fbpx

Poetycka”Częstochowa” Aleksandra Wiernego z nominacją do nagrody Orfeusza za rok 2020

Drugi w dorobku częstochowianina Aleksandra Wiernego tom poezji nominowano właśnie do prestiżowej nagrody Orfeusza. „Częstochowa” znalazła się wśród 20 wybranych tytułów.

Ogłoszono nominowanych o 10., jubileuszowej edycji Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego „Orfeusz”. Wyróżnienie jest przyznawane za wybitne osiągnięcia współczesnej polskiej liryki – oryginalne, zachowujące bezpośredniość wyrazu, bezkompromisowe pod względem artystycznym. Nazwa i patron nagrody zakreślają obszar zjawisk poetyckich, które „Orfeusz” chce promować i rozwijać.

Wyboru dokonano spomiędzy 259 zgłoszonych tomików poetyckich wydanych w Polsce w 2020 r. Jury, które tworzą Antoni Libera, Jarosław Ławski (przewodniczący) Bronisław Maj, Anna Legeżyńska i Marek Zagańczyk, nominowało dwadzieścia tomików. Spośród tych tytułów następnie wyłoni finałową piątkę. Jurorzy zdecydowali też o czterech nominacjach do nagrody Orfeusza Mazurskiego.

Kolejny etap rozstrzygnięć jury, tj. wyłonienie pięciu finalistów i laureata Orfeusza Mazurskiego, nastąpi 25 czerwca. Gala wręczenia nagród odbędzie się w Praniu 31 lipca, laudacje na cześć finalistów wygłoszą członkowie jury ogłaszając jednocześnie laureata Grand Prix.

Poetycka"Częstochowa" Aleksandra Wiernego z nominacją do nagrody Orfeusza za rok 2020 2
Aleksander Wierny z tomem poezji „Częstochowa” (fot. Łukasz Kolewiński)

„Częstochowa” to drugi tom poezji w dorobku Wiernego

Częstochowa ma powody do dumy i z niecierpliwością wyczekuje czerwcowych ogłoszeń. W gronie 20 nominowanych tytułów znalazł się bowiem tom poetycki autorstwa Aleksandra Wiernego. Mowa o „Częstochowie”, wydanej we wrześniu ubiegłego roku nakładem Fundacji Duży Format.

Nazwiska autora nie trzeba w naszym mieście przedstawiać. To absolwent filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Przed laty znany był jako dziennikarz prasowy i telewizyjny, obecnie pełni stanowisko naczelnika miejskiego wydziału kultury, promocji i sportu. Pierwszą książkę, autobiograficzną prozę „Matka mojego dziecka” wydał w 2003 r. Potem na rynku ukazały się kryminały „Światło” (2009) i „Teraz” (2012) oraz horror „Krew i strach” (2015). Na debiut poetycki autor czekał do 2019 r. i premiery tomu „Sygontka”. Tytuł ten nadał na cześć małej miejscowości, oddalonej od Częstochowy o 35 km (leżącej na pograniczu gmin Przyrów i Janów), w której pomieszkuje.

Poetycka"Częstochowa" Aleksandra Wiernego z nominacją do nagrody Orfeusza za rok 2020 3
„Częstochowa” (archiwum Aleksandra Wiernego)

Rodzinnemu miastu, w którym urodził się, mieszka i pracuje, poświęcił drugi tom. Gdy „Częstochowa” ukazała się na rynku, tak opisał ją inny częstochowianin- muzyk Zygmunt „Muniek” Staszczyk: Jestem ze świętego miasta… Czuję to, chociaż od dawna w nim nie mieszkam. Tu znam każdy kąt od Rakowa przez Liceum Sienkiewicza, po Aleje. Tu wracam do rodziny, przyjaciół i grzechów młodości (…) Kiedyś razem z kolegami z Habakuka nagraliśmy kawałek „Miasto” i właśnie w tym tomiku Olka Wiernego poczułem ten specyficzny klimat Częstochowy. Biorę go do ręki i drga mi serducho czułością”.

Dodajmy, że to już druga z poetyckich nominacji, którą częstochowian wpisał się w historię „Orfeusza”. W ubiegłym roku „Sygontka” rywalizowała m.in. z tomikami autorstwa Adama Zagajewskiego czy Marcina Świetlickiego. Ostatecznie uhonorowany został Piotr Mitzner, autor tomiku „Siostra”. Teraz, nie tylko autor, ale i kibicująca mu Częstochowa, mają nadzieję, że na nominacji się nie skończy.

-Już sama nominacja do tej nagrody jest wyróżnieniem, wystarczy spojrzeć na nazwiska innych nominowanych. Dlatego bardzo się z niej cieszę, ale mam też nadzieję, że tym razem na samej nominacji się nie skończy – mówi Alessander Wierny.

Kto dotychczas otrzymał nagrody?

O Orfeusza „Częstochowa” walczy m.in. z tomami „Scrabble” Tadeusza Dąbrowskiego, „Sonety, ody, wiersze dla Marianny” Andrzeja Kopackiego, „Witajcie w moim Betlejem” Michała Fałtynowicza oraz „Ś” Teresy Radziewicz.

Nagrody w wysokości 30 tys. zł (Orfeusz) i 10 tys. zł (Orfeusz Mazurski) ufundowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, autorką statuetki Orfeusza jest Alina Kluza-Kaja. Jak dotąd laureatami Nagrody Orfeusza zostali: Krzysztof Karasek za tomik wierszy „Wiatrołomy” (2012), Jan Polkowski za „Głosy” (2013), Przemysław Dakowicz za „Teorię wiersza polskiego” (2014), Janusz Szuber za „Tym razem wyraźnie” (2015), Jarosław Marek Rymkiewicz za tomik „Koniec lata w zdziczałym ogrodzie” (2016), Małgorzata Lebda za „Matecznik” (2017), Joanna Kulmowa za tomik „37” (2018), Jarosław Mikołajewski za „Basso continuo” (2019) oraz wspomniany już powyżej – Piotr Mitzner (2020). W kategorii Orfeusz Mazurski nagrodę otrzymali zaś dotąd Kazimierz Brakoniecki, Mariola Kruszewska, Katarzyna Citko, Erwin Kruk, Alicja Bykowska-Salczyńska, Michał Książek, Marzanna Bogumiła Kielar i Stanisław Raginiak.

Organizatorem nagrody jest Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu a partnerami są dwumiesięcznik literacki Topos, Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie i Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Honorowy patronat nad nagrodą Orfeusza sprawuje minister kultury i dziedzictwa narodowego, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego i Pen Club Polska. Więcej o nagrodzie można przeczytać na: www.orfeusz-nagroda.pl

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Częstochowski teatr czeka na powrót widzów od 29 maja. Szykuje blisko 30 wydarzeń