Jednostki OSP z terenu Gminy Wożniki ćwiczyły w Szkole Podstawowej w Woźnikach

0
472
ćwiczenia OSP 3

Strażacy z OSP z terenu Gminy Woźniki przeprowadzili zaplanowane  ćwiczenia przeciwpożarowe. Akcję ratowniczą zorganizowali na terenie Szkoły Podstawowej w Woźnikach.

ćwiczenia OSP 4
fot. pixabay.com

Zaplanowana akcja ratownicza odbyła się 18 października 2021 roku o godzinie 9:00 na obiektach Szkoły Podstawowej im. J. Lompy w Woźnikach. Z dźwiękiem syren jednostki OSP z terenu gminy Woźniki rozpoczęły ćwiczenia, których celem było sprawdzenie stopnia przygotowania jednostek ochrony przeciwpożarowej w sytuacji zagrożenia wywołanego pożarem w budynku użyteczności publicznej.

Strażacy mieli także okazję do zapoznania się ze specyfikacją obiektu: gdzie znajdują się hydranty, główny wyłącznik prądu i gazu oraz gdzie i jak są oznaczone drogi z drzwiami ewakuacyjnymi, co w chwili zagrożenia życia ma ogromne znaczenie.

W trakcie ćwiczeń odbyła się także symulacja udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w pożarze. Dodatkowo jednostka OSP Psary (mająca od niedawna drabinę mechaniczną) mogła zaznajomić się z techniką pracy na niej, co jest sprawą kluczową w akcjach ratunkowych na wysokości.

ćwiczenia OSP 2
fot. UG w Woźnikach

W ćwiczeniach udział wzięły jednostki:

  • OSP Woźniki (2 zastępy);
  • OSP Lubsza;
  • OSP Ligota Woźnicka;
  • OSP Kamienica;
  • OSP Piasek;
  • OSP Babienica;
  • OSP Kamieńskie Młyny;
  • drabina mechaniczna z OSP Psary. 

Całej akcji bacznie przyglądali się burmistrz Woźnik Michał Aloszko oraz komendant gminny Woźniki Franciszek Kowalski. W rolę dowódcy wcielił się druh Krzysztof Nowacki,  prezes OSP Woźniki. Obecny na miejscu ćwiczeń był również mł. bryg. Krzysztof Siek z ramienia KP PSP w Lublińcu.

Jednostki OSP z terenu Gminy Wożniki ćwiczyły w Szkole Podstawowej w Woźnikach 1
fot. UG w Woźnikach

„Dziękuję druhom i druhnom jednostek ochrony przeciwpożarowej biorących udział w tegorocznych ćwiczeniach gminnych, za ich zaangażowanie oraz podjęte działania. Biorąc udział w ćwiczeniach udowodnili po raz kolejny, jak bardzo ważne jest dla nich bezpieczeństwo mieszkańców gminy” – mówiL burmistrz Woźnik Michał Aloszko.