fbpx

Industriada rusza już 17 czerwca. W tym roku hasłem przewodnim jest Sztuka Przemysłu.

Już tylko kilka dni dzieli nas od kolejnej, 14. edycji Industriady. Częstochowski szlak zabytków techniki będzie pełen różnorodnych wydarzeń pod wspólnym hasłem Sztuka Przemysłu.

Industriada po raz czternasty. 17 czerwca wyruszymy w podróż szlakiem zabytków techniki. Przed nami wystawy, happenningi i warsztaty.

W Muzeum Górnictwa Rud Żelaza będzie można obejrzeć wyjątkową wystawę połączoną ze slideshowem pt: „Tęsknota za dawnym blaskiem. Zapomniane śląskie dziedzictwo przemysłowe”. Na artystycznych zdjęciach uwiecznione zostały pofabryczne zabytki z XIX i XX wieku. Autorem fotografii i projektu „Polska Pofabryczna” jest Piotr Majchrzak, który od 2007 z pasją dokumentuje budynki przemysłowe w całym kraju. Często skupia się na uwiecznianiu charakterystycznych architektonicznych detali, wykorzystując grę światła i cienia.

Grupa „Czerwone Jabłuszko” przygotowała plenerowe warsztaty, podczas których będzie można stworzyć industrialne rzeźby wykorzystując drobne elementy górnicze: przekładnie, zębatki, trybiki. Powstaną także prace w formie linorytu czyli odbitki przy użyciu farby do druku. Warsztaty zaplanowano w godzinach od 12.00 do 18:00.

W tym samym czasie odbędą się inne zajęcia w plenerze czyli Warsztaty Indu Art. Po obejrzeniu wystawy Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, uczestnicy warsztatów będą ozdabiać tkaninowe torby industrialnymi wzorami. Torby będą świetną pamiątką tegorocznej edycji Industriady.

Oryginalnym pomysłem będzie wspólne tworzenie banerów o tematyce przemysłowej. W przestrzeni parkowej zieleni będzie można zaprezentować swoje artystyczne talenty, malując, pisząc i przenosząc na banery własne wizje i spojrzenie na sztukę przemysłu. Inspiracje można czerpać z obejrzanych tego dnia wystaw i oczywiście z własnych spostrzeżeń i spacerów miejskim szlakami techniki.

Po Muzeum Górnictwa i Rud Żelaza oprowadzą nas emerytowani górnicy ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG) Oddział w Częstochowie. To właśnie oni są prawdziwą kopalnią wiedzy na temat pracy w przemyśle wydobywczym. Można spodziewać się wielu ciekawostek oraz opowieści o metodach pracy w kopalniach rudnych, a także obejrzeć narzędzia i maszyny, jakie stosowane były przez lata przez górników. Zwiedzanie odbędzie się w trzech turach, od 12.00 do 13.00, od godz. 13:30 do 14:30 i od 15:00 do 16:00

Tego dnia warto również odwiedzić Muzeum Zapałek, w którym przygotowana została Wystawa w związku z jubileuszem 140-lecia istnienia Częstochowskiej Zapałczarni. Zwiedzający poznają m.in. historię zakładu i kolekcję rzeźb z jednej zapałki.

Muzeum Historii Kolei zaprasza na wystawę plansz zawierających projekty pojazdów szynowych – zabytkowych i współczesnych, wzbogaconych opisem i podziałem na epoki. Do podziwiania będzie również galeria zdjęć budynków kolejowych oraz obiektów małej architektury charakterystycznej dla dworców. Będzie można przejechać się drezyną(od peronów stacji Stradom do przejazdu przy ul. Zaciszańskiej), zwiedzić parowóz pod okiem maszynisty(dworzec główny PKP) oraz nastawnię Częstochowa Stradom, wyposażoną w nowoczesny system komputerowego sterowania ruchem na stacji kolejowej.

Kolejowych atrakcji będzie jeszcze więcej, a szczegółowy harmonogram Industriady można znaleźć na https://industriada.pl/program/.

Impreza odbywa się w 29 miastach i z pewnością każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Wstęp na większość wydarzeń w ramach Industriady jest bezpłatny.