Encyklopedia Częstochowy zawiera obecnie 800 haseł dotyczących miejsc, osób oraz wydarzeń związanych z dziejami miasta. Liczba ta nawiązuje do jubileuszu 800-lecia pierwszej pisemnej wzmianki o Częstochowie.
-Od dawna mówiło się o potrzebie stworzenia encyklopedii internetowej na wzór „Wikipedii” dotyczącej historii miasta. Idea nabrała kształtów, kiedy pojawiła się świetna okazja do świętowania, czyli 800 lat dziejów pisanych miasta. Ten doniosły jubileusz wyznaczył ramy dla projektu, także czasowe. Pierwsza wzmianka o Częstochowie to zapis w dokumencie biskupa Iwo Odrowąża, z kolei nasz ślad zostawiony potomnym będzie zapisem elektronicznym. Mam ogromną przyjemność – podobnie jak przy okazji jubileuszowych stron www.800.czestochowa.pl i www.twarze.czestochowa.pl – zapowiedzieć powstanie Encyklopedii Częstochowy – pisze Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.
Wpis ten otwiera stronę www.encyklopedia.czestochowa.pl. Pod tym właśnie adresem znajdziemy Encyklopedię Częstochowy.
Twórcy projektu podkreślają, że pomysł stworzenia wirtualnej encyklopedii miasta odpowiada na potrzeby dzisiejszych czasów, w których liczy się szybkość i łatwość w znajdowaniu informacji. Tego, jak bardzo jest to potrzebne, dowiodły ostatnie miesiące pandemii. Wówczas szukanie historycznych informacji w książkach było uniemożliwione, ograniczono bowiem wizyty w bibliotekach czy czytelniach.
Kto redaguje Encyklopedię Częstochowy?
-Nasze życie zmieniło się. Więcej czasu spędzamy w domu, odkrywamy nowe zainteresowania, pracujemy i uczymy się zdalnie. Najczęściej informacji szukamy w Internecie i, co ważne, ze sprawdzonego źródła – z jednej strony wiarygodnego, z drugiej otwartego, gdzie każdy użytkownik ma możliwość dodania rekordu, którego zawartość jest opracowywana przez zespół redakcyjny – czytamy o encyklopedii.
Redaktorami i specjalistami w tej dziedzinie są pracownicy Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego. Redaktorem naczelnym jest dr Juliusz Sętowski, kierownik Ośrodka, pomysłodawca tego projektu, który jako historyk zajmuje się głównie biografistyką XIX i XX w.
Zespół redaktorski tworzą zaś dokumentaliści dr Andrzej Kuśnierczyk (w kręgu jego zainteresowań znajduje się głównie Częstochowa i jej ludzie w XIX w.), Wiesław Paszkowski (znawca żydowskiej Częstochowy) oraz historyk dr Paweł Michalski (autor artykułów historycznych dotyczących okupacji niemieckiej 1939–45 w Częstochowie).
Sekretarzem jest Olga Tomczyk (zajmuje się cyfrowym archiwum ODDC oraz przygotowaniem tekstów do publikacji), a za edycję tekstów odpowiada Katarzyna Jezierska (zastępca kierownika Działu Edukacji i Wystaw Muzeum Częstochowskiego).
800 haseł na jubileusz 800-lecia
Encyklopedia Częstochowy zawiera obecnie 800 haseł dotyczących miejsc, osób
i wydarzeń związanych z dziejami miasta. Liczba 800 – jako punkt wyjścia do dalszego postępu prac – nawiązuje do jubileuszu 800-lecia pierwszej pisemnej wzmianki o Częstochowie. Powstanie encyklopedii wpisuje się bowiem w obchody tej rocznicy.
-Każdy, kto interesuje się przeszłością miasta, z pewnością dostrzeże, że w zamieszczonych opisach można znaleźć dużo informacji, które wcześniej nie pojawiały się w opracowaniach lub były potraktowane zdawkowo. Założeniem twórców internetowej Encyklopedii Częstochowy jest to, by hasła o przeszłości i dniu dzisiejszym regionu trafiały do jak największego grona odbiorców. Platforma informacyjna zamieszczona w sieci ma być czytelna, łatwa w nawigacji i przyjazna w obsłudze – piszą twórcy projektu.
Jakie hasła znajdziemy wśród tych 800? Dowiemy się sporo o Aeroklubie Częstochowskim, Aptece Jasnogórskiej, „Delicjach”, Hotelu Polonia, „Mrówkowcu”, „Puchatku”, Rynku Wieluńskim, Żydowskiej Resursie Rzemieślniczej. Przeczytamy o Kalinie Jędrusik, Stefanie Malko, Bronisławie Idzikowskim czy Stanisławie Łyszczarzu.
Z kolei z myślą o osobach, które chciałyby zaproponować nowe wpisy, została przygotowana osobna zakładka „Zgłoś hasło”.
Zuzanna Suliga
Czytaj także: Poetycka”Częstochowa” Aleksandra Wiernego z nominacją do nagrody Orfeusza za rok 2020