fbpx
Strona głównaEdukacjaJubileusz „Słowaka”. Częstochowskie liceum ma 115 lat.

Jubileusz „Słowaka”. Częstochowskie liceum ma 115 lat.

I Liceum im. Juliusza Słowackiego ma już 115 lat. Obchody jubileuszu trwały kilka dni, a zakończyły się uroczystą galą w Teatrze im. A. Mickiewicza.

Kilkumiesięczne przygotowania poprzedziły trwający trzy dni jubileusz „Słowaka”. Świętowanie rozpoczęto odsłonięciem plakiety powstałej w 60. rocznicę śmierci Słowackiego, którą stworzył Zygmunt Otto. Plakieta z wizerunkiem poety wcześniej była wręczana jako nagroda za wybitne osiągnięcia dla artystów zrzeszonych w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych.

Absolwenci liceum ufundowali oś czasu, która ilustruje najważniejsze wydarzenia z dziejów szkoły.
Najważniejsza część obchodów jubileuszu odbyła się 8 października. Rano, po apelu na szkolnym dziedzińcu, uczniowie, absolwenci i pedagodzy przeszli Alejami do kościoła św. Jakuba gdzie odprawiono uroczystą mszę.

Jubileuszowa gala odbyła się w Teatrze im. Adama Mickiewicza. Obecny był prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, radni, parlamentarzyści, przedstawiciele kuratorium i Wydziału Edukacji Urzędu Miasta .

Przybyli również absolwenci Słowackiego, nauczyciele, uczniowie, rodzice i przyjaciele szkoły.

Gości powitała dyrektor I LO Małgorzata Kaim, a galę prowadził absolwent szkoły Krzysztof Cybulski, który jest obecnie aktorem teatralnym i filmowym.

Podczas uroczystości zostały wręczone pamiątkowe medale dla osób współpracujących i wspierających szkołę.

Na okoliczność wyjątkowego święta, szkoła wydała specjalną gazetę, w której przybliżono historię liceum. Znalazły się w niej również wspomnienia absolwentów i artykuły na temat wybitnych postaci, które związane były z legendarnym już „Słowakiem”.

Na scenie częstochowskiego teatru wystąpili uczniowie liceum, którzy zaprezentowali m.in. wiersze Ludmiły Marjańskiej i Haliny Poświatowskiej.

W szkole przygotowano wystawy i prezentacje multimedialne sięgające od okresu międzywojennego do dziś.

Świętowanie zakończono Balem Absolwentów i Przyjaciół Szkoły.

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Ford Puma hybrydowy SUV

Popularne

- Advertisment -Ford Puma hybrydowy SUV