fbpx
Strona głównaKultura i rozrywkaJubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Cyfrowej Fotokreacji „Cyberfoto”. Zgłoszenia trwają!

Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Cyfrowej Fotokreacji „Cyberfoto”. Zgłoszenia trwają!

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie już po raz 25. organizuje Międzynarodowy Konkurs Cyfrowej Fotokreacji „Cyberfoto”. Zgłoszenia przyjmowane są do 1 kwietnia.

Historia konkursu „Cyberfoto” sięga 1997 r. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Dziś to największy tego typu konkurs w Polsce, którego organizatorem jest Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. 

-Zaprezentowano tam zaledwie kilkanaście prac kilku – można chyba powiedzieć – twórców pionierów cyfrowych obrazów, wśród których ja również się znalazłem. Obecnie są to znani artyści, w twórczości których technologia cyfrowa odgrywa podstawową rolę. Wspomnę tutaj przede wszystkim Jana Berdaka z Opola  (pierwszego zwycięzcę „Cyberfoto”), Piotra Zabłockiego z Gdańska i Algimantasa Kalvaitisa z Litwy. Artyści ci, jako jedni z pierwszych, świadomie posługiwali się technologią cyfrową i intuicyjnie przeczuwali możliwości twórczej kreacji, jakimi nasycona jest digitalizacja obrazu fotograficznego. Jednocześnie wpisali się w historię pierwszej edycji konkursu – opowiada o początkach „Cyberfoto” pomysłodawca i komisarz konkursu i wystawy Sławomir Jodłowski.

Dziś jest to największy tego typu konkurs fotograficzny. Na ubiegłoroczną edycję 35 autorów nadesłało 140 prac. Do wystawy zakwalifikowano zaś 89 prac 30 autorów. Obradom komisji przewodniczył dr Krzysztof Jurecki – krytyk i historyk sztuki, członek honorowy ZPAF, a także dziekan ds. nauki Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Razem z nim decyzję podejmowali artyści-fotograficy Arkadiusz Ławrywianiec, Sławomir Jodłowski oraz Małgorzata Dołowska.

Zgodnie z ich werdyktem pierwsza nagroda trafiła w ręce Ryszarda Czernowa z Tychów za prace „Avatar 5”, „Bramy Europy”, „Organicus 32”. Drugą nagrodę otrzymał Radosław Wróbel z Wrocławia za prace „Where Is Your Crown”, „Reflected 1,2” i „Common Head, Cavendish sister I”. Z kolei trzecia nagroda powędrowała do Magdaleny Samborskiej z Pabianic za prace „Zniszczota niedowcieleń”.

Komisja przyznała również wyróżnienia, które otrzymali: Jan Zych z Krakowa, za cykl prac „Dziady Polskie”, „Baśń litewska”, „Cykl życia”, „Covidian art”; Mirosław Iskra ze Stalowej Woli za prace „Mental Supervision”, „Do not look at the sun”, „After life” i „Home guide” oraz Borys Makary z Krakowa za prace „NxN”, „MOTHER”, „NxN_KISS”, „ROOM” i „NxN_HERO”. Nagrodę Specjalną Dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie otrzymała Krystyna Andryszkiewicz z Gdańska za pracę „Kwiaty zła”. Nagrodę Przewodniczącego jury Krzysztofa Jureckiego otrzymał Jacek Szczerbaniewicz z Jeleniej Góry za pracę „Kamienne twarze”, a nagrodę Małgorzaty Dołowskiej otrzymał Marcin Bawiec z Tarnowa za pracę „Skok” (pisaliśmy o tym m.in. TUTAJ).

Konkursowy jubileusz!

Teraz pora na jubileusz! Patronami „Cyberfoto 2022” są Związek Polskich Artystów Fotografików Oddział Śląski oraz Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców, a patronem honorowym – Marszałek Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Konkurs ma na celu prezentację możliwości kreacji obrazu poprzez zastosowanie komputera i współczesnych technik obrazowania. „Cyberfoto 2022” jest dostępne dla wszystkich fotografujących. Materiałem wyjściowym do przetworzeń cyfrowych jest tradycyjna fotografia bądź fotografia wykonana metodą cyfrową.

Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Cyfrowej Fotokreacji „Cyberfoto”. Zgłoszenia trwają! 4
Otwarcie wystawy pokonkursowej XXIV Międzynarodowego Konkursu Cyfrowej Fotokreacji “Cyberfoto” (mat. Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie)

Prace (minimalny format A4) w postaci wydruku bądź odbitki cyfrowej należy przesłać w usztywnionych kopertach. Do przesyłki, w zaklejonej kopercie trzeba dodać kartę zgłoszenia oraz informację, w jakim programie praca powstała. Prace, które nie zostaną opisane lub nie będą miały karty zgłoszenia, nie zostaną ocenione.

Do „Cyberfoto 2022” można zgłaszać jedynie fotografie, które nie były wcześniej publikowane i nagradzane. Uczestnictwo w konkursie jest płatne, opłata od każdego autora wynosi zaś 50 zł.

Zgłoszenia przyjmowane są do 1 kwietnia!

Uczestnicy mogą się zgłaszać do 1 kwietnia. Ocenę prac zaplanowano z kolei na 7 kwietnia. Otwarcie wystawy pokonkursowej przewidziano zaś na 6 maja o godz. 18 w galerii ART-FOTO Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie.

Na zwycięzców Międzynarodowego Konkursu Cyfrowej Fotokreacji „Cyberfoto 2022” czekają nagrody pieniężne. Ta za pierwsze miejsce wynosi 2500 zł, ta za drugie – 1500 zł, a za trzecie – 800 zł. Przewidziano również trzy wyróżnienia po 400 zł każde. Jury ma jednak prawo dokonać innego podziału nagród.

Szczegółowe informacje na temat można znaleźć na stronie rok.czestochowa.pl oraz www.facebook.com/ROKCzestochowa.

Zuzanna Suliga

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Nowa Deweloper - Mieszkania i domy w Częstochowie

Popularne

- Advertisment -Nowa Deweloper - Mieszkania i domy w Częstochowie