fbpx

Joga – pozytywny wpływ na nasze zdrowie

Stres, szybkie tempo życia, problemy rodzinne to czynniki, które negatywnie wpływają na jakość naszego życia, samopoczucie i przede wszystkim zdrowie. Najlepszym sposobem na odreagowanie jest aktywność fizyczna oraz właściwy relaks i wypoczynek. Jedną z propozycji, która pozwoli nam wyciszyć się po długim dniu i rozluźnić napięte mięśnie, jest joga.

Joga – dla niektórych styl życia, pozwalający zachować równowagę między ciałem a umysłem, dla innych praktyka łączącą w jedność umysł, ciało i ducha, a dla jeszcze innych droga do samorozwoju, ćwiczeń a nawet system filozoficzny. O zaletach praktykowania jogi opowiada założycielka studia jogi JamamaJoga i jedna z panelistek Jurajskiego Spotkania Kobiet – Zuzanna Kasztelan*

Czym dla Pani jest joga?

– Przede wszystkim ogromną pasją. Uwielbiam badać, zgłębiać, poznawać swoje granice, a najbardziej inspirować innych do pracy z ciałem. Joga jest dla mnie tańcem pomiędzy siłą a wrażliwością, mocą a łagodnością, emocjami a stabilnością. Uważam, że dzięki jodze można nauczyć się szacunku dla granic własnego ciała i tego jak ich nie przekraczać. Dla uczestników moich zajęć układam specjalne, zróżnicowane zajęcia poruszając się w kilku nurtach. Wsłuchując się w swoje wnętrze prowadzę także warsztaty oddechu. A w tym zrównoważeniu i ciszy, który osiągam m.in. dzięki jodze uwielbiam komunikację międzyludzką, która zawsze dla mnie niesie pozytywną zmianę.

Joga – pozytywny wpływ na nasze zdrowie 1
Zuzanna Kasztelan

W jaki sposób joga wpływa na wygląd zewnętrzny?

– Dzięki jodze zmienia się postawa ciała poprzez wydłużenie kręgosłupa. Sylwetka staje się smuklejsza poprzez tonowanie mięśnia, a nie jego nadbudowę. Udrażniamy limfę i przepływ krwi, czyli nie puchniemy. Bardzo korzystnie wpływa także na wygląd skóry.

Dlaczego na Jurajskim Spotkaniu Kobiet zdecydowała się Pani zaproponować uczestniczkom warsztaty z jogi twarzy?

Odkryłam, że dzięki jodze twarzy można kształtować cały owal twarzy, a nie tylko poszczególne strefy. Masując pobudzamy fibroblasty do produkcji substancji zasilających skórę. Staje się ona sprężysta, nawodniona, dotleniona. Niwelujemy opuchlizny, spłycamy bruzdy, liftingujemy, poprawiamy koloryt. No i wreszcie – działamy na strefy refleksologiczne,które pobudzają ciało do samoregeneracji. Joga twarzy jest alternatywą dla zabiegów inwazyjnych, jest wreszcie formą automasażu całego ciała – terapią poprzez dotyk. A to jedna z podstawowych potrzeb człowieka,niezbędna do prawidłowego rozwoju emocjonalnego.

*Zuzanna Kasztelan – założycielka studia jogi JamamaJoga, nauczycielka oddechu, instruktorka jogi w kilku nurtach. Prowadzi koncerty wibracyjne i medytacje. Masażystka twarzy i stóp oraz propagująca jogę twarzy. Na JuRAJSKIM Spotkaniu Kobiet razem z Anną Mochnacką i Katarzyną Czajkowską wystąpi w panelu „Joga – w równowadze ducha i ciała” a także poprowadzi warsztaty z jogi twarzy.

Joga – pozytywny wpływ na nasze zdrowie 2
Zuzanna Kasztelan

Czytaj także: Jurajskie Spotkanie Kobiet – Przedsiębiorczość. Pasja. Pełnia życia.