fbpx
Strona głównaEdukacjaFerie zimowe. Jak kreatywnie zorganizować dzieciom wolny czas?

Ferie zimowe. Jak kreatywnie zorganizować dzieciom wolny czas?

Sezonowa przerwa zbliża się jednak wielkimi krokami i warto zastanowić się, w jaki sposób urozmaicić dzieciom ten wolny czas.

Żyjemy w zabieganych czasach. Niełatwo pogodzić obowiązki zawodowe, rodzicielstwo i utrzymanie porządku domowego, nie mówiąc już o regularnych kontaktach towarzyskich z przyjaciółmi. Z tego powodu na czas zimowych ferii warto nieco zwolnić i spędzić nieco więcej czasu z naszymi pociechami. Dobrym pomysłem będzie organizacja wieczoru gier planszowych. To doskonały sposób na budowanie więzi rodzinnych, a także przyjemna forma spędzenia wieczoru. Gry planszowe mają w sobie coś niepowtarzalnego. Potrafią zaangażować do wspólnej zabawy każdego domownika – niezależnie od wieku.

Oczywiście zawsze sprawdzi się też wspólne czytanie książek. Propozycji, które zaciekawią nie tylko małych, ale i dorosłych czytelników z pewnością nie brakuje. Można sięgnąć zarówno po wydawnicze nowości, jak i klasykę jak „Przygody Tomka Sawyera”, „Mikołajek”, „Kometa nad Doliną Muminków”, „Dzieci z Bullerbyn”, „Fantastyczny Pan Lis” czy  „Charlie i fabryka czekolady”.

Dobrym pomysłem jest także wspólne przygotowanie teatru kukiełkowego. Już samo wykonanie lalek może stanowić świetną zabawę dla najmłodszych – nie mówiąc już o wspólnym układaniu historii i inscenizacji. Jeśli pogoda na to pozwoli, warto także udać się na wspólny zimowy spacer. Rodzinna bitwa na śnieżki czy wspólna jazda na sankach potrafią stworzyć wspomnienia, do których wszyscy będziemy wracać po latach z uśmiechem na twarzy.

Mimo trwającej pandemii, w tym roku na szczęście nie musimy zmagać się z twardym lockdownem. Oznacza to zatem, że istnieje sporo możliwości na zaplanowanie ciekawego popołudnia z naszymi dziećmi. W zależności od zainteresowań możemy zabrać nasze pociechy do kina, muzeum, planetarium czy aquaparku! Ponadto w mieście znajdziemy całą masę atrakcji, które z pewnością zachwycą dzieciaki w każdy wieku.

Jeśli wolelibyśmy natomiast unikać tłumów – świetnym pomysłem będzie wspólne zwiedzanie jury krakowsko-częstochowskiej. Zamek w Olsztynie, Szlak Orlich Gniazd, Sokole Góry czy Ojcowski Park Narodowy to tylko niektóre z jurajskich atrakcji, których piękno możemy podziwiać o każdej porze roku. Pamiętajmy jednak, aby ubrać się „na cebulkę”! Zdrowie jest przecież najważniejsze, a poza tym szkoda marnować wolny czas na leczenie kataru. Przydatna może okazać się także herbata w termosie – idealna na rozgrzanie po zimowym spacerze.

red.

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -