fbpx

Filharmonia Częstochowska ma szansę na wsparcie samorządu województwa śląskiego

Pojawiła się szansa na wspólne prowadzenie, a tym samym współfinansowanie Filharmonii Częstochowskiej przez samorząd miasta i województwa śląskiego. Rada Miasta wyraziła w tej sprawie intencyjną uchwałę. Na razie jest prowadzona i finansowana przez Częstochowę.

Rada Miasta wyraziła intencyjną uchwałę w sprawie wspólnego prowadzenia i finansowania Filharmonii Częstochowskiej przez samorząd miasta i województwa śląskiego. To efekt konsultacji i podjętych wstępnie uzgodnień między władzami marszałkowskimi i miejskimi. Wcześniej marszałek Jakub Chełstowski wyraził wolę przystąpienia w tej sprawie do rozmów, w efekcie interpelacji częstochowskiego radnego Sejmiku Województwa Stanisława Gmitruka (obecnie wiceprzewodniczącego Sejmiku).

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana jako instytucja kultury miałaby być prowadzona wspólnie na podstawie zawartej pomiędzy Miastem Częstochowa a Województwem Śląskim umowy, której szczegóły są obecnie przedmiotem negocjacji.

W ocenie miasta podjęcie działań w kierunku współprowadzenia filharmonii przez samorząd Częstochowy i władze marszałkowskie jest uzasadnione z uwagi na ponadregionalny charakter działalności instytucji w zakresie prezentacji wartościowych form muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej, polskiej i zagranicznej, a także edukacji muzycznej umożliwiającej przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego odbioru muzyki we wszystkich jej gatunkach. Także promocja twórczości muzycznej oraz organizacja wydarzeń kulturalnych i innych działań wpisuje się w misję i strategię rozwoju województwa śląskiego.

Warto dodać, że status Filharmonii Częstochowskiej jako największej i jedynej tego typu samorządowej instytucji kultury funkcjonującej w Subregionie Północnym Województwa Śląskiego. Instytucja ma również doświadczenie w zakresie realizowanych projektów i pozyskiwania środków wojewódzkich, ogólnopolskich oraz unijnych.

Co więcej, samorząd województwa śląskiego prowadzi i finansuje lub współprowadzi i współfinansuje instytucje kultury zlokalizowane w różnych ośrodkach regionu, zwłaszcza te mające ponadlokalne znaczenie i służące mieszkańcom całego lub dużej części województwa (a także często innych regionów).

W Częstochowie jedyną „marszałkowską” instytucją kultury jest obecnie Regionalny Ośrodek Kultury, a samorząd województwa nie partycypował dotychczas w organizacji oraz bieżącym utrzymaniu takich instytucji jak filharmonia, Teatr im. Adama Mickiewicza czy Muzeum Częstochowskie, finansowanych z budżetu miasta.

red., mat. UM Częstochowy