fbpx

Jasna Góra. Koncert „Henryk Mikołaj Górecki in memoriam”

W czwartek, 16 marca na Jasnej Górze odbył się koncert „Henryk Mikołaj Górecki in memoriam”.

Pieśnią „Totus tuus” noszącą tytuł jak papieskie zawołanie, skomponowaną dla Jana Pawła II w 1987 r., rozpoczął się na Jasnej Górze koncert dedykowany Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu.

W Bazylice utwory tego znakomitego polskiego kompozytora współczesnej muzyki poważnej i religijnej zaprezentował Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” przygotowany przez Janusza Siadlaka, pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika.

Jasna Góra. Koncert "Henryk Mikołaj Górecki in memoriam" 2
„Henryk Mikołaj Górecki in memoriam” (fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry)

Henryk Mikołaj Górecki obchodziłby w tym roku 90. urodziny. Kompozytor wyjątkową popularność zdobył na początku lat 90., gdy nagranie jego „III Symfonii Pieśni żałosnych op. 36” znalazło się na czołowych miejscach angielskich i amerykańskich list przebojów.

Był jednym z najważniejszych nowatorów świata muzycznego XX w. Stworzył całkiem nowe, dokładnie usystematyzowane techniki komponowania pięknych struktur muzycznych, które były w stanie utrzymać uwagę słuchaczy przez długi czas, co było kontrastem w odniesieniu do innych europejskich twórców awangardowych.

Jasna Góra. Koncert "Henryk Mikołaj Górecki in memoriam" 3
„Henryk Mikołaj Górecki in memoriam” (fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry)

Prof. Górecki został wyróżniony m.in. Orderem św. Grzegorza Wielkiego – najwyższym odznaczeniem papieskim, jakie może otrzymać osoba świecka, za szczególne zasługi dla Kościoła. Otrzymał też najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego.

W koncercie oprócz cyklu pieśni maryjnych zabrzmiały również inne dzieła sakralne: „Totus tuus” czy „Pieśń Rodzin Katyńskich”, która była ostatnim utworem na chór mieszany a capella skomponowanym przez wybitnego muzyka.

Szczegóły: jasnagora.com.

mat. Biura Prasowego Jasnej Góry