fbpx

Dzisiaj rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Spisz się samodzielnie przez internet

Ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Główny Urząd Statystyczny do końca czerwca będzie zbierał informacje na temat Polaków i ich warunków mieszkaniowych do końca czerwca. W tym roku ze względu na trwającą epidemię podstawową formą gromadzenia danych będzie samospis internetowy.

Spisy ludności odbywają się cyklicznie. Ostatni raz Polacy byli „spisywani” w 2011 roku. W tym roku z powodu pandemii GUS stawiać będzie przede wszystkim na samospis mieszkańców Polski.

Aby dokonać tzw. samopisu wystarczy wejść na stronę GUS https://spis.gov.pl/

Dzisiaj rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Spisz się samodzielnie przez internet 2

Uruchomiono tam specjalną aplikację. Zalogować się do systemu i dokonać samospisu można nie tylko za pomocą komputerów, ale także urządzeń mobilnych. Dokonanie samospisu nie jest trudne. Aplikacja na bieżąco sygnalizuje prawidłowość wypełnienia ankiety.

O co pyta GUS? Pytanie są podobne, jak w trakcie poprzednich spisów. Musimy m.in. podać adres zamieszkania, rodzaj własności lokalu, w którym żyjemy, a także jego powierzchnię i liczbę pokoi. Pytania dotyczą także naszego stanu cywilnego, rodzaju wykonywanego zawodu, a także narodowości, języka, którym się posługujemy oraz tego, czy przynależymy do jakiejś grypy wyznaniowej. GUS zapyta nas także o nasze wykształcenie i to, gdzie pracujemy.

Odpowiedzi na te pytanie musieli udzielić. Udział w spisie jest bowiem obowiązkowy. Za odmowę udziału w NSP może nam grozić grzywna maksymalnie do 5 tys. złotych.

Taka forma spisu nie oznacza jednak, że rachmistrz spisowy nie będzie się mógł z nami kontaktować. Może się pojawić u nas w domu osobiście, ale to zależeć będzie od aktualnej sytuacji epidemicznej. Najprawdopodobniej jednak skontaktuje się z nami drogą telefoniczną.

Każdy rachmistrz będzie posiadał identyfikator, którego prawdziwość będziemy mogli zweryfikować poprzez stronę internetową GUS.

Jeśli chodzi o spis telefoniczny, także będziemy mogli sprawdzić, czy rzeczywiście rozmawiamy z upoważnioną do zadawania nam pytań osobą. Jeśli tylko respondent będzie miał jakiekolwiek wątpliwości, może się rozłączyć, a wtedy otrzyma od GUS-u SMS. W powiadomieniu dostanie numer telefonu do rachmistrza, będzie więc mógł się z nim już bez obaw skontaktować.