fbpx
Strona głównaKultura i rozrywkaHejnał Częstochowy po raz pierwszy zabrzmiał publicznie

Hejnał Częstochowy po raz pierwszy zabrzmiał publicznie

18 sierpnia miało miejsce pierwsze publiczne wykonanie hejnału Częstochowy. Dźwięki popłynęły z balkonu Ratusza Miejskiego.  

Przypomnijmy, że propozycja częstochowskiego hejnału została skomponowana przez Mateusza Pospieszalskiego. W listopadzie ubiegłego roku odbyło się spotkanie ,,Zespołu do spraw uroczystości i ceremoniału miejskiego”. Przez aklamację zdecydowano wówczas, że jako potencjalny hejnał Częstochowy prezydentowi miasta przedstawiony zostanie właśnie utwór autorstwa kompozytora, producenta muzycznego i multiinstrumentalisty. Warto dodać, że Mateusz Pospieszalski jest artystą niezwykle cenionym w środowisku muzycznym, a publiczność zna go przede wszystkim za sprawą dokonań zespołów Tie Break i Voo Voo.

Hejnał Częstochowy po raz pierwszy zabrzmiał publicznie 1
Pierwsze publiczne wykonanie hejnału Częstochowy (fot. Lukasz Kolewiński/UM Częstochowy)

Prezydent – po zapoznaniu się z utworem – zaproponował go z kolei Radzie Miasta, która podjęła intencyjną uchwałę, zatwierdzającą pomysł. Kolejnym krokiem było przedstawienie propozycji Komisji Heraldycznej działającej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wskutek braku zastrzeżeń ze strony Komisji możliwe stało się podjęcie właściwej uchwały, zatwierdzającej hejnał oraz zasady jego używania. Ta została podjęta przez radnych podczas majowej sesji (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Z kolei 18 sierpnia miało miejsce pierwsze publiczne wykonanie hejnału. Dźwięki popłynęły z balkonu Ratusza Miejskiego w samo południe. Wysłuchał go – obok prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka i przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Niesmacznego – m.in. jego autor Mateusz Pospieszalski, a wykonał na trąbce częstochowski muzyk Daniel Pomorski. Niespodzianką było dodatkowe przedstawienie własnej interpretacji hejnału – na saksofonie – przez samego kompozytora.

Hejnał Częstochowy po raz pierwszy zabrzmiał publicznie 2
Pierwsze publiczne wykonanie hejnału Częstochowy (fot. Lukasz Kolewiński/UM Częstochowy)

“Mateusz Pospieszalski – retrospekcja”

Zostając przy Mateuszu Pospieszalskim, to już 26 sierpnia w Filharmonii Częstochowskiej, odbędzie się wyjątkowy koncert. Wśród zaproszonych przez artystę gości znajdą się m.in. Anna Maria Jopek, Wojciech Waglewski, Sebastian Karpiel- Bułecka, Adam Nowak, Antoni “Ziut” Gralak, Adam Woronowicz, Dariusz Bafeltowski i Adeb Chamoun.

Hejnał Częstochowy po raz pierwszy zabrzmiał publicznie 3
Pierwsze publiczne wykonanie hejnału Częstochowy (fot. Lukasz Kolewiński/UM Częstochowy)

Wydarzenie poprowadzi ceniony dziennikarz muzyczny Piotr Metz. Organizuje je Agencja Artystyczna Acoustic. Bilety na parter kosztują 90 zł, a te na balkon -80 zł. On-line można je kupić za pośrednictwem strony ebilet.pl, a sprzedaż stacjonarna prowadzona jest w kasie Filharmonii Częstochowskiej przy ul. Wilsona 16 (czynnej od godz. 9 do 18). Szczegóły: www.filharmonia.com.pl.

ZS

Czytaj także: Mateusz Pospieszalski organizuje muzyczne święto. W Częstochowie wystąpią m.in. Anna Maria Jopek i Adam Nowak

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here