fbpx

Jura Krakowsko-Częstochowska otrzymała tytuł Polskiej Marki Turystycznej

Tytuł Polskiej Marki Turystycznej dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej odebrali w czasie gali w Kielcach przewodniczący Związku Gmin Jurajskich Adam Markowski oraz dyrektor biura ZGJ – Robert Nieroda.

Od momentu rozpoczęcia przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polską Organizację Turystyczną projektu dotyczącego marek turystycznych, Związek Gmin Jurajskich, zrzeszający jurajskie miasta i gminy, ubiegał się o tytuł Polskiej Marki Turystycznej dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

W roku 2019 udało się zdobyć dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej tytuł kandydata Polskiej Marki Turystycznej. W kolejnych latach przeprowadzone zostały liczne działania promocyjne, operacyjne oraz inwestycyjne aby wzmocnić potencjał, postrzeganie oraz wizerunek marki.

Do tych działań należało przygotowanie i uzgodnienie ze wszystkimi zainteresowanymi podmiotami Strategii Rozwoju Marki Turystycznej „Jura Krakowsko-Częstochowska” i opracowanie nowego logo Jury Krakowsko-Częstochowskiej wraz z systemem identyfikacji wizualnej. Opracowano i wdrożono także jurajski system certyfikacji produktów i usług turystycznych „Jurajski Certyfikat Jakości” oraz promowano Jurę w internecie, w tym na wszelkich portalach społecznościowych, wydawano przewodniki, mapy czy informatory sygnowane marką Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Jura
źródło: pixabay

Oprócz tego, współorganizowano największą imprezę turystyczno-artystyczno-promocyjną, tj. festiwal Juromania. Jest to święto, odbywające się corocznie w trzeci weekend września w kilkudziesięciu miejscach na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej (w roku 2021 Juromania zdobyła certyfikat POT za najlepszy produkt turystyczny oraz tytuł najlepszego produktu turystycznego w głosowaniu internautów).

Wspólne wysiłki, podejmowane przez gminy członkowskie i biuro Związek Gmin Jurajskich, na rzecz promocji regionu, przynoszą wymierne efekty. Uzyskanie tytułu Polskiej Marki Turystycznej pozwoli na jeszcze skuteczniejsze budowanie potencjału turystycznego Jury.

Laureaci tytułu Polska Marka Turystyczna mogą korzystać ze wsparcia Polskiej Organizacji Turystycznej w prowadzeniu działań promocyjnych, w tym z obniżonego kosztu udziału w branżowych targach w kraju i za granicą oraz w wystawach i wydarzeniach promocyjnych, produkcji materiałów promocyjnych, organizacji podróży studyjnych dla przedsiębiorców, mediów i potencjalnych kontrahentów.

Polska Marka Turystyczna (tytuł posiada dotychczas zaledwie kilka regionów turystycznych i miast w kraju) jest prestiżowym certyfikatem, oznaczającym jakość, atrakcyjność i niezawodność, a także będącym dla turystów wskazówką przy planowaniu podróży.

LNŚ