fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaPolecaneJubileusz Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Jubileusz Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie obchodzi dzisiaj swój jubileusz. Mija 10 lata od jego otwarcia.

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II , to prywatna kolekcja częstochowianina Krzysztofa Witkowskiego (kolekcjonera zbierającego pamiątki związane z Karolem Wojtyłą), która jest udostępniona zwiedzającym. Na kolekcję składa się ponad 11 tysięcy eksponatów ze 127 krajów świata. Zbiory Muzeum są 22-krotnie większe od zbioru Muzeum Watykańskiego dotyczące Papieża- Polaka.
Na kolekcję składają się monety i medale z całego świata wybijane i wydawane w związku z pontyfikatem Jana Pawła II. To historia pontyfikatu zapisana medalami. W kolekcji są m.in. medale pielgrzymkowe upamiętniające wszystkie pielgrzymki Papieża, a także wydawane na całym świecie monety z krajów, które odwiedził. To unikatowe wydawnictwa, często wypuszcza  w pojedynczych nakładach.

Poza medalami znaleźć można inne ważne pamiątki związane z Janem Pawłem II, jak jego szaty, czy program ze szkolnego przedstawia „Balladany” z 1937 roku, w którym wystąpił Karol Wojtyła. Ważną pamiątką jest relikwia pierwszego stopnia zawierająca włosy Papieża obcięte w trakcie konklawe, na którym został wybrany na stolicę Piotrową oraz ścięte tuż po jego śmierci.
W uroczystościach 10. rocznicy powstania muzeum uczestniczyli m.in. arcybiskup częstochowski Wacław Depo, a także były przeor Jasnej Góry i generał zakonu paulinów ojciec Jerzy Tomziński, najstarszy, liczący 103 lata paulin .

Jubileusz połączony zostanie z wręczeniem Złotego Krzyża
Zasługi dla założyciela muzeum Krzysztofa Witkowskiego. Odznaczenie w imieniu Prezydenta RP wręczył doradca w Kancelarii Prezydenta Piotr Serafin.

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -