fbpx

Jak wygląda praca kierowcy autobusu?

 

 

Wydawać się może, że praca jako kierowca autobusu miejskiego nie jest wdzięczna. Warto jednak spojrzeć na to z innej strony. Kierowca autobusu to zawód bardzo odpowiedzialny. Jest bowiem odpowiedzialny za grupę pasażerów. W związku z tym kierowca musi jeździć ostrożnie, zwracać uwagę na to, co dzieje się w autobusie, w razie konieczności rozwiązywać konflikty, pomagać osobom niepełnosprawnym, które chcą wejść do pojazdu czy bacznie obserwować liczbę pasażerów.

Kim jest i czym zajmuje się kierowca autobusu?

Kierowca autobusu ma za zadanie bezpiecznie przewieźć pasażerów z punktu A do punktu B. Ich praca może wydawać się monotonna, od początku swojej zmiany – która może zaczynać się o świcie – jeżdżą z ograniczoną prędkością od przystanku do przystanku i od pętli do pętli. Jednak wielu z nich nie nudzi się za kierownicą i lubi swoją pracę.
Oprócz pracy w ciągu dnia, występują również zmiany nocne. Jazda w godzinach nocnych ma swoje plusy i minusy. Z pewnością zaletą jest fakt, że na ulicach ruch jest mniejszy, nie ma korków, jazda jest przyjemniejsza. Z drugiej jednak strony nasz organizm w nocy potrzebuje regeneracji, kierowca może być więc zmęczony, rozkojarzony. Nocnymi autobusami wraca zdecydowanie mniej osób, często z imprez, o takiej porze można się spotkać z naprawdę agresywnymi pasażerami. Nie znaczy to oczywiście, że napady nie mogą się zdarzyć w ciągu dnia, jednak nocą prawdopodobieństwo jest większe. Zdarza się, że ponoszone ryzyko ma odzwierciedlenie w tym ile zarabia kierowca autobusu.

Jak zostać kierowcą autobusu?

Czy wszyscy mogą przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kategorii D? Dbając o profesjonalizm osób wykonujących ten zawód, do egzaminu dopuszczane są tylko te osoby, które ukończyły 24. rok życia i posiadają prawo jazdy kategorii B.
Przed przystąpieniem do kursu konieczne jest złożenie wniosku do starostwa właściwego ze względu na miejsce zameldowania, do wniosku dołącza się zdjęcie oraz orzeczenie lekarskie i psychologiczne. Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony, możemy rozpocząć kurs.

Trzeba mieć świadomość, że pozytywne zakończenie kursu i posiadanie prawa jazdy kategorii D nie jest jednoznaczne z tym, że kierowca może pracować już w zawodzie. Ten dokument nie upoważnia do zarobkowego przewozu osób, w związku z czym należy przejść również przez kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej w zakresie bloku D. Warto zwrócić uwagę na to, czy prawo jazdy posiada wpis 95 – potwierdza on kwalifikacje w zakresie przewozu pasażerów.
Ostatnim etapem, by móc rozpocząć poszukiwania pracy, jest zdanie egzaminów państwowych. Następnie składa się wniosek o wydanie Karty Kierowcy.

Przygotowania do wykonywania zawodu są długotrwałe, a dodatkowo co 5 lat kierowca powinien przejść szkolenie okresowe. Nic w tym jednak dziwnego – jego praca jest odpowiedzialna, wymaga więc odpowiednich kwalifikacji, stale podnoszonych, które mogą wpłynąć na to ile zarabia kierowca autobusu.

Jaki powinien być kierowca autobusu?

Niemal w każdym zawodzie można wyróżnić zestaw cech, który zwiększa predyspozycje do wykonywania zawodu. Nie inaczej jest w przypadku kierowcy autobusu. Przede wszystkim w zawodzie tym, ważny jest refleks i koncentracja – niektóre zdarzenia na drodze mogą sprawić, że reakcja na nie będzie niespodziewana, kierowca jednak musi być opanowany i szybko podejmować logiczne decyzje, ponieważ jest odpowiedzialny za pasażerów, których przewozi. Oczywiście tym samym niezbędna okazuje się właśnie odpowiedzialność, nie tylko za siebie, lecz także innych ludzi. Szczególnie kierowcy komunikacji miejskiej muszą wykazać się również ogromną cierpliwością. Niejednokrotnie stają w korkach, trasa zajmuje im znacznie więcej czasu. Nie mogą się jednak denerwować, podejmować pochopnych kroków.
Ważna jest również dokładność i solidność. Kierowca musi jeździć zgodnie z rozkładem, starać się nie powodować opóźnień, znaleźć się na odpowiednim przystanku o odpowiedniej porze. Nie może więc zarządzać przerw, które nie powinny mieć miejsca, czekać na wszystkich spóźnionych pasażerów itp.
Potrzebna jest też umiejętność rozmowy i pracy z ludźmi. Codzienne przewożenie setki pasażerów, wymaga wiedzy jak im pomóc, co może dla nich zrobić, jak uspokoić kogoś, kto zachowuje się nieodpowiednio. Do tego wszystkiego niezbędne są umiejętności interpersonalne i otwartość.

Ile zarabia kierowca autobusu?

Istotna jest również kwestia tego, ile zarabia kierowca autobusu w Polsce. Przyjmuje się, że średnia pensja na tym stanowisku wynosi ok. 2345 złotych netto. Osoby na tym stanowisku otrzymujące najwyższe pensje zarabiają średnio ok. 2980 złotych netto i więcej, z kolei najmniej – ok. 1825 złotych netto.
Najwyższe pensje otrzymują kierowcy pracujący w województwie zachodniopomorskim, wielkopolskim oraz mazowieckim (średnio 2500 złotych netto), śląskim i pomorskim (średnio 2400 złotych netto), a także łódzkim, lubuskim oraz dolnośląskim (średnio 2300 złotych netto), natomiast najniższe – w województwie świętokrzyskim (średnio ok. 2100 złotych netto), podlaskim (ok. 2090 złotych netto) oraz warmińsko-mazurskim i podkarpackim (średnio 2000 złotych netto).

Praca kierowcy autobusu może być niezwykle ciekawa. Niejednokrotnie nie kończy się ona na komunikacji miejskiej. W związku z tym przedstawiciele tego zawodu mają nierzadko okazję do zobaczenia ciekawych miejsc, poznania ludzi, zwiedzania świata. Warto jednak pamiętać o tym, jak duża odpowiedzialność ciąży na kierowcy. Odporność na stres i pełna koncentracja powinny być domeną kierowców.