Jesienna Góra Żar , widokowa trasa dla amatorów spacerów

0
2358
default

Góra Żar to punkt często odwiedzany i to o każdej porze roku. Zarówno przez ludzi aktywnych, spacerowiczów i miłośników niepowtarzalnych widoków. Zapraszamy na krótką wędrówkę widokowym szlakiem w Beskidzie Niskim.

Nim jednak dotrzemy do początku szlaku warto zatrzymać się kilka kilometrów wcześniej, a dokładnie przy tamie elektrowni Porąbka – Żar w Międzybrodziu Bialskim. Wystarczy poświęcić chwilę i odbyć krótki spacer po jednej z największych zapór w Polsce. Zyskamy okazję do tego, by podziwiać widoki na zbiornik wodny rozpościerający się poniżej zapory.

Jesienna Góra Żar , widokowa trasa dla amatorów spacerów 1
Widok z tamy w kierunku góry Żar
Jesienna Góra Żar , widokowa trasa dla amatorów spacerów 2
Zapora w Porąbce

Nasz jesienny spacer proponujemy rozpocząć w Międzybrodziu Żywieckim. Samochód możemy zostawić na parkingu położonym już niemal 400 m n.p.m. (róg ulic Podgórskiej i Kosarzyskiej).

Jesienna Góra Żar , widokowa trasa dla amatorów spacerów 3
Leśny parking przy zielonym szlaku prowadzącym na Kiczerę

Początkowo szlak wiedzie asfaltową drogą pomiędzy letniskowymi zabudowaniami. Po przebytym kilometrze zmienia się ona w utwardzony szlak. Zagłębiamy się w las. Na szlaku spotkamy ujęcie wody.

Jesienna Góra Żar , widokowa trasa dla amatorów spacerów 4

Z kolei zmęczonym marszem, szlak oferuje wiaty – tutaj można przysiąść i odpocząć przed dalszą drogą. Szlak ciągnie się wzdłuż potoku, na którym co chwilę umiejscowione są stopnie wodne.

Jesienna Góra Żar , widokowa trasa dla amatorów spacerów 5
Jesienna Góra Żar , widokowa trasa dla amatorów spacerów 6
Na szlaku możemy odpocząć w wygodnych zadaszonych wiatach

Wciąż poruszamy się zielonym szlakiem ku przełęczy Isepnickiej. Po lewej pokazuje nam się góra Żar (choć wciąż jesteśmy poniżej lustra wody elektrowni).

Jesienna Góra Żar , widokowa trasa dla amatorów spacerów 7

Po przebyciu około 3 km od parkingu i mniej więcej 45 minutach marszu, osiągamy pierwszy cel – przełęcz Isepnicką. Pora na przystanek przed dalszą wędrówką. Skąd właśnie można podziwiać wspaniałe widoki na otaczające nas góry.

Jesienna Góra Żar , widokowa trasa dla amatorów spacerów 8
Piękne jesienne widoki z Przełęczy Isepnickiej

Do punktu widokowego Kiczera mamy już tylko 25 minut dość ostrego podejścia. Znów możemy podziwiać jesienne kolory otaczającego nas lasu.

Jesienna Góra Żar , widokowa trasa dla amatorów spacerów 9
Już tylko kilka kroków dzieli nas od Kiczery…

Powoli naszym oczom ukazuje się lustro wody zbiornika na górze Żar. Docieramy do Kiczery. Tutaj można zazwyczaj spotkać sporą grupę turystów, którzy podobnie jak my zachwycają się widokiem na Górę Żar, zbiornik Żywiecki i Beskidy.

Jesienna Góra Żar , widokowa trasa dla amatorów spacerów 10

Na szczycie znajduje się wiata, miejsce na ognisko i obozowanie. A widoki wprost zapierają dech w piersiach! Często więc można tu spotkać grupy osób przychodzące podziwiać wschód czy zachód słońca nad Górą Żar i Beskidami. [post_gallery] 

Gdy już odpoczniemy i postanowimy wrócić na szlak czeka nas ok. 30 minut wędrówki ku Górze Żar czerwonym szlakiem. Z bliska zbiornik robi również imponujące wrażenie.

Jesienna Góra Żar , widokowa trasa dla amatorów spacerów 11
Zbiornik Żar widziany ze szczytu góry

Sama góra Żar to prawdziwa mekka dla sportowców. Latem możemy spotkać tu miłośników latania na paralotniach i lotniach, a także wielbicieli zjazdów rowerami. Zimą mamy tu z kolei raj dla narciarzy. Warto dodać, że na szczyt góry możemy dostać się nie tylko pieszo, lecz również wjechać kolejką.

Na szczycie góry znajdują się restauracja, kilka punktów, w których możemy zakupić lody czy kawę. Atrakcją jest też kolejka górska znajdująca się na stoku tuż pod szczytem.

Powoli nasza wędrówka dobiega końca, pozostaje nam zjechać kolejką lub podziwiając zachodzące słońce zejść szlakiem w kierunku lotniska znajdującego się u podnóża Góry Żar.

Jesienna Góra Żar , widokowa trasa dla amatorów spacerów 18
Rowerowe trasy zjazdowe dla amatorów jak i wtajemniczonych

Jesienna Góra Żar , widokowa trasa dla amatorów spacerów 19

W dole już widzimy dolną stację kolejki, poniżej lotnisko, a po prawej – przy końcu szlaku. znajduje się nieczynny, niestety Park Linowy.

To już koniec naszej wycieczki, ale dla spragnionych ciekawych smaków polecamy jeszcze jedną atrakcję. Tuż przy lotnisku i parkingach znajdziemy Ośrodek Aktywnego Wypoczynku Żar z charakterystyczną nadbudówką. Polecamy wstąpić tam i zakosztować ciasta – Marlenki. Jest to tradycyjne ciasto ormiańskie. Smakiem przypomina nasz miodownik.

Jesienna Góra Żar , widokowa trasa dla amatorów spacerów 20
Ciasto Marlenka w dwóch odsłonach

Inne nasze propozycje na podróże po Polsce znajdziesz TU

Lokacja punktu startowego TU

A. Kostyra