Szósta odsłona festiwalu organizowanego wspólnie przez Miasto i Gminę Olsztyn oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie już za nami. Oto fotorelacja autorstwa artysty fotografika Sławomira Jodłowskiego, który podczas imprezy zaprezentował wystawę zatytułowaną „Sycylia – wyspa słońca i wina”.
Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie i Jurajska Gmina Olsztyn byli organizatorami szóstej edycji Jurajskiego Festiwalu Sztuki i Wina. Na olsztyńskim rynku w trzeci weekend lipca spotkali się miłośnicy dobrej muzyki i wina, regionalnych specjałów, rękodzieła, a także wyrobów rzemieślniczych.
Trzydniowa impreza rozpoczęła się w piątek, 15 lipca. Na festiwalowej scenie zagrały grupy Fuzz’Ya i Forsal oraz Krzysztof Drynda, który wspólnie z zespołem zaprezentował projekt „Grechuta jak dawniej – piosenki Mistrza”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się potańcówka w stylu retro, ktorą poprowadził Częstochowski Teatr Tańca. Sobota była dniem oficjalnego otwarcia wydarzenia, którego dokonali Małgorzata Majer, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie oraz Tomasz Kucharski, burmistrz miasta i gminy Olsztyn. Spod zamku na rynek wyruszył też tradycyjny korowód prowadzony przez Bachusa z Bachantkami. Uczestnicy kroczyli w rytm muzyki Orkiestry Dętej „Sempre”, której występ rozpoczął także sobotni program artystyczny.
Tego dnia uczestnicy mogli podziwiać również występy zespołu folklorystycznego ”Ziemia Kłobucka”, wokalistki Karoliny Mrugalskiej przy akompaniamencie Mikołaja Borkowskiego oraz bisowanego czterokrotnie zespołu Five o’Clock Orchestra. Odbyła się także prezentacja firmy Ser jest Ser z udziałem sera o wadze 40 kg. Ponadto Michał Bardel wygłosił wykład „Wina niecodzienne”.
Trzeciego dnia na scenie wystąpili „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej oraz Natalia Topczewska z zespołem. Finałowy koncert zespołu Muniek i Przyjaciele, przyciągnął tłumy fanów, którzy wspólnie z artystami zaśpiewali m.in. „Warszawę” czy „Banalnego”.
Frekwencja dopisała także podczas pokazu kulinarnego zorganizowanego przez Restaurację Spichlerz z udziałem Mirosława Kały – szefa kuchni hotelu Arche.
Mnóstwo wrażeń najmłodszym dostarczył spektakl uliczny „Beczka śmiechu” Teatru na walizkach. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się także tworzenie papierowych kapeluszy, torebek i kwiatów oraz malowanie na tkaninie, czyli zajęcia plastyczne prowadzone przez instruktorów Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie.
Imprezie towarzyszył „Vespaniały Zlot”, czyli spotkanie miłośników skuterów Vespa oraz wystawa fotograficzna „Sycylia – wyspa słońca i wina” Sławomira Jodłowskiego.
Na stoiskach wystawienniczych można było kupować wina i przysmaki z całego świata, sery, miody, słodycze, bakalie, naturalne oleje, przyprawy, zioła, wędliny, przetwory i inne regionalne specjały. Była także sztuka i rękodzieło, biżuteria, hafty, wyroby z drewna, wikliny, kamienia.
Festiwal prowadził Bartłomiej Osumek.
ZS