Eko autobusy wyjeżdżają na częstochowskie ulice

0
220

 

W sumie będzie ich 12. Na stanie MPK w tej chwili jest 6. Mowa tu o nowych autobusach, które co ważne, a nawet najważniejsze są ekologiczne. 4 grudnia zaprezentowano nowe pojazdy. W spotkaniu wzięli udział prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk, zarząd MPK Częstochowa oraz przedstawiciel MAN Truck&Bus Polska Zdzisław Piekorz.

12 nowych autobusów wyjedzie na częstochowskie ulice jeszcze w tym roku. Zasoby Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego wzbogaciły się na razie o pierwszą transzę pojazdów, czyli o 6 ekologicznych autobusów, pozostałe mają zasilić częstochowską flotę w ciągu kilku najbliższych dni.

Autobusy spełniają najwyższe normy ekologiczne i są przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Stałe odnawianie taboru autobusowego to element programu ,,Lepsza komunikacja w Częstochowie.” Podejmowane w nim działania mają na celu poprawę warunków komunikacyjnych, nie tylko drogowych ale również komunikacji publicznej i rowerowej. Jednym z istotnych elementów programu jest ciągłe rozwijanie i poszerzanie niskoemisyjnego transportu zbiorowego, przy jednoczesnym zachęcaniu mieszkańców do przesiadania się do komunikacji miejskiej.

Najnowsze MAN-y A37 mają 12 metrów długości, napęd dieslowski i spełniają wszystkie, nawet te najbardziej rygorystyczne normy niskiego poziomu emisji spalin EURO 6. Ich wyposażenie nie pozostawia wiele do życzenia. Automatyczny system gaśniczy, klimatyzacja, monitoring, elektroniczny system informacji, a także system zliczania potoków pasażerskich (służący m.in. racjonalnemu gospodarowaniu taborem) to główne zalety nowych MAN-ów. W autobusach znajdują się oczywiście m.in. biletomaty, sieć wifi, ale znajdziemy tam również porty USB. Pojazdy są wygodne również dla pasażerek i pasażerów ze szczególnymi potrzebami – osób z niepełnosprawnościami oraz słabowidzących i słabosłyszących.

Z początkiem roku szkolnego w życie weszły darmowe przejazdy komunikacja miejską dla uczniów częstochowskich szkół. Władze miasta mają nadzieję, że zarówno to jak i nowe, lepsze i bardziej komfortowe autobusy zachęcą jeszcze więcej osób do korzystania z transportu publicznego. Częstochowski tabor autobusowy jest coraz młodszy. Kiedy na nasze ulice wyjadą wszystkie nowoczesne tabory, średni wiek całego taboru wyniesie ok. 6,6 roku. Oznacza to wyraźne odmłodzenie używanych przez MPK autobusów – w2010 roku przeciętny wiek pojazdów MPK wynosił blisko 11 lat. W roku 2017 do Częstochowy przyjechało 40 nowych Solarisów. Ich zakup także wspomogły fundusze z unijnych projektów.

Kontrakt na nowe autobusy wyniósł 14,3 mln zł. 9 mln to środki pochodzące z dofinansowania unijnego.

Paulina Stasiak-Balas
fot. UM Częstochowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here