fbpx

Hubertus 2021 Olsztyn

Hubertus święto myśliwych, leśników i jeźdźców

Jest to święto myśliwych, leśników oraz jeźdźców, które organizowane przez jeźdźców na zakończenie sezonu, a przez myśliwych na początku sezonu polowania jesienno-zimowego, zwykle wydarzenie ma miejsce około 3 listopada. Nazwa pochodzi od świętego Huberta, który jest patronem myśliwych oraz jeźdźców, wspomnienie liturgiczne o nim jest w Kościele katolickim, obchodzone właśnie 3 listopada.

Święto po raz pierwszy obchodzono około 1444 roku. Na początku były to wielkie polowania. W Polsce kult św. Huberta, zwany też hubertowinami lub hubertusem, sięga XVIII wieku. Z jego wprowadzenia związane są dzieje dynastii władców saskich, którzy zasiadali na tronie polskim. Natomiast w czasach II Rzeczypospolitej, pierwszym organizatorem polowań hubertowskich w Spale był prezydent Ignacy Mościcki. Odbył się w 1930 roku 3 listopada. Bardzo zbliżone do pierwotnych Hubertusów polowania można jeszcze zobaczyć na przykład w Wielkiej Brytanii.

Po dziś dzień w polskiej tradycji łowieckiej dzień św. Huberta jest okazją do tzw. Hubertowin, czyli polowania zbiorowego, mającego charakter szczególnie uroczysty, z zachowaniem historycznych wzorców oraz ceremoniałów między innymi sygnałów łowieckich.

Organizowane tego dnia polowania poprzedzają często msze święte w intencji myśliwych. Odbywają się one w kościołach, ale także leśnych kapliczkach, które poświęcone są właśnie temu patronowi.

Polowanie hubertowskie kończy biesiadą myśliwych przy ognisku, bigosie oraz nalewce.

Hubertus 2021 Olsztyn 2
fot. Początek biegu myśliwskiego oficerów z Łodzi na św. Huberta, około roku 1933. Prowadzi jako master mjr Kazimierz Kozicz, wikipedia

Wśród jeźdźców (Hubertus konny) urządzania jest natomiast gonitwa, podczas której konno ściga się tak zwanego lisa, jeźdźca z ogonem przypiętym do lewego ramienia. Ten, kto go zerwie, wygrywa i ma prawo wykonać rundę honorową wokół miejsca pogoni i za rok sam ucieka jako lis.

Obchody tego święta mają zapewnić dobre wyniki w nadchodzącym sezonie.

Hubertus to święto, które organizowane jest co roku na błoniach przy Spichlerzu. W zeszłym roku został niestety odwołany z powodu obostrzeń związanych z epidemią, w tym roku miejmy nadzieję że nie zostanie odwołany, a odbędzie się 17 października. Będą liczne atrakcje, które przyciągną pod zamek w Olsztynie jak co roku wiele rodzin. W programie między innymi widowiskowe prezentacje ekip konnych, pogoń za lisem, Konkurs Kadryli Grupowych, konkurs malowania koni dla szkół, degustacje, pokazy oraz koncert. Ale także odbędzie się pokaz ptaków drapieżnych oraz sokolnictwa. Start godzina 12.00.

Hubertus 2021 Olsztyn 3
mat. organizatorów

K KIK