fbpx

Dzisiaj rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Od dzisiaj także osoby w wieku od 18 do 69 lat mogą zgłosić chęć przyjęcia szczepionki

Dzisiaj rusza rejestracja  na szczepienia przeciw  COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Od dzisiaj także osoby w wieku od 18 do 69 lat mogą zgłosić chęć przyjęcia szczepionki

W pierwszej kolejności po tzw. grupie „0” szczepionkę przyjmować mają seniorzy. Tutaj o kolejności zabiegu decyduje PESEL, a więc im kto starszy, tych szybciej otrzyma szczepionkę. Dlatego dzisiejsza rejestracja rozpoczyna się od seniorów 80 plus. Od 22 stycznia natomiast zapisywać  się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. Na kolejne roczniki przyjdzie czas później.

Obecnie na konkretny termin szczepienia mogą zarejestrować się:

od 15 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 80 lat

od 22 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 70 lat

Jak zapowiada rząd, szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia. 

Jak się będzie można zarejestrować?

Są trzy możliwości zapisu na szczepienie:

1. Telefoniczna rejestracja z wykorzystaniem całodobowej i bezpłatnej infolinii – 989.  Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer pacjent otrzyma SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób mogą się rejestrować seniorzy samodzielnie lub mogą to za nich zrobić ich bliscy. Podczas rejestracji pacjent wybierze dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie otrzyma SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

2. Rejestracja  elektroniczna poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl

System zaproponuje pacjentowi przy tym sposobie zapisu pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko jego miejsca zamieszkania. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie mu pasował albo będzie chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzysta z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla siebie datę i lokalizację.

Zaraz po dokonaniu rezerwacji, powiadomienie przyjedzie drogą SMS-ową, a następnie system ponownie przypomni pacjentowi o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.

Aby skorzystać z tego sposobu rejestracji, senior musi posiadać Profil Zaufany. Jeżeli go nie ma, może skontaktować się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystać ze wsparcia swojej przychodni.

3. Kontakt z wybranym punktem szczepień

Jeżeli pacjent chce zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień – musi się z nim skontaktować. 

Dzisiaj także osoby młodsze, a więc wszyscy dorośli Polacy, którzy nie przekroczyli 70 lat mogą zgłaszać chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez formularz online. W momencie, kiedy szczepienia będą dostępne dla ich grupy – dostaną o tym powiadomieni drogą mejlową.

Jak można się zgłosić?

Wypełnić  formularz (imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu).

Na adres mejlowy podany w formularzu, pacjent otrzyma wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia.

Ważne! Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online nie jest rejestracją na szczepienie. Osoby z przedziału wiekowego 18-69 lat będą mogły się zarejestrować w momencie, kiedy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla ich grupy i otrzymają w tej sprawie mejla.

Jedyną stroną służącą do zgłoszenia chęci szczepienia przeciw COVID-19 jest https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/. Ministerstwo Zdrowia apeluje, aby wszelkie podejrzanie wyglądające informacje otrzymane w sprawie szczepień zgłaszać na tej stronie: https://incydent.cert.pl/.