W Radomsku powstanie nowoczesny park rekreacyjno-wypoczynkowy „Glinianka”

0
526
Glinianka

W Radomsku powstanie nowoczesny wielofunkcyjny park rekreacyjno-wypoczynkowy „Glinianka”, który będzie podzielony na różnorodne funkcjonalne strefy.

W Radomsku powstanie nowoczesny park rekreacyjno-wypoczynkowy „Glinianka” 1
Fot. UM Radomsko

W ramach projektu pn. „Podniesienie atrakcyjności turystycznej Miasta Radomska poprzez stworzenie przestrzeni rekreacyjno – wypoczynkowej GLINIANKI”, miasto Radomsko otrzymało dofinansowanie w kwocie 7,5 ml zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

Projekt ten zakłada budowę wielofunkcyjnego parku podzielonego na różnorodne funkcjonalnie strefy o spójnym charakterze, w którym będzie można pospacerować, odpocząć, czy uprawiać sport. Nowoczesne i przyjazne dla mieszkańców miejsce zostanie także obsadzone drzewami, krzewami, kwiatami i różnorodną roślinnością. Całkowita wartość inwestycji to 13 mln zł.

Inwestycja przeprowadzona zostanie na działce zlokalizowanej pomiędzy ulicami: Matejki, Kamińskiego, Maczka, Grota-Roweckiego i Skłodowskiej-Curie. Główne wejście do terenów turystyczno-rekreacyjnych będzie znajdowało się przy ulicy Matejki, ale bramy będą znajdowały się także od strony Grota-Roweckiego, Skłodowskiej-Curie oraz dwie od strony ulicy Maczka. Parkingi znajdować się będą od ulic Matejki i Grota-Roweckiego. 

Przewidywane zakończenie zadania to wrzesień 2023 roku.

Nowoczesny park „Glinianka” będzie zawierać m.in.:

1. Scena typu amfiteatr wraz z widownią plenerową.

Lokalizacja amfiteatru przewidziana jest w centrum parku. Projekt zakłada budowę zadaszonej sceny wraz z widownią, która pomieści około 420 osób. Na widowni pojawią się także dedykowane miejsca dla osób z niepełnosprawnościami, które poruszają się na wózku inwalidzkim. Odbywać będą się tutaj wydarzenia kulturalne oraz niektóre wydarzenia związane z Dniami Radomska.

2. Stalowo-szklana interaktywna kładka z efektem pękającego szkła.

Kładka zostanie zlokalizowana między dwoma nasypami, tworząc szklany taras na wysokości 4 m. Szklane przejście zostanie wyposażone w interaktywne ekrany LCD imitujące pękanie szkła w momencie przejścia. To innowacyjny w skali całego kraju element architektury parku, zaczerpnięty z popularnego i jedynego na świecie mostu szklanego w Chinach, który bije rekordy popularności wśród turystów z całego świata.

Z tarasu spacerowicze będą mogli podziwiać dużą część parku. Dodatkowo przy schodach prowadzących na szklaną kładkę zamontowane będą platformy umożliwiające osobom niepełnosprawnym przemieszczenie się na samą górę.

3. Ściana 3D do tworzenia grafik.

Ściana w kształcie trójkąta o wysokości 3 metrów będzie służyła do wyrażania artystycznej ekspresji użytkowników parku, a w szczególności młodzieży. Jej celem będzie zmniejszenie aktów wandalizmu.

4. Zespół fontann multimedialnych.

To układ nowoczesnych atrakcji wodnych z dyszami, tunelem i ekranem wodnym sterowanymi sygnałem cyfrowym. Odwiedzający park będą mogli zrelaksować się przy nowoczesnej fontannie multimedialnej, która umili wieczory projekcją obrazów na tafli wody w rytmie muzyki.

W Radomsku powstanie nowoczesny park rekreacyjno-wypoczynkowy „Glinianka” 2
Fot. UM Radomsko

5. Zielone ściany.

Powstaną we wschodniej części terenu, w miejscu naturalnych nierówności, na skarpie. To zielone miejsce umożliwi odpoczynek i ochłodę w ciepłe dni w przyjemnym otoczeniu natury. Dodatkową funkcją zielonej ściany będzie izolacja od hałasu.

W ramach tej pozycji ujęto także montaż budek dla ptaków, domków dla jeży, psich stacji oraz poidełek dla pszczół i owadów. Minimalna powierzchnia ściany zielonej to 160,0 m2.

6. Plac do gier.

Specjalnie zaprojektowana strefa o nawierzchni trawiastej umożliwi zabawy, uprawianie sportu i odpoczynek, np. berek, badminton czy yoga. Plac do gier ma zachęcić do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu oraz wspólnie spędzenia czasu wolnego.

Zniesione bariery architektoniczne umożliwią korzystanie z placu do gier również osobom z niepełnosprawnościami.

7. Strefa chillout.

Przestrzeń ta powstanie w zachodniej części działki i podzielona będzie na dwie funkcje:

strefa do leżenia na trawie – nawierzchnia trawiasta przeznaczona na relaks, odpoczynek, zabawy na świeżym powietrzu na łonie natury;

strefa z siedziskami.

Przestrzeń uzupełniona zostanie o liczne ścieżki spacerowe i elementy małej architektury.

8. Strefa rekreacji rowerowej.

W skład strefy rekreacji rowerowej wejdą takie elementy jak:

Tor triasowy, który powstanie w północno – zachodniej części działki. Będą z niego korzystać amatorzy dyscyplin rowerowych. Na torze znajdą się sekcje zbudowane ze skał, drewnianych kłód, podkładów kolejowych, które łącznie stanowić będą przeszkody o różnym poziomie trudności;

Skatepark, powstanie w zachodnio – południowej części działki;

Pumptruck, czyli rowerowy plac zabaw – zlokalizowany zostanie w zachodnio-środkowej części projektu zagospodarowania terenu. Tor w całości będzie wykonany z modułowych elementów i składać się będzie z muld, zakrętów profilowanych oraz małych „hopek” ułożonych w takiej kolejności, aby umożliwić rozpędzenie i utrzymywanie prędkości bez pedałowania.

W zakres całego toru wejdą takie elementy jak:

elementy typu pumtruck,

elementy typu north shore,

element typu vert,

element typu street workout.

Strefa dirt będąca kompletem ziemnych konstrukcji nasypowych pozwoli miłośnikom górskich wycieczek na terenową jazdę rowerami, bez konieczności dalekich podróży, tym samym będzie to kolejna atrakcja turystyczna zachęcająca do odwiedzenia miasta. Strefa dirt stanowi alternatywę dla spokojnej, rekreacyjnej jazdy miejskiej.

9. Boiska.

W północno-wschodniej części działki powstaną 3 boiska:

boisko zielone do gry w piłkę nożną (wymiary: 24×12 m);

dwa boiska wielofunkcyjne o nawierzchni poliuretanowej (wymiary: 24×12 m): do gry w piłkę ręczną, siatkówkę i koszykówkę oraz tenis.

10. Sensoryczny plac zabaw.

Powstanie w północno-wschodniej części parku. Jego zadaniem będzie zachęcenie dzieci do aktywności fizycznej i rozwijania świadomości ruchowej. Elementy będą pomalowane na kolor niebieski, który działa kojąco na osoby ze spektrum autyzmu i zaburzeniami rozwojowymi.

Będzie to jeden z bardziej innowacyjnych elementów atrakcji turystycznych w skali regionu.

11. Ścianka wspinaczkowa.

W ramach projektu powstanie ścianka wspinaczkowa, która zlokalizowana zostanie przy skarpach we wschodniej części parku.

12. Górka saneczkowa.

Zlokalizowana zostanie we wschodniej części parku. Wykorzystywana będzie w szczególności w okresie zimowym do sportów zimowych.

13. Mini golf.

W ramach projektu we wschodniej części działki wydzielona zostanie przestrzeń na pole do gry w mini golfa.

14. Staw.

Wydzielony w północno-wschodniej części działki kompleks wodny podzielony zostanie na dwie strefy: miejsce karmienia ptaków oraz strefę widokową z siedziskami.

15. Toalety

Dla zapewnienia dogodnych warunków do korzystania z planowanej do budowy infrastruktury założono wstawienie gotowego modułu ze stali nierdzewnej pełniącego funkcję toalet. Moduł będzie wyposażony w:

toaletę damską;

toaletę męską;

toaletę dla osób niepełnosprawnych;

sprzęt niezbędny dla matki karmiącej.

16. Elementy małej architektury.

kosze na śmieci 53 szt.;

różne rodzaje ławek do siedzenia 81 szt;

stojaki na rowery 10 szt.;

4 szt. stolików do konsumpcji typu „odos”;

7 szt. punktów poboru wody;

2 szt. podnośnika pionowego – windy dla niepełnosprawnych.

17. Nasadzenia.

W parku powstaną liczne nasadzenia. Będą to:

drzewa wysokie liściaste (klon srebrzysty, brzoza);

drzewa wysokie iglaste (jodła kalifornijska, sosna czarna, sosna limba, świerk kłujący);

drzewa średniej wysokości (karagana syberyjska, surmia karagano wata);

drzewa średniej wysokości ozdobne (tamaryszek owocokwiatowy, jabłonie ozdobne, jarząb japoński, czarny bez, hibiskus, rokitnik zwyczajny);
byliny (juki karolińskie, miłki wiosenne, lawendy wąskolistne, astry gawędki, goździki sine, astry krzaczaste, jeżówka purpurowa, nawłoć ogrodowa);

pnącza na skarpie (irga karłowata);

kwiaty (maczek kalifornijski, nagietek, wrzos pospolity, krokusy, begonia semperflorens, rozchodnik ostry).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here