficjalne otwarcie

11.30 – 12.30 – Kasper Karliński – obrońca zamku olsztyńskiego – rekonstrukcja historyczna

12.30 – 18.30 – prezentacja stoisk rzemieślniczych, pokazy i warsztaty (kowalstwo, bednarstwo, snycerstwo, stoisko Speleoklubu, stoisko geocachingu, prezentacje muzyczne, pokazy dawnych strojów i przygotowania potraw)

13.00 – 16.00 – pokazy kulinarne i warsztaty KGW w Olsztynie (przygotowanie kociołków z Jurajskimi Pieczonkami)

13.00 – 17.00 – zwiedzanie z przewodnikiem: Rynek w Olsztynie – Rezerwat Przyrody „Sokole Góry” (liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy przy stoisku na rynku)

15.00 – 17.00 – przejażdżki wozem konnym (liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy przy bramie głównej Zamku)

17.00 – 18.00 – zjazdy na tyrolce, pokazy wspinaczki skałkowej (Jurajska Grupa GOPR)

18.00 – 19.00 – konkursy (najbardziej wiarygodny strój, przeciąganie liny, zawody łucznicze) oraz zabawa taneczna

Rynek w Olsztynie

Koncerty finałowe

19.00 – koncert Moniki Borzym – Radioheadycznie

20.30 – koncert Follow The Rabbit Orchestra – Songs of Protest (autorska orkiestra pod kierownictwem Oli Rzepki złożona z muzyków takich składów jak 100nka, Graal oraz z udziałem wokalistek Gaby Kulki, Natalii Pikuły i Marsiji Loco)

Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy TPDOO w Olsztynie

10.00 – 12.00 – historia zamku w drewnie zaklęta – spektakl w Jurajskim Teatrze „Stodoła” (inscenizacje legend i wydarzeń historycznych; liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy [email protected])

12.00 – 13.00 – koncert piosenki ludowej zespołu folklorystycznego Janowiczanie

13.00 – 15.00 – Warownie i zamki na Szlaku Orlich Gniazd – plener malarski (dzieci od lat 7 z opiekunami, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy [email protected])

15.00 – 16.00 – Jesienne pejzaże na Jurze – warsztaty ludowe i animacyjne (dzieci od lat 7 z opiekunami, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy [email protected])

16.00 – 18.00 – Jurajskie Smaki – warsztaty kuchni tradycyjnej i regionalnej (liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy [email protected])

17.00 – 18.00 – happening – korowód dzieci i młodzieży (sprzątanie Szlaku na trasie Olsztyn-Skrajnica; dzieci od lat 7 z opiekunami)

Gmina Żarki

• Stary Młyn – Muzeum Dawnych Rzemiosł

godz. 10.00, 11.00, 12.00, 17.00 – bezpłatne warsztaty w produktach turystycznych (zwiedzanie z przewodnikiem oraz warsztaty mielenia zboża)

11-14 – Wystawa Militarna. Wielka Wojna na Jurze – Piotr i Krzysztof Ormanowie (wstęp wolny; rezerwacja na oba wydarzenia tel. 690 070 772, www.muzeumzarki.pl)

• Manufaktura Słodyczy Hokus Pokuss

Godz. 10.00 – 12.00 (co godzinę) – warsztaty wytwarzania słodyczy (rezerwacja tel. 530 815 045, www.hokuspokuss.pl)

• Kampus Eureka

Godz. 11.00 – 13.00 (co godzinę) – warsztaty pisania gęsim piórem i wizyta w Wiosce Żywej Historii, zajęcia na podgrodziu: strzelanie z łuku, robienie powrozów, zabawy turniejowe (rezerwacja tel. 730 950 551, www.kampus-eureka.pl)

• Etno Jura

Godz. 14.00 – 17.00 (co godzinę) – kreatywne warsztaty robienia zabawek (rezerwacja tel. 730 950 551, www.etnojura.pl)

• Przejazdy gazikami po jurajskich bezdrożach

12.00 – 16.00 (co godzinę), rezerwacja tel. 887 803 303, www.przystanlesniow.pl

• Przewodziszowice – szkolenia jazdy na nartorolkach i wypożyczalnia sprzętu sportowego

10.00 – 14.00 (co 2 godziny), rezerwacja tel. 793 932 211, www.wypozyczalniazarki.pl

• Piwnice Klasztorne Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin

Początki Jury – wystawa skamieniałości

14.00 – 16.00, (co godzinę), rezerwacje tel. 793 932 211, www.amonity.com

• Agrogospodarstwo Pod Skałką w Przybynowie – wizyta w Miniskansenie Wsi Jurajskiej

11.00, 12.30, 14.00, rezerwacja tel. 501 154 921, www.agroskalka.pl

• Maciejówka – warsztaty filcowania „Obrazy wełną malowane”

10.00, 12.00, 15.00, rezerwacja tel. 609 989 464, www.zagroda-maciejowka.pl

Zabytkowy Zespół Stodół w Żarkach

17.00 – 17.30 – rowerowy show

17.30 – 18.30 – występ zespołu Shalom – muzyka i taniec żydowski

18.30 – 19.10 – jubileuszowy koncert Orkiestry Dętej OSP Żarki

19.10 – 19.30 – rowerowy show

19.30 – 20.00 – kuglarze i jarmarczne popisy

20.00 – 21.00 – koncert zespołu Cała Góra Barwinków

21.00 – 21.30 – JURA UV SHOW

• Strefa Wrażeń i Aktywności (alejka między stodołami):

17.00 – 20.30 – miasteczko rowerowe, ścianka wspinaczkowa, mega dart, turniej łuczniczy

17.00 – 22.30 – instalacja świetlna i mapping (we współpracy z Pracownią Działań Multimedialnych Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach)

Szkoła Podstawowa Fundacji „Elementarz” w Łutowcu

12.00 – 12.30 – oficjalne rozpoczęcie

12.30 – 20.30 – pokazy rycerskie grupy Milites Christi (obóz rycerski i pokazy walk, wystawa uzbrojenia zaczepnego i ochronnego z XI-XIV wieku, pokaz łucznictwa tradycyjnego)

12.30 – 20.30 – wystawy, ekspozycje i warsztaty przygotowane przez Uniwersytet Wrocławski (prezentacja minerałów i skamieniałości, warsztaty wykonywania odlewów, wybierania, płukania i oznaczania materiałów paleontologicznych)

12.30 – 20.30 – warsztaty Pracowni Artystyczna Jura (warsztaty mozaiki i ceramiczne), pokazy kuchni tradycyjnej i regionalnej, wspinaczka skałkowa wraz z instruktażem, gry, zabawy i konkursy dla dzieci

19.00 – 20.30 – koncert Kapeli Kożuch

Zamek Bąkowiec w Zawierciu – Skarżycach

11.00 – 11.30 – pokaz artyleryjski

11.00 – 17.00 – warsztaty tkackie (co godzinę dla grup 15-osobowych)

11.00 – 20.00 – średniowieczne obozowisko rycerskie zrekonstruowane przez grupę Leo Corde

11.00 – 20.00 – barokowe obozowisko szlacheckie

15.00 – 16.00 – opowieści sarmackie, musztra oraz konkursy dla dzieci

16.00 – 17.00 – dworskie życie – pokaz i nauka tańców dawnych, pokaz flagowy

19.00 – 21.00 – koncert zespołu Percival

21.00 – 21.30 – Twardowski u wrót piekieł – spektakl Teatru Ognia Bohema

Okolica Góry Birów w Podzamczu

10.00 – 12.00 – konkursy wiedzy o Szlaku Orlich Gniazd oraz animacje i zabawy ruchowe

10.00 – 12.00 – zjazdy ze skały (w ramach nagrody w konkursach, dzieci od lat 12 z opiekunem)

10.00 – 17.00 – spotkanie z ratownikami Grupy Jurajskiej GOPR i nauka pierwszej pomocy, pokazy sprzętu ratowniczego i pozorowanych działań ratowniczych w wykonaniu Grupy Jurajskiej GOPR, wspinaczka na skalny ostaniec (dzieci od lat 4 z opiekunem, wymagany strój sportowy, czas korzystania ok. 5 min)

12.00 – 12.30 – XX lat Grupy Jurajskiej GOPR – otwarcie wystawy

12.30 – 17.00 – konkursy wiedzy o Szlaku Orlich Gniazd oraz animacje i zabawy ruchowe

12.30 – 17.00 – zjazdy ze skały (ramach nagrody w konkursach, dzieci od lat 12 z opiekunem)

Zamek Ogrodzieniec i Gród na Górze Birów w Podzamczu

10.00 – 17.00 – Birów. Góra Tajemnic – zwiedzanie Grodu na Górze Birów w Podzamczu (stanowiska animacyjne dla dzieci: spotkanie z alchemikiem, magiem, wiedźmą i wróżbitą)

10.00 – 18.00 – Żyjący Zamek – warsztaty, animacje, stanowiska edukacyjne oraz pokazy (potrawy średniowiecznej kuchni, atelier średniowiecznej krawcowej, renesansowe tańce, wioska rzemieślnicza, walki rycerskie, tańce i zabawy plebejskie, kuglarze, bębniarze, średniowieczny wymiar sprawiedliwości, diorama – obozowisko regimentu szwedzkiego, diorama – obozowisko szlachty polskiej, sokolnicy i wystawa ptaków drapieżnych, dawna muzyka na żywo)

10.00 – 18.00 – Ucieczka z Baszty Skazańców – escape room (dla osób pełnoletnich, udział dzieci wyłącznie z opiekunem, liczba miejsc ograniczona, wymagana wcześniejsza rezerwacja dla grup max 5 osób 32 67 32 220 lub [email protected])

11.00 – 17.00 – Zwiedzanie Zamku z przewodnikiem (zwiedzanie co pół godziny, zbiórka przy palenisku)

12.00 – 17.00 – Spacer przez epoki – zwiedzanie Podzamcza z przewodnikiem (pierwszy 12.30, kolejny 15.00 – zbiórka przy kasie zamkowej)

13.00 – witajcie na zamku Bonerów – powitanie gości

13.15 – Szwedzi na Zamku – pokaz regimentu szwedzkiego

14.00 – Katowskie rozważania – prezentacja grupy Katostwo Nyskie

15.00 – Orły i sokoły – pokaz tresury i umiejętności łowieckich ptaków drapieżnych

16.00 – Rzeczpospolita Sarmacka – pokaz szlachty polskiej XVII wieku

17.00 – Szabla kontra szpada – inscenizacja potyczki polsko-szwedzkiej z udziałem artylerii

17.30 – koncert zespołu Łysa Góra

19.00 – koncert Jamala

20.15 – koncert Krzysztofa Cugowskiego i Zespołu Mistrzów

22.00 – pokaz ognia grupy Namtara

20.00 – 24.00 – Wieczór z Duchami – nocne zwiedzanie Zamku (zwiedzanie oparte o prezentację legend i postaci związanych z historią, liczba miejsc ograniczona, wymagana wcześniejsza rezerwacja 32 67 32 220 lub [email protected])

Błonia Zamku Pilcza w Smoleniu

11.00 – 11.30 – Królowa Elżbieta z Pilczy cz. I Wjazd orszaku i widowisko historyczne (uroczyste przywitanie oraz przekazanie klucza do Zamku)

11.30 – 12.00 – prezentacja warsztatów rzemiosła dawnego

12.00 – 18.00 – warsztaty rzemiosła dawnego (realizowane co godzinę)

12.00 – 13.00 – Turniej Łuczniczy (pokaz technik strzelania z łuku historycznego do celów ruchomych i tarczy)

13.00 – 14.00 – pokaz sokolników

14.00 – 15.00 – turniej miecza i tarczy

15.00 – 16.00 – pokaz tańców dawnych

16.00 – 17.00 – turniej miecza długiego

17.00 – 18.00 – koncert muzyki dawnej

18.00 – 19.30 – Królowa Elżbieta z Pilczy cz. II. Turniej Konny – widowisko historyczne (oddanie klucza do Zamku)

19.30 – 20.00 – Fireshow

Ośrodek Kształcenia, Wypoczynku i Rekreacji w Korzkwi

12.00 – 15.00 – warsztaty wokalno-instrumentalno-aktorskie

12.00 – 17.00 – piknik integracyjny

15.00 – 17.00 – koncert

Zamek Pieskowa Skała

10.00 – 18.00 – Ale Historia! Sceny z życia renesansowego dworu – widowisko teatralno-taneczne

10.00 – 18.00 – warsztaty plastyczne (Szlaki i szlaczki – projekt renesansowej polichromii krużganków, Szlak Orlich Gniazd – moje królestwo – obrazek na płytce metodą decoupage)

10.00 – 18.00 – zabawy edukacyjne (Słowem i piórkiem – nauka kaligrafii, Ornamenty – jakie to proste, Martwa natura w żywym zamku)

10.00 – 18.00 – oprowadzanie z przewodnikiem (co 15 minut, rozpoczęcie na dziedzińcu wewnętrznym Zamku)

12.00 – 17.00 – rajd nordic walking (pętla począwszy od Maczugi Herkulesa, trasa wiedzie po okolicznych certyfikowanych trasach nordic walking)

18.30 – 21.00 – Projekt Grechuta – koncert zespołu Plateau (prezentacja piosenek z repertuaru Marka Grechuty, który nakręcił w Pieskowej Skale jeden ze swych pierwszych teledysków)

Zamek Rabsztyn

10.00 – uroczyste rozpoczęcie Święta Szlaku Orlich Gniazd na zamku Rabsztyn (przemarsz wojsk, salwa honorowa, prezentacja Podolskiego Regimentu Odprzodowego i Małopolskiej Chorągwi Husarskiej)

10.00 – 20.00 – festyn historyczny w wykonaniu Podolskiego Regimentu Odprzodowego z Krakowa

10.30 – 13.30 – Rodzinny Rajd po Olkuskich Szlakach Rowerowych oraz marsz nordic walking (liczba miejsc ograniczona, konieczna wcześniejsza rezerwacja, wymagane odpowiednie wyposażenie oraz odzież, szczegółowe informacje oraz zapisy na www.mosir.olkusz.pl)

11.00 – 11.30 – wziąć w sposobie, mocium panie – etiuda teatralna na podstawie „Zemsty” Aleksandra Fredry

11.30 – 12.00 – pokaz Małopolskiej Chorągwi Husarskiej

12.00 – 12.15 – pokaz artylerii i broni czarnoprochowej (Podolski Regiment Odprzodowy)

12.00 – 14.00 – 430. rocznica śmierci płk. Gabriela Hołubka w bitwie pod Byczyną – sesja popularnonaukowa

12.00 – 16.00 – zabawy sarmackie dla najmłodszych

14.00 – 14.30 – scenki szlacheckie i pokazy walki na szable

14.30 – 15.00 – zabawy sarmackie nie tylko dla najmłodszych

15.00 – 15.30 – wziąć w sposobie, mocium panie – etiuda teatralna na podstawie „Zemsty” Aleksandra Fredry

16.00 – 17.00 – pokaz Małopolskiej Chorągwi Husarskiej

17.00 – 17.30 – walka o tron po śmierci Batorego – inscenizacja bitwy (Podolski Regiment Odprzodowy zainscenizuje bitwę, którą dowódca Zamku Rabsztyn – płk Gabriel Hołubek stoczył w 1587 roku z najemnikami arcyksięcia Maksymiliana Habsburga)

17.30 – 18.00 – pokaz poloneza i tańców plebejskich

18.00 – 19.00 – warsztaty muzyczne prowadzone przez zespół Dzikie Pola

19.00 – 20.00 – ukraińska biesiada – koncert zespołu Dzikie Pola

Imprezy towarzyszące

10.00 – 18.00 – zwiedzamy Zamek Rabsztyn z ulgą (indywidualne zwiedzanie Zamku Rabsztyn w cenie biletu ulgowego (- 4 zł)

10.00 – 18.00 – Interaktywne happeningi historyczne z grupą teatralną Glutaminian Sodu (w scenerii zamkowych ruin zostaną przeprowadzone działania animujące, wstęp w cenie biletu na Zamek)

10.00 – 18.00 – Mobilny Punkt Informacji Turystycznej (stoisko promocyjne Miasta i Gminy Olkusz, na którym odbędą się gry, konkursy i zabawy dla dzieci)

10.00 – 18.00 – warsztaty rzemiosł dawnych (pszczelarskie, papieru czerpanego i garncarskie) i warsztaty i animacje dla dzieci

(zajęcia plastyczne i rękodzielnicze związane z historią Zamku)

11.00, 12.00, 14.00, 16.00, 17.00 – warsztaty historyczne i oprowadzanie po Zamku (wstęp w cenie biletu ulgowego (-4 zł, grupy do 50 osób, decyduje kolejność zgłoszeń)

Zamek w Bydlinie / Pustynia Błędowska

• Zamek w Bydlinie

10.00 – uroczyste otwarcie

10.00 – 15.00 – rozgrywki sportowe piłki nożnej i siatkowej (obowiązują wcześniejsze zgłoszenia w szkoła, pustynne miasteczko dla najmłodszych)

10.15 – 12.00 – pokazy rycerskie – Bractwo Rycerskie Chorągiew Ziemi Olkuskiej (pokazy walk i łucznicze, prezentacja namiotu rycerskiego oraz uposażenia i uzbrojenia)

12.00 – rajd pieszy na Pustynię Błędowską

• Pustynia Błędowska

16.00 – 16.30 – oficjalne otwarcie na Róży Wiatrów

16.30 – 17.00 – pokaz Szkoły Tańca Nowoczesnego WENA

17.00 – 18.00 – koncert zespołu Eder

18.00 – 18.30 – koncert zespołu Siódmy Czakram Ziemi

18.30 – 19.00 – Lightshow

19.00 – 21.00 – wspomnienie o Ryszardzie Riedlu – koncert Sebastian Riedel & Cree

21.00 – 21.30 – Fireshow na pustyni

Ojcowski Park Narodowy

10.00, 12.00 i 14.00 – możliwa przechadzka dnem Doliny Prądnika na trasie Park Zamkowy-Boroniówka

Osada Młynarska Boroniówka w Ojcowskim Parku Narodowym – zwiedzanie z przewodnikiem młyna i tartaku oraz pokaz działania zabytkowych maszyn napędzanych siłą wody (grupy do 50 osób, dzieci muszą znajdować się pod opieką opiekuna, bilety wstępu:

12 zł i 8 zł (ulgowy), dzieci do lat 6 – wstęp bezpłatny)

Zamek Tenczyn w Rudnie

10.00 – 18.00 – zamek tętniący życiem, wioska rzemieślników, obozowisko Słowian

10:00 – przywitanie bractw

11.00 – poznaj średniowieczne rzemiosło (stałe stanowiska rzemieślnicze: garncarstwo, malowanie glinianych odlewów herbu Topór, warsztaty z metaloplastyki, wyrób witraży, tworzenie figurek ze słomy, szycie lalek)

11.30 – prezentacje Piechoty Zamkowej i artylerii czarnoprochowej z udziałem publiczności

12:00 – pokaz Słowian – możliwość przymierzenia uzbrojenia i poznania kultury materialnej z początku średniowieczna, szereg animacji i zabaw dla najmłodszych (walki na miecze bezpieczne, rzut włócznią do sylwetki rycerza, młynek rycerski, tor sprawnościowy, rzut podkową, nauka kaligrafii, KUBB)

12.40 – pokaz tańców i nauka dla publiczności

13.00 – Castle Dreams – koncert folkowo-metalowy

13.20 – turniej dla dzieci o Glejt Tęczyńskich

14.20 – pokaz mody dawnej, średniowieczna szafa dla publiczności – przymierzanie strojów

15.00 – najazd barbarzyńców na Tenczyński Zamek

15.30 – turniej rycerski przed lożą dam oraz pokazy walk wojów

16.30 – występy barda grającego na instrumentach historycznych

17.00 – Castle Dreams – koncert folkowo-metalowy

18.00 – zakończenie imprezy

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here