Częstochowska Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że Alternatywa 21” zatrudnia 11 osób z niepełnosprawnością intelektualną. Najpierw sprawdziła się ona prowadząc Klubokawiarnię Alternatywa 21, teraz poprowadzi również kawiarnię na Starym Rynku.
Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że Alternatywa 21” powstała w 2016 r. z inicjatywy Gminy Miasta Częstochowy oraz Fundacji Oczami Brata. Obecnie nadal jest spółdzielnią osób prawnych, a tworzy ją Fundacja Oczami Brata oraz Fundacja Imago.
To właśnie za sprawą spółdzielni na mapie Częstochowy zadebiutowała Klubokawiarnia Alternatywa 21. Niezwykły lokal prowadzony z powodzeniem przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną otwarto w grudniu 2016 r. przy ul. Przemysłowej 14/16 (wejście od ul. Mielczarskiego 20). To miejsce, w którym przełamuje się bariery, zmniejsza dystans, w praktyce uczy tolerancji i akceptacji wobec osób z niepełnosprawnością. W przeciwieństwie do tradycyjnych lokali gastronomicznych dochód nie jest celem samym w sobie, stanowi jedynie sposób realizacji założeń statutowych.
W „Alternatywie” nie brakuje specjalistów
-W życiu osób z niepełnosprawnościami praca ma szczególne znaczenie. Pozwala na rozwój osobowości, samorealizację i stanowi źródło dochodu. Jest też szansą na podniesienie poczucia własnej wartości i zmianę sposobu postrzegania przez społeczeństwo. Cieszę się, że w „Alternatywie” mogą odkrywać swój potencjał i kompetencje. Zwiększać poczucie tego, że są potrzebni, doskonalić swoje umiejętności, nauczyć się samodyscypliny. Bezpieczeństwo daje im poczucie, że zawsze można zwrócić się o pomoc do opiekuna. Akceptacja kolegów z pracy, możliwość porozmawiania z nimi, uzyskania od nich pomocy na pewno temu sprzyja. Dla niektórych to jedyna możliwość pracy, gdyby nie ona siedzieliby w domu, nudząc się i mając ograniczony kontakt z ludźmi – zaznacza Paweł Bilski, prezes Fundacji Oczami Brata.
Jak podkreśla Bilski, pracownicy klubokawiarni są specjalistami w swoich działkach. -W „Alternatywie” mamy mistrzów baristów, robienia sałatek, lepienia pierogów, pieczenia ciast. Ich praca jest wyrazem niezwykłej odwagi i determinacji w dążeniu do celu oraz pasji. Możemy przygotować catering lub imprezę okolicznościową na kilkadziesiąt osób z obsługą kelnerską. Dodatkowo pracują z nimi specjaliści, którzy w razie potrzeby pomogą w każdej sytuacji -wyjaśnia.
Bo każdy ma prawo do poczucia spełnienia
„Alternatywa 21” każdego dnia przełamuje stereotypy i udowadnia, że każdy z nas ma prawo do pracy, poczucia spełnienia i zadowolenia z niej.
-Warto zadbać o osoby niepełnosprawne intelektualnie, by mogły w pełni realizować swoje talenty, by czuły się przede wszystkim szczęśliwe i potrzebne. Praca z nimi daje dużo satysfakcji, spełnia moje marzenie, stawia kolejne wyzwania, to też ogromne zobowiązanie wobec nich. To oni nauczyli mnie szacunku, pokory wobec trudności – dodaje prezes Fundacji Oczami Brata.
Czas na kawiarnię na Starym Rynku
Już niebawem Spółdzielnia Socjalna poprowadzi także drugi lokal. Trwają bowiem przygotowania do otwarcia Kawiarni Alternatywa 21, która mieścić się będzie w nowym, szklanym pawilonie na odrestaurowanym Starym Rynku.
– Jesteśmy jedyną w Polsce spółdzielnią socjalną, która prowadzi dwie kawiarnie. Uważam, że w dzisiejszych czasach, to duży wyczyn. Ale by to się udało kontynuować nadal potrzebujemy wsparcia częstochowian, którzy zamawiają u nas obiady i zaglądają na kawę czy lemoniadę – mów Artur Bratek, koordynator Spółdzielni Socjalnej „Jasne, że Alternatywa 21”. – Nowy lokal to też nowe możliwości, będzie można nas odwiedzić po pracy oraz w weekendy. Dłuższe godziny funkcjonowania, nowe menu, wspaniała lokalizacja wśród rzeźb balansujących i fontanny to nasze atuty. I oczywiście nasi pracownicy, którzy każdego witają szerokim uśmiechem – podkreśla.
Przedstawiciele Spółdzielni podkreślają, że mają szereg planów związanych z kulturalną ofertą, które pomogą ożywić Stary Rynek. Więcej na: www.facebook.com/SpoldzielniaAlternatywa21
Zuzanna Suliga
Czytaj także: Prezes częstochowskiej Fundacji Oczami Brata Paweł Bilski z dyplomem aktora dramatu