fbpx

JUROMANIA 2019 – Odkryj Królestwo Jury

Średniowieczne stroje, armaty, narzędzia tortur, rekonstrukcje historyczne, pokazy taneczne, warsztaty, turnieje i koncerty oraz wyśmienita regionalna kuchnia. Tak w skrócie wygląda JUROMANIA – święto Szlaku Orlich Gniazd.

Rozpiętość doznań i aktywności, które oferuje ten szlak, jest niezwykle szeroka: od rozrywki i zabawy, przez kulturę, edukację, aż po sportowe emocje i odpoczynek na łonie niepowtarzalnej przyrody i w otoczeniu, średniowiecznych zamków. Dzięki JUROMANII te wszystkie doznania będzie można przeżyć na własnej skórze, by później wracać na Jurę po jeszcze więcej!

Wysiłkiem dwóch województw – śląskiego i małopolskiego, kilkunastu jurajskich gmin i miast, a przede wszystkim wielu instytucji kultury i stowarzyszeń powstał projekt organizacji festiwalu Święta Szlaku Orlich Gniazd – Juromanii, którego celem jest promowanie unikatowych walorów turystycznych na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 20- 22 września.

Pierwsza edycja Juromanii w 2018 roku pokazała, że Jura Krakowsko-Częstochowska cieszy się rosnącą popularnością wśród mieszkańców całej Polski. Podczas zeszłorocznej edycji ponad 18 tysięcy uczestników czynnie brało udział w bogatym programie wydarzeń organizowanym w 28 lokalizacjach na ternie całej Jury.

Tegoroczna Juromania szykuje prawdziwą ucztę wrażeń. Bogactwo Jury przeniesie uczestników w średniowieczne klimaty jurajskich zamków i warowni. Pobudzi wszystkie zmysły podczas turniejów rycerskich, pokazów historycznych, w regionalnej kuchni czy na licznych warsztatach i zajęciach edukacyjnych. Dla aktywnych czekają wspinaczki pod okiem instruktorów, rajdy i wycieczki z przewodnikiem. Nowością drugiej edycji Juromanii jest jej weekendowy charakter. Przez trzy dni odwiedzający ten magiczny region Polski będą mogli uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach, a ciekawostką będzie w tym roku nocne zwiedzanie Jury.

W tym roku Juromania odbędzie się m.in. na Zamku w Olsztynie, Bobolicach, Ogrodzieńcu, Tenczynie, Rabsztynie, Pieskowej Skale, w Zespole Pałacowo-Parkowy w Złotym Potoku, na terenie Centralnej Stacja Grupy Jurajskiej GOPR w Podlesicach.

(red.)