fbpx

„Jasnogórska Muzyka Dawna”. Powstaje kolejna płyta z serii

Powstaje kolejna płyta z serii „Jasnogórska Muzyka Dawna”. Po raz pierwszy w tym cyklu przygotowane zostały utwory organowe.

Przez dwie noce trwały nagrania w Bazylice z wykorzystaniem tzw. dużych organów, które niedawno zostały poddane gruntownej renowacji.

– W ramach naszej serii Musica Claromontana to pierwsze nagranie z muzyką organową, które warto by się ukazało – wyjaśnia o. Nikodem Kilnar, prezes Stowarzyszenia „Kapela Jasnogórska”. Okazuje się, że to początek przedsięwzięcia związanego z jasnogórskimi instrumentami. W planach są prezentacje nie tylko organów dużych i małych w Bazylice, ale i tzw. godzinkowych w Kaplicy Matki Bożej, które też ostatnio zostały odnowione.

Według zapowiedzi na nowej płycie z serii „Jasnogórska Muzyka Dawna” znajdą się utwory organowe znanego polskiego kompozytora Feliksa Nowowiejskiego, mocno związanego z Jasną Górą. Ten znakomity muzyk wielokrotnie pielgrzymował na Jasną Górę i tu też koncertował. – Warto zauważyć, że grał własne utwory podczas poświęcenia organów w Kaplicy Matki Bożej w 1932 r. On również jest autorem melodii jednego z hejnałów na odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej – przypomniał na stronie Biura Prasowego Jasnej Góry o. Kilnar.

"Jasnogórska Muzyka Dawna". Powstaje kolejna płyta z serii 2
fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry

Do wykonania utworów organowych symfonii Feliksa Nowowiejskiego zaproszona została organistka, koncertmistrzyni Maria Magdalena Kaczor. Nagrania ukazują się staraniem Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskie Muzykalia, który w marcu tego roku będzie świętował 20-lecie istnienia.

W ramach projektu „Jasnogórska Muzyka Dawna – Musica Claromontana” zrealizowano już ponad 100 nagrań, wydano 80 płyt i 12 pozycji nutowych. Większość wykonań to premiery.

Cykl obejmuje muzykę klasyczną XVII, XVIII i XIX-wiecznych kompozytorów, związanych przez swoją twórczość z klasztorem paulinów na Jasnej Górze. Założona pod koniec XVI w. Kapela Jasnogórska należała przez wieki do najbardziej znaczących ośrodków rozwoju kultury muzycznej w Polsce. Twórcy dzieł to zarówno paulini, jak i muzycy świeccy, pracujący w Kapeli Jasnogórskiej.

Współcześnie paulini opracowują te muzyczne zbiory, a więc rękopisy utworów, zachowanych w jasnogórskim archiwum, i po wiekach udostępniają je na płytach CD we współpracy z wydawnictwami Musicon, DUX i Acte Prealable. Do ich opracowania i nagrania angażują najwybitniejszych muzykologów oraz najlepsze zespoły z Polski i Europy, specjalizujące się w wykonywaniu muzyki dawnej, często na oryginalnych instrumentach z tamtej epoki.