fbpx

XXVII Jurajski Przegląd Grup Kolędniczych „Herody 2024”

W niedzielę, 21 stycznia w Niegowie odbył się XXVII Jurajski Przegląd Grup Kolędniczych „Herody 2024”. Kto zwyciężył?

W tym roku Jurajski Przegląd Grup Kolędniczych „Herody” doczekał się 27. edycji. Wydarzenie odbyło się 21 stycznia w Niegowie. Przegląd miał charakter konkursu skierowanego do autentycznych i rekonstruowanych grup kolędniczych z terenu Jury. Celem przeglądu było ukazywanie, propagowanie i utrwalanie różnorodności obrzędów związanych ze świętami Bożego Narodzenia i karnawałem, ale także integracja międzypokoleniowa i przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie.

XXVII Jurajski Przegląd Grup Kolędniczych "Herody 2024" 2
„Herody 2024” (fot. S. Jodłowski/ROK)

Prezentowane przedstawienia oceniło jury składające się z etnografów i folklorystów. Na laureatów czekały nagrody finansowe, a także nominację do udziału w 52. Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej.

W kategorii dorosłych Grand Prix otrzymała Grupa Kolędnicza „Herody” z Sygontki, a pierwsze miejsce „Święte Wiewióry” – Grupa Kolędnicza z Podlesic. Obie grupy otrzymały wspomnianą nominację na „52. Karnawał Góralski”. Z kolei drugie miejsce wywalczyły „Cielętnickie Herody”.

XXVII Jurajski Przegląd Grup Kolędniczych "Herody 2024" 3
„Herody 2024” (fot. S. Jodłowski/ROK)

Z kolei w kategorii dzieci pierwsze miejsce zdobyły „Herody” – Dziecięca Grupa Kolędnicza ze Szkoły Podstawowej w Niegowie. Grupa ta otrzymała nominację na „Pastuszkowe Kolędowanie” w Nowym Sączu. Drugie miejsce należało do zespołu „Kolędnicy Wędrownicy” ze Szkoły Podstawowej w Ludwinowie.

Impreza organizowana była przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Niegowie i Urzędem Gminy Niegowa.

red., mat. ROK