fbpx

Grzybobranie – policja apeluje o ostrożność

Wybierając się na grzybobranie, nie wolno zapominać o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa. Policja apeluje o rozsądek, rozwagę i szczególną ostrożność.

Częstochowska policja przypomina o zasadach bezpieczeństwa w czasie grzybobrania. Przed wyprawą na grzyby należy przede wszystkim wyposażyć się w wiedzę na ich temat.

Amatorzy, dopiero rozpoczynający swoją przygodę z grzybobraniem, powinni swoje pierwsze kroki w lesie stawiać pod okiem osoby doświadczonej, która nauczy, jak wygląda zbieranie grzybów w praktyce. Dobrym sposobem jest także zapoznanie się z atlasem grzybów lub korzystanie z aplikacji mobilnej, która identyfikuje grzyby na podstawie zrobionego zdjęcia.

Należy zbierać tylko te grzyby, co do których ma się całkowitą pewność. W przypadku wątpliwości, nie warto ryzykować, dobrze wówczas jest przynieść grzyby do najbliższej siedziby stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której dyżury pełnią grzyboznawcy lub klasyfikatorzy grzybów. Specjalista bezpłatnie oceni czy grzyby są jadalne, niejadalne czy też trujące.

Nie wolno także zbierać grzybów, które rosną na obszarach objętych ochroną, takich jak rezerwaty czy parki narodowe. Ponadto do lasu nie warto wybierać się w pojedynkę. Dobrze jest poinformować swoich bliskich dokąd się wybiera i podać przybliżony czas powrotu.

Należy także zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne. Telefon można wykorzystać do wezwania pomocy i wskazania twojej lokalizacji. Trzeba stosować się do oznakowań i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu i nie zostawiać śmieci, ani rozpalać ogniska.

Do lasu powinno się zakładać jasne ubrania i używać elementów odblaskowych, ponieważ mogą one być pomocne podczas akcji poszukiwawczej. Nie wolno oddalać się od swojego pojazdu, stacji kolejowej lub przystanku, jeśli nie zna się dobrze terenu. Poza tym do lasu powinno się wybierać wczesnym rankiem, nie po zmierzchu, bo wtedy ryzyko zagubienia się jest mniejsze.

Ponadto, należy parkować w miejscu dozwolonym i dokładnie zabezpieczyć swój pojazd – zamknąć drzwi, okna i nie zostawiać w środku cennych przedmiotów, które mogą paść łupem złodzieja.

W przypadku zabłądzenia, nie warto zwlekać z powiadomieniem policji i starać się dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie (jeśli samemu odnajdzie się drogę do domu, niezwłocznie należy powiadomić policję, co oszczędzi czas i zaangażowanie wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach).

Częstochowska policja w ostatnim czasie upubliczniła portret pamięciowy sprawcy, który dokonał napaści seksualnej. Warto zapoznać się z tym artykułem i udostępnić post, co może ułatwić poszukiwanie przestępcy.

LN/KMP Częstochowa

grzybobranie