Nieme kino w drodze – MDK w Radomsku

0
402
fot. pixabay

Zamysł na ten projekt to przede wszystkim pokazanie klasyków kina niemego, które wzbogacone są o współczesną muzykę, zaprezentowane na żywo.

Jest to zestawienie klasyki filmowej ze współczesną aranżacją muzyczną. W ten właśnie sposób uwaga odbiorców skupi się na znaczeniu oraz roli muzyki w obrazie filmowym, która zastąpi tradycyjny sposób akompaniowania do obrazu niemego przez tapera, współczesną muzyką, która wykorzystuje wiele instrumentów.

Seans odbędzie się 22 października o godzinie 20.00 w Kino Pasja Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. Wejściówki bezpłatne dostępne w kasie MDK.

Zaginiony Świat z 1925 roku w reżyserii Harry O’Hoyt, na żywo zagra zespół The Washing Machine.

Przed seansem będzie spotkanie z ekspertem filmowym czyli Agnieszką Hawryluk, wprowadzi Was w świat kina niemego oraz przybliży wszystkim jego historię czy sylwetki twórców zaprezentowanego filmu.

Agnieszka Hawryluk to filmoznawczyni UŁ, która raz w tygodniu uczestniczy w godzinnej audycji „Co jest grane” u Bartka Lichawskiego na antenie Radio Złote Przeboje i opowiada o premierach filmowych. Od 9 lat jest współorganizatorką Festiwalu Kamera Akcja, jest producentką projektu Akcja Edukacja oraz koordynatorką konkursów i biura Festiwalu Kamera Akcja.

Zaginiony świat to szczytowe osiągnięcie filmów z gatunku Science-fiction w okresie niemego kina. Jest to pierwsza z ośmiu jak dotąd adaptacji powieści Arthura Conana Doyle’a. Reporter Edward Malone tę rolę zajął Lloyd Hughes, bardzo chce poślubić Gladys Hungerford w tej roli Alma Bennet. Gladys natomiast, marzy by poślubić mężczyznę „wielkich czynów”. Z tego względu też Edward prosi redaktora naczelnego, by ten dał mu zadanie przeprowadzenia wywiadu z Profesorem Challengerem w tej roli Wallace Beery, gdyż ten planuję wyprawę do „Zaginionego Świata”. Malone razem z profesorem udają się do Południowej Ameryki. W czasie tej wyprawy Malone zakochuje się w innej kobiecie, a mianowicie w Pauli White w tej roli Bessie Love. Na miejscu udaję im się znaleźć prehistoryczny świat, który jest pełen dinozaurów. Ledwo uchodzą z życiem, ale na koniec udaje im się przywieść jednego dinozaura do Londynu. Bestia jednak im ucieka i zaczyna terroryzować miasto….

Nieme kino w drodze – MDK w Radomsku 1
mat. MDK w Radomsku

The Washing Machine to zespół, który powstał w Łodzi w 2007 roku. Ich debiutancki album zatytułowany „Into the Sun” ukazał się nakładem Polskiego Radia w listopadzie 2011 roku. Grupa ta na swoim koncie ma występy na wielu Festiwalach muzycznych w kraju. Jako jedyny zespół z polski wzięli udział w koncertach, które zorganizowane były przez brytyjskie wytwórnie muzyczne i media w 2010 roku, ich celem było zaprezentowanie młodych, utalentowanych i obiecujących zespołów. Zespół The Washing Machine nie tylko są specami od alternatywnego grania, ale są to również doskonali taperzy, którzy potrafią wprowadzić nastrój grozy. Zespół od 2013 roku prezentuje regularnie na żywo muzykę do klasycznych dzieł kina niemego. W skład zespołu wchodzą między innymi: Łukasz Drewniak-gitara, Krzysztof Drewniak – gitara basowa, Adrian Szymajda – gotara i klawisze oraz Michał kowalczyk – perkusja, elektronika.

K KIK