fbpx

„EtnoBiblioteka”. Dwa wieczory z legendami ziemi częstochowskiej w tytule

W czwartek, 8 lipca Biblioteka Publiczna w Częstochowie zaprasza na spotkanie z Mirosławem Zwolińskim. Dzień później zorganizuje wieczór z legendami ziemi częstochowskiej. Wszystko to za sprawą projektu „EtnoBiblioteka”.

O projekcie „EtnoBiblioteka” pisaliśmy już na naszym portalu. Odpowiada za niego Biblioteka Publiczna im. Biegańskiego, a poszczególne wydarzenia odbywają się w różnych jej filiach. Przedsięwzięcie skoncentruje się na praktycznych, międzypokoleniowych zajęciach warsztatowych – poprowadzą je lokalni twórcy rękodzieła i rzemiosła – a także spotkaniach m.in. z legendami ziemi częstochowskiej czy historią żydowską (szczegóły TUTAJ). Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.

I to właśnie wspomnianym legendom ziemi częstochowskiej dedykowane będą dwa najbliższe wydarzenia. Na pierwsze, częstochowska biblioteka zaprasza w czwartek, 8 lipca o godz. 18. W Filii nr 10 przy ul. Michałowskiego 20 na zorganizowane zostanie spotkanie z Mirosławem Zwolińskim – historykiem, regionalistą, biografem, przewodnikiem, autorem takich książek jak „W dawnej Częstochowie”, „Legendy i podania Ziemi Częstochowskiej” oraz „Pitaval częstochowski, czyli Kronika głośnych procesów”. Wstęp jest wolny. Na spotkaniu obowiązywał będzie ograniczony limit miejsc, stąd planowana jest transmisja na żywo na stronie facebookowej Biblioteki.

"EtnoBiblioteka". Dwa wieczory z legendami ziemi częstochowskiej w tytule 2
„EtnoBiblioteka” (plakat autorstwa Anny Grzyb)

Spisane przez Zwolińskiego legendy usłyszymy dzień później, tj. 9 lipca (także o godz. 18) w Bibliotece Głównej przy Al. NMP 22. Wieczór ten uczestnicy spędzą z aktorami Teatru im. Mickiewicza – Martą Honzatko i Maciejem Półtorakiem oraz skrzypaczką związaną z Piwnicą pod Baranami – Agatą Półtorak.

Pierwsza z wymienionej trójki, czyli Marta Honzatko to absolwentka PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Z częstochowską sceną związana jest od września 2012 r. Aktualnie można ją oglądać w takich spektaklach jak „Królowa Śniegu”, „Nagle, zeszłego lata”, „Czyż nie dobija się koni?” czy „Łysa śpiewaczka”. Aktorka ma na swoim koncie również udział w takich filmach jak „Mur”, „Heniek” czy „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”. Jest też wokalistą zespołu Honzator.

"EtnoBiblioteka". Dwa wieczory z legendami ziemi częstochowskiej w tytule 3
Maciej Półtorak w spektaklu „Fałsz” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

Maciej Półtorak jest również absolwentem krakowskiej szkoły, a także Liceum Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Krakowie (klasa perkusji). Od 2005 r. związany jest z zespołem „Piwnicy pod Baranami”, a od 2007 r. z Teatrem im. Mickiewicza. To laureat Nagrody im. Zbigniewa Grucy przyznawanej przez Dziennik Teatralny za tytułową rolę w „Hamlecie”. Do najważniejszych kreacji, które stworzył na częstochowskiej scenie, należą również te w spektaklach „Znikomość”, „Wieczór Trzech Króli”, „Plaża” czy „Fałsz”. Kinomani znają go zaś z ról w produkcjach „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”, „Smoleńsk” oraz „Karol – człowiek, który został papieżem”.

Z kolei Agata Półtorak to artystka Kabaretu Piwnica pod Baranami i Myślenickiej Orkiestry Kameralnej Concertino. Jest absolwentką krakowskiej Akademii Muzycznej (dyrygentura chóralna) oraz Akademii Muzycznej w Katowicach (skrzypce). Nagrywała płyty m.in. z Grzegorzem Turnauem, Włodkiem Pawlikiem i Zbigniewem Preisnerem.

Szczegóły: www.biblioteka.czest.pl.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Wypożyczalnia Biblioteki Głównej w Częstochowie będzie nieczynna. Niebawem rozpocznie się remont