fbpx
Targi budowlane, wyposażenia wnętrz i nieruchomości Częstochowa
Strona głównaKultura i rozrywkaMiędzynarodowy Festiwal Kulturalny Shrines Of Europe wystartuje w Częstochowie 27 maja

Międzynarodowy Festiwal Kulturalny Shrines Of Europe wystartuje w Częstochowie 27 maja

To nowa inicjatywa siedmiu europejskich miast – sanktuariów, członków Stowarzyszenia Shrines of Europe. Pierwsza edycja Międzynarodowy Festiwal Kulturalny Shrines Of Europe odbędzie się w terminie 27-28 maja w Częstochowie.

Częstochowian czeka szereg wydarzeń z obszarów muzyki, tańca, fotografii, filmu, malarstwa i nie tylko… Na wszystkie wstęp bezpłatny. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Kulturalnego Shrines Of Europe będzie można usłyszeć i zobaczyć artystów z Polski, Niemiec, Austrii, Francji i Portugalii. Większość wydarzeń odbywać się będzie w plenerze.

Międzynarodowy Festiwal Kulturalny Shrines Of Europe wystartuje w Częstochowie 27 maja 1
Międzynarodowy Festiwal Kulturalny Shrines Of Europe

Częstochowski Kwartet Smyczkowy i The Kapellplatz Musikanten z Altötting, które zagrają w altanie Parku Staszica. Natomiast częstochowska grupa Makabunda, Anna Galiczak i Marcin Strojec oraz zespół Zeller Musi z Mariazell zaprezentują się na małej scenie w III Al. NMP.

Z kolei na głównej scenie zlokalizowanej na pl. Biegańskiego publiczność zobaczy popisy Delfiny Henriques z zespołem, w repertuarze fado (Ourèm – Fátima), Zespołu Pieśni i Tańca Częstochowa oraz grupy tanecznej MDM Compagnie (Lourdes).

Pierwszego dnia festiwalu (27 maja) zostanie otwarta wystawa „Shrines of Europe ścieżką kultury i duchowości”, która pozwoli na lepsze poznanie miast Shrines of Europe, z ich pięknymi regionami, zabytkami, tradycjami i kulturą. Udział w wydarzeniu wezmą przedstawiciele władz Częstochowy, przedstawiciele kultury z miasta i regionu oraz zaproszone media.

Międzynarodowy Festiwal Kulturalny Shrines Of Europe wystartuje w Częstochowie 27 maja 2
Międzynarodowy Festiwal Kulturalny Shrines Of Europe

Z kolei w niedzielę (28 maja) w kinie OKF „Iluzja” odbędzie się prezentacja filmu fabularnego produkcji amerykańsko-portugalskiej „Fatima” opowiadającego historię objawień fatimskich.

W tym samym dniu w siedzibie Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie, „Konduktorownia” odbędzie się inauguracja wystawy malarstwa „Sztuka w kulturze – kultura w sztuce” autorstwa pracowników Wydziału Sztuki UJD opracowana specjalnie na okazję Festiwalu.

Shrines of Europe Cultural Festival łączy w sobie elementy: muzyki, tańca, malarstwa, fotografii i jest wynikiem udanej wieloletniej współpracy miast członkowskich.

Wydarzenie stanowi kolejny krok Stowarzyszenia Miast Sanktuariów Europy „Shrines of Europe” na drodze do otrzymania certyfikatu Szlaku Kulturowego pod auspicjami Rady Europy. Stowarzyszenie liczy, że wydarzenie będzie odbywało się cyklicznie w poszczególnych miastach.

Międzynarodowy Festiwal Kulturalny Shrines Of Europe wystartuje w Częstochowie 27 maja 3
Międzynarodowy Festiwal Kulturalny Shrines Of Europe

Idea „Shrines of Europe”

Stowarzyszenie, będąc międzynarodową reprezentacją lokalnych społeczności, zdaje sobie sprawę, że ochrona wspólnego dziedzictwa wymaga należytej ochrony w ponadnarodowej perspektywie. Czerpiąc z dorobku starszych generacji, naturalnym wydaje się odnawianie i promocja ich tradycji, celem zachowania dla przyszłych pokoleń.

Wszystko to oparte jest na autentycznej sieci współpracy. Chcąc nadać wyrazistego kształtu tym procesom, podjęto inicjatywę organizowania wspólnego festiwalu.

mat. UM Częstochowy

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -