DKF „Rumcajs” zaprasza 17 kwietnia na szczególne spotkanie z twórczością i postacią prof. Henryka Kluby. W wyjątkowej opowieści Witolda Szymczyka znajdą się między innymi fragmenty filmów reżysera i jego etiud szkolnych. Wstęp wolny.
– Profesor Henryk Kluba był niezwykle ważną postacią w moim życiu – mówi Szymczyk. – To wybitny reżyser i aktor, wieloletni rektor PWSFTviT w Łodzi, ale też pedagog ogromnie oddany młodzieży filmowej, szczególną opieką otaczający studentów z Częstochowy. Nasze miasto było mu bowiem zawsze bliskie. Wyrazem tych uczuć było też jego wsparcie dla powstającego Ośrodka Kultury Filmowej, którego otwarcie uświetnił premierą swojego filmu „Gwiazda piołun”, jak się okazało jego ostatniego dzieła.
Henryk Kluba ukończył Studium Teatralne przy Teatrze im. Mickiewicza w Częstochowie (1951). Studiował filologię klasyczną na Uniwersytecie we Wrocławiu (1952), pracował jako dziennikarz (kierownik częstochowskiej mutacji „Dziennika Łódzkiego”). Początkowo był asystentem reżysera. W 1966 r. debiutował jako reżyser filmów fabularnych. W roku 1986 został przewodniczącym Zespołu Filmowego Narodowej Rady Kultury. W latach 1987-89 członek Komitetu Kinematografii. Pracownik naukowy PWSFTviT w Łodzi (od 1967). W latach 1978-81 i 1993-96 dziekan Wydziału Reżyserii, w latach 1982 (od 16 lutego)-90 i 1996-2002 rektor uczelni.
Częstochowianin Witold (Michał) Szymczyk ukończył IV LO im. H. Sienkiewicza i łódzką „Filmówkę”, z którą związał się na resztę życia. Jest doktorem sztuki filmowej, reżyserem filmów dokumentalnych oraz producentem. Poświęcił wiele lat na gromadzenie materiałów archiwalnych o swoim profesorze, filmów jego i z jego udziałem, wspomnień o nim częstochowian, kolegów z uczelni i przyjaciół oraz dawnych studentów.
TP
Czytaj także: W Częstochowie odbędą się warsztaty fotograficzne, które poprowadzi jeden z pionierów „Malowania Światłem”