fbpx

Jak oddychasz, tak żyjesz – zaznacza Anna Klim, praktyk oddechu transmodalnego

Pierwsza myśl i skojarzenie– jak można mówić, czy uczyć się oddechu skoro jest on tak naturalną częścią nas samych? Jednak świadome oddychanie pomaga w zauważeniu i dostrojeniu nas do sytuacji, które dzieją się w naszym życiu. Wyjaśnia to Anna Klim, praktyk oddechu transmodalnego.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak oddychasz? W prostej obserwacji  tego,  jak oddychamy w sytuacji stresowej, nagłej, albo euforycznej możemy rozpoznać nasz wzorzec oddechowy.

– Świadomy oddech to narzędzie, które pomaga nam wpłynąć na nasze samopoczucie, zdrowie, relacje z samym sobą i najbliższymi – wyjaśnia Anna Klim – praktyk oddechu transmodalnego.

Prowadzi ona w Częstochowie gabinet „Przy Sobie”, w którym udowadnia  że   małymi krokami i naturalnymi metodami, można odmienić jakość swojej codzienności. Tym bardziej, że po oddech możemy sięgnąć w każdej chwili, jest zawsze z nami, nie wymaga wizyty w siłowni czy specjalnego sprzętu.

Jak oddychasz, tak żyjesz - zaznacza Anna Klim, praktyk oddechu transmodalnego 2
Anna Klim (fot. Justyna Tomorowska)

Chwile, gdy wstrzymujemy oddech

Czym jest praktyka oddechu?  – To sposób na kontakt ze sobą. W naszym ciele mamy zapisane wiele zdarzeń, odczuć, emocji, które nam się dotychczas przydarzyły. Albo takie, w których nie powiedzieliśmy „nie”, nie zareagowaliśmy, czasami ze strachu, czasami dlatego że nie potrafiliśmy inaczej. W sesji oddechowej można skontaktować się z zatrzymanymi w ciele zdarzeniami, zaobserwować je i pozwolić im się „dopełnić”, tak aby naturalny oddech i rytm życia płynął w pełni. Bo oddech jest jak życie, jak oddychasz tak żyjesz – zaznacza Klim, która zaprasza na indywidualne sesje oddechu.

Każdy ma zresztą chwile, gdy przysłowiowo wstrzymuje oddech. I nie ma to nic  wspólnego z nurkowaniem. Oddech zatrzymuje się w nas w sytuacjach granicznych, przy permanentnym stresie, przerastających nas problemach, w wyniku traumatycznych i bolesnych przeżyć czy doświadczeń. Świadome oddychanie pomaga  pracować z napięciami i bólem w ciele, i w duszy. Pozwala na to, by poczuć lekkość życia.

Ludzki wymiar pracy nad sobą

Anna Klim zawodowo pracuje w fundacji, chęć niesienia pomocy innym i uważność na drugiego człowieka towarzyszy jej każdego dnia. Praktyką oddechu zainteresowała się ponad cztery lata temu. Jak sama podkreśla: oddech uratował jej życie. I choć dziwnie to brzmi, gdyby nie splot trudnych zdarzeń, życiowy zakręt i wszelkie zwątpienia z tym związane, być może nie byłaby dzisiaj praktykiem oddechu transmodalnego w Instytucie Oddechu Michała Godlewskiego.

– W mojej codzienności patrzę na bliskość drugiego człowieka, relacje międzyludzkie, ale też bliskość i czułość dla siebie. Lubię ciszę w lesie, ale także gwar rozmów. Szukam równowagi poprzez praktykę świadomego oddychania, uprawianie sportu, gotowanie  i smakowanie potraw, czytanie dobrej literatury. Droga rozwoju osobistego pokazuje mi nieustanną możliwość zmiany, i bardzo ludzki wymiar pracy nad sobą. I do takiej zapraszam również innych – mówi.

Jak oddychasz, tak żyjesz - zaznacza Anna Klim, praktyk oddechu transmodalnego 3
Anna Klim (fot. Justyna Tomorowska)

„Przy Sobie”, bo nigdzie nie ma lepiej

Na czym polega praca z oddechem? – Pomaga w regeneracji psychofizycznej, kiedy potrzebujesz codziennego resetu; docieraniu do przyczyn twoich problemów i radzeniu sobie z nimi; we wzroście rozumienia siebie tu i teraz; zwiększeniu objętości płuc, i poszerzeniu oddechu. Zapewnia też szybszą regenerację po chorobach układu oddechowego (także w przypadku COVID-19). Ułatwia odnalezienie głębszego poczucia siebie, ale i zarządzenie stanem emocjonalnym – objaśnia praktyk oddechu.

A skąd nazwa „Przy Sobie”? – Bo nigdzie nie ma lepiej (śmiech). Jak jesteś ze sobą, to jesteś ze wszystkim, co najważniejsze – mówi Anna Klim.

Sesje indywidualne i grupowe

Jak oddychasz, tak żyjesz - zaznacza Anna Klim, praktyk oddechu transmodalnego 4
„Przy Sobie. Anna Klim”

Sesje indywidualne odbywają się w Pracowni  Psychoterapii i Rozwoju Osobistego   Inspiracja przy ul. Jasnogórskiej 55. Spotkanie rozpoczyna się rozmową, wyłonieniem intencji czy tematu do sesji i samą sesją oddechową, która odbywa się na leżąco. Spotkanie trwa dwie godziny, kosztuje 200 zł. Najlepiej pracować w rytmie, tak aby  spotkania indywidualne odbywały się nie rzadziej niż co dwa tygodnie. Można umówić się również na spotkanie on-line. Zapisy i informacje: tel. 502 073 668, e-mail: przysobie.praktykaoddechu@gmail.com.

Regularnie organizowane są w Częstochowie również „Grupowe sesje oddechowe”. Najbliższa planowana jest na 29 maja (szczegóły TUTAJ). Zajęcia odbywają się w Harmonia Ciała Selfcare studio przy  Al.NMP  12b (4.piętro). Koszt udziału w  jednej  sesji  grupowej to 100 zł.

Praktykowanie ma miejsce na leżąco, należy ubrać się w wygodny strój i zabrać ulubiony koc lub poduszkę. Spotkanie trwa ok. 3 godz. (w tym sesja oddechowa  trwająca od  90 do 120  minut). Obowiązują   wcześniejsze zapisy. Więcej o „Przy Sobie” na www.facebook.com/PrzySobie.

Zuzanna Suliga