fbpx

„Głębia koloru” Bogny Jarzemskiej-Misztalskiej w częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki

Jedną z czterech wystaw, na których wernisaż Miejska Galeria Sztuki (Al. NMP 64) zaprosi w czwartek, 21 kwietnia będzie „Głębia koloru”. Twórczość Bogny Jarzemskiej-Misztalskiej wypełni Salę Poplenerową.

Czwartek, 21 kwietnia przyniesie zmiany w czterech salach Miejskiej Galerii Sztuki. Nowe wystawy swoje otwarcia będą miały o godz. 18. Wśród nich znalazła się „Głębia koloru” eksponująca malarstwo i emalię Bogny Jarzemskiej-Misztalskiej.

Bogna Jarzemska-Misztalska

Autorka urodziła się w 1979 roku w Częstochowie. Mieszka i pracuje w Warszawie. Tam też ukończyła Akademię Sztuk Pięknych. Jej praca dyplomowa została wyróżniona statuetką prof. Józefa Szajny za nowatorstwo w sztuce i uznana za najlepszy dyplom z malarstwa 2003 roku.

"Głębia koloru" Bogny Jarzemskiej-Misztalskiej w częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki 2
Bogna Jarzemska-Misztalska (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Bogna Jarzemska-Misztalska jest laureatką nagród i wyróżnień, m.in. finalistką Międzynarodowego Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej Gdynia 2011 oraz 24. i 25. Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. To autorka i współautorka licznych wystaw. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach, w tym w kolekcji Rodziny Królewskiej Arabii Saudyjskiej. Malarka jest autorką nagrody Herosa Polskiej Gospodarki, wykonanej w technice emalii, przyznawanej za najwybitniejsze zasługi na polu gospodarczym przez Polski Klub Biznesu.

„Obrazy narodzone w ogniu”

"Głębia koloru" Bogny Jarzemskiej-Misztalskiej w częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki 3
Bogna Jarzemska-Misztalska (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Zajmuje się malarstwem oraz dziedziną sztuki niezwykle rzadką, którą uprawia niewielu współczesnych artystów. To wymagające niezwykłego kunsztu malarstwo emaliowe – obrazy pokryte kolorowymi szkliwami i wypalane w temperaturach 1000 st. C. Technika emalii malarskiej  opiera się na specjalistycznej wiedzy z zakresu zespalania ze sobą metalu i szkła, a i sam proces tworzenia jest niezmiernie pracochłonny i wymagający profesjonalnego zaplecza technicznego. Obrazy w ten sposób zrealizowane nazywa się często  „obrazami narodzonymi w ogniu”.
Ulubionym motywami artystki są obrazy natury – pejzaże, kwiaty, ptaki.

„Są wrażenia, których trudność w opisaniu przy pomocy określeń powszechnych pokonać może tylko język poezji. Odczuwane żywo w malarstwie Bogny Jarzemskiej-Misztalskiej peryfrazy, eufonie, metafory i inne stylistyczne tropy pisane językiem plastycznym są nośnikami ducha i istoty jej twórczości, przepojonej szczerością i zachwytem nad pejzażem. Dla zmęczonego postmodernistycznym chaosem odbiorcy, ale wszak stanowiącym z autorem wspólnotę doświadczenia sztuki, malarstwo artystki daje nieczęstą możliwość doświadczania piękna” – napisała o twórczości Jarzemskiej-Misztalskiej malarka Anna Bochenek.

"Głębia koloru" Bogny Jarzemskiej-Misztalskiej w częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki 4
Bogna Jarzemska-Misztalska (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Od kilku lat artystka realizuje także własne projekty sztuki użytkowej łącząc emalię z innymi materiałami tworząc oryginalne meble o różnym przeznaczeniu. Największą jej realizacją w emalii jest wielkoformatowe malarstwo składające się z 54 elementów o wymiarach 4,6 na 3,1 m „Wszystkie drogi prowadzą do…” , prezentowane w głównej siedzibie Mercedes Benz w Warszawie.

„Pejzaże Obrazy Bogny Jarzemskiej-Misztalskiej, ściśle związane z jej osobowością, dają odbiorcy przez swój autentyzm poczucie osobistego przeżycia, kwant udziału w prezentowanym zjawisku w przyrodzie” – zaznacza Anna Bochenek.

Wernisaż odbędzie się 21 kwietnia. Potem „Głębię koloru” będzie można oglądać do 12 czerwca. Szczegóły: galeria.czest.pl.

Zuzanna Suliga