Jarosław Respondek oraz Maciej Nabrdalik znaleźli się w gronie fotoreporterów nagrodzonych w ramach tegorocznej odsłony prestiżowego konkursu Grand Press Photo 2021.
Grand Press Photo jest najważniejszym w Polsce konkursem przeznaczonym dla osób zajmujących się zawodowo fotografią reporterską, w tym prasową i dokumentalną, pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów.
Prace uczestników konkursu oceniają jurorzy o światowej sławie. Pracom komisji przewodniczy bowiem co roku laureat World Press Photo, zaś w obradach uczestniczą uznani fotoreporterzy i fotoedytorzy z kraju i zagranicy. W tegorocznej, XVII edycji Grand Press Photo przewodniczącym został Romain Laurendeau – zeszłoroczny zwycięzca World Press Photo Story of the Year. W poprzednich latach tę rolę pełnili m.in. Francesco Zizola, Claus Bjorn Larsen, Paul Hansen, Christopher Morris, Kadir van Lohuizen czy Pieter Ten Hoopen.
Fotografie na konkurs można zgłaszać zarówno w kategorii zdjęć pojedynczych, jak i fotoreportaży. W grupie zdjęć pojedynczych obowiązują kategorie: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Środowisko, Portret. Z kolei fotoreportaże można zgłaszać w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Środowisko. Dodajmy, że w 2015 r. ustanowiono dodatkowo kategorie: Projekt dokumentalny oraz Photo Book, a w 2017 r. konkurs dla fotografów między 18. a 26. rokiem życia – Young Poland.
Wszystkie fotografie, które trafiają do finału, są prezentowane na wystawie pokonkursowej.
Do konkursu zgłoszono ponad 4,5 tys. zdjęć
W tym roku 57 fotografów walczyło o nagrody za zdjęcia, reportaże i projekty dokumentalne. Ich prace oddają czas pandemii, walki z koronawirusem, lockdownu, ale i protestów przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej.
W tegorocznej edycji z ponad 4,5 tys. zdjęć jury zakwalifikowało do finału 44 zdjęcia pojedyncze, 10 fotoreportaży, cztery projekty dokumentalne w kategoriach głównych oraz siedem zdjęć pojedynczych i trzy fotoreportaże w kategorii Young Poland. Łącznie w finale znalazły się 272 fotografie.
Tytuł „Zdjęcia Roku” otrzymała praca Adama Lacha. Nagrodzono ją również pierwszym miejscem w kategorii „Wydarzenia”. Wykonano ją w Warszawie, 28 listopada 2020 r., gdy protesty przeciwko orzeczeniu Trybunały Konstytucyjnego w sprawie aborcji trwały od miesiąca. Na czarno-białym zdjęciu widnieje mężczyzna, który utknął w samochodzie między kordonem policji a protestującymi.
Wśród nagrodzonych są częstochowianie
Częstochowa ma powody do dumy, bowiem wśród nagrodzonych w tegorocznej edycji konkursu nie brakuje jej przedstawicieli. Drugie miejsce we wspomnianej kategorii „Wydarzenia” zajął bowiem Jarosław Respondek. Nagrodzona fotografia powstała w Gdańsku, podczas ogólnopolskiego protestu samochodowego.
Z kolei pierwszą nagrodę w kategorii „Ludzie” zdobył Maciej Nabrdalik, wielokrotny laureat tego konkursu. Tym razem doceniono jego fotoreportaż poświęcony amatorskiemu kolarstwu szosowemu w czasie pandemii. Bohaterowie umawiają się i spotykają w świecie wirtualnym – na Zwiftcie – aplikacji społecznościowej dla kolarzy i biegaczy. Widząc swój awatar obok innych z całego świata, przemierzają wspólnie co do piksela równe asfalty.
Listę nagrodzonych i nominowanych można znaleźć na stronie grandpressphoto.pl
Zuzanna Suliga
Czytaj także: “Cyberfoto 2021” w sieci. Obejrzyj częstochowską wystawę i wysłuchaj wykładu