fbpx

Tegoroczny Ogólnopolski Festiwal Piosenki Podwórkowej zgromadził ponad 800 uczestników!

8 listopada o godz. 10 na Hali Sportowej Częstochowa przy ul. Żużlowej miało miejsce wydarzenie wyjątkowe, bowiem odbył się tam festiwal, który zgromadził ponad 800 uczestników z niepełnosprawnościami.

Uczestnicy dali nader oryginalne występy, ocenione potem przez jurorów w których składzie znalazł się m.in. Przemysław Kossakowski, podróżnik i dziennikarz, a także prowadzący programu ,,Down the Road”.

– Sztuka ma nieprawdopodobną moc terapeutyczną. Przestrzeń sztuki to przestrzeń, w której osoby z wszelkimi niepełnosprawnościami znakomicie się odnajdują i dzięki niej są w stanie często przekazać więcej, niż za pomocą innych środków wyrazu, można by rzec – społecznie codziennych. Uważam, że to jest bardzo dobry kierunek. – mówił Kossakowski, który na fotelu jurorskim zasiadł wraz z jedną z uczestniczek pierwszej edycji ,,Down The Road” – Dominiką Kłosińską.

Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – koło w Częstochowie już po raz trzeci zorganizowało Ogólnopolski Festiwal Muzyki Podwórkowej. Spotkanie skierowane było do dzieci, młodzieży i dorosłych z niepełnosprawnościami, głównie intelektualnymi. Beata Mstowska, przewodnicząca stowarzyszenia mówi o historii i głównej idei festiwalu:

– Zaczynaliśmy 17 lat temu od festiwalu lokalnego, który przerodził się w regionalny, a teraz jest ogólnopolski, może kiedyś wyjdziemy dalej… – i dodaje – nasz festiwal to przede wszystkim integracja. Ten aspekt jest dla nas nader ważny. Chcemy, by wszystkie osoby z niepełnosprawnościami mogły do nas dotrzeć i się z nami bawić – również te ze znaczną niepełnosprawnością. Mamy dzisiaj strażaków, którzy wielu z uczestników na rękach wnoszą na scenę, po to, żeby mogli z nami śpiewać i tańczyć. Każdy z nich posiada ogrom radości i miłości w sobie.

Wśród jurorów nie zabrakło także przedstawicielki Zarządu Województwa Śląskiego, która podkreślała, jak wiele zarząd robi dla osób z niepełnosprawnościami, by żyło im się lepiej:

– Organizacji dla osób z niepełnosprawnościami jest bardzo dużo. Z własnego doświadczenia wiem, że te osoby często nie zdają sobie sprawy, ile się dla nich robi, by mogły żyć tak samo, jak osoby pełnosprawne. Zarząd Województwa Śląskiego z marszałkiem Jakubem Chełstowskim na czele dokładają wielu starań, by nasze województwo było otwarte dla tych, którym codzienne funkcjonowanie nie przychodzi tak łatwo. Poza tym powinno się oswajać i edukować społeczeństwo, że takie osoby są wśród nas. – podkreśliła członkini Zarządu Województwa Śląskiego – Beata Białowąs.

Poprzednia edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Podwórkowej odbyła się 16 listopada 2021 r. również w Hali Sportowej Częstochowa. Bawiło się tu nieco mniej, bo blisko 600 uczestników. Poprzednia, pierwsza ogólnopolska edycja, organizowana była on-line, co spowodowane było pandemią, a wcześniejsze – w Hali Polonia.

Linda Nocoń