fbpx

Hutnicy jadą do Warszawy bronić swoich miejsc pracy

Jutro do Warszawy wybiera się delegacja pracowników Huty Częstochowy. Zamierzają oni zorganizować przed siedzibą centrali Banku PKO BP przy Puławskiej.
Celem pikiety jest przekonanie kierownictwa Banku PKO BP do wznowienia rozmów
i zawarcia porozumienia z potencjalnym inwestorem ISD Huty Częstochowa, brytyjską firmą Greybull Capital, co pozwoli na ponowne uruchomienie produkcji i wycofanie wniosku o upadłość Huty Częstochowa.

Hutnicy jadą do Warszawy bronić swoich miejsc pracy 2


Jutrzejszą manifestację organizuje sześć działających w Hucie Częstochowa związków zawodowych. One także wystosowały do prezesów dwóch banków-wierzycieli Huty: Banku PEKAO S. PKO Bank Polski S.A oraz Daniela Goldsteina, Partnera Greybull Capital LLP
pismo, w którym nawołują do ponownych negocjacji dotyczących przyszłości częstochowskiego zakładu. Związkowcy przekonują, że porozumienia w sprawie przejęcia zakładu przez brytyjskiego inwestora nie tylko uratuje ponad sześć tysięcy miejsc pracy (wliczając pracowników Huty Częstochowa i firm z nią na stałe współpracujących), ale także będzie korzystne pod względem ekonomicznym dla obu banków.
W dniu 28 czerwca 2019 zarządy Spółek Grupy ISD złożyły do sądu wniosek o upadłość likwidacyjną. – czytamy w oświadczeniu związkowców. – Była to decyzja zapowiadana wcześniej, o której poinformowane były Banki a jest to konieczność kodeksowa podjęta w związku z brakiem porozumienia Banków. W związku z powyższym jest oczywiste, że w przypadku upadłości likwidacyjnej Banki nie odzyskają kwoty 230 milionów złotych zawartej w propozycji umowy przedstawionej przez bank PKO SA, a odrzuconej przez bank PKO BP SA. Obserwując podobne upadłości, realna kwota do odzyskania w procesie upadłości likwidacyjnej przez Banki to najwyżej 30 milionów złotych w okresie czasowym kilku lub kilkunastu lat.
Hutnicy apelują do prezesów banków o jak najszybsze podjęcie rozmów i pozytywne zakończenie negocjacji z brytyjską firmą.
Z całą stanowczością uważamy, że doprowadzenie Huty do likwidacji poprzez upadłość likwidacyjną jest działaniem na szkodę Banków. – przekonują hutnicy. – Inwestor Greybull Capital podtrzymuje gotowość zapłacenia 230 mln PLN pod warunkiem pisemnej akceptacji wartości transakcji we wspomnianej wysokości oraz dostarczenia Grupie ISD krótkoterminowego kapitału obrotowego w wysokości 15 mln USD na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb przedsiębiorstwa w tym wypłat dla pracowników na 10 lipca.
Uważamy, że wybór pomiędzy 230 mln PLN + 15 mln USD z perspektywą dalszego funkcjonowania Huty a odzyskaniem środków pieniężnych z likwidacji jest oczywisty. Nie przyjęcie propozycji Inwestora będzie działaniem na szkodę Banków.