Ta tradycja ma już 16 lat. I w tym roku dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych i ośrodków szkolno-wychowawczych regionu częstochowskiego udekorowały na Jasnej Górze wylosowane przez siebie drzewka. Wszystko w ramach Konkursu na „Wieczernikową Choinkę”.
Konkurs na „Wieczernikową Choinkę” na Jasnej Górze nazwę zawdzięcza miejscu, w którym znajdują się przystrojone drzewka bożonarodzeniowe. To tzw. jasnogórski Wieczernik, czyli kaplica-namiot na zewnątrz obok bazyliki. Na Jasnej Górze w tym miejscu latem sprawowany jest sakrament pokuty i pojednania i pielgrzymi mogą przyjmować Eucharystię. Miejsce nazwą nawiązuje do Wieczernika jerozolimskiego, gdzie Jezus sprawował Ostatnią Wieczerzę.
Już od 16 najmłodsi ubierają świąteczne drzewka. Tym razem do konkursu stanęły dzieci z 40 przedszkoli, szkół podstawowych i ośrodków szkolno-wychowawczych regionu częstochowskiego. W tym roku prace dedykowane są Matce Bożej w 70. rocznicę Apelu Jasnogórskiego. 21 grudnia dzieci wspólnie modliły się, aby w miejscu narodzin Jezusa zakończyła się wojna i by ich rówieśnicy mogli cieszyć się życiem.
Celem konkursu jest pielęgnowanie polskich zwyczajów bożonarodzeniowych i wyzwalanie dziecięcej kreatywności. W rękach najmłodszych nawet szare i niepozorne przedmioty codzienności nabierają świątecznego blasku.
Tematyka konkursu na „Wieczernikową Choinkę” nawiązuje do wypowiadanych podczas Apelu Jasnogórskiego słów: „Jestem, Pamiętam, Czuwam”.
O tym, że choinka jest symbolem życia, odrodzenia i nadziei przypomniała Alicja Janowska, dyrektor Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach. Podkreśliła, że ważnym wymiarem konkursu jest budowanie wspólnoty poprzez zaangażowanie dzieci i dorosłych wokół jednego celu. Wyraziła radość, że w konkursie uczestniczą placówki, które od lat nie wyobrażają sobie okresu przedświątecznego bez przygotowywania ozdób na jasnogórskie drzewko, jak i te, które po raz pierwszy odkrywają „swój twórczy potencjał”.
Izabela Tyras z częstochowskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” podkreśla, że w tym roku padł rekord w „szybkości zgłoszeń”. Wystarczyło zaledwie kilka godzin, by lista czterdziestu miejsc się zapełniła. Chętnych do udziału w konkursie było o wiele więcej.
Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski podkreślał istotę konkursu. – To element przygotowania na Boże Narodzenie. Także poprzez tematykę, inną co roku, pokazuje dzieciom, a dorosłym przypomina, o bogactwie duchowym Kościoła – zaznaczył paulin, dziękując dzieciom, ich rodzicom, nauczycielom i wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzenia.
Za to kustosz Sanktuarium o. Waldemar Pastusiak pogratulował najmłodszym ich twórczej inwencji. Zaprosił wszystkich, by już od 25 grudnia, przybywając na Jasną Górę na modlitwę, by pokłonić się Bożej Dziecinie i Jego Matce, zajrzeli do jasnogórskiego Wieczernika i podziwiając prace dzieci, zagłosowali na tę, ich zdaniem, najpiękniejszą.
Jak każe zwyczaj, to pielgrzymi stanowić będą jury Konkursu na „Wieczernikową Choinkę” i to oni wybiorą najciekawiej udekorowane drzewko. Głosowanie rozpocznie się w Boże Narodzenie i potrwa do 1 stycznia 2024 r. Odbywać się będzie przez wrzucanie kartki z numerem wybranej choinki do urn.
Szczegóły: jasnagora.com
red., mat. Biura Prasowego Jasnej Góry