fbpx

Dziś Święto Polskiej Kawalerii oraz Dzień Solidarności i Wolności

Oba dzisiejsze święta upamiętniają bardzo ważne wydarzenia.

Ostatniego dnia sierpnia swoje święto obchodzi polska kawaleria. Ta formacja sięga swą historią do czasów średniowiecza. Polska jazda na przestrzeni wieków wykazała się ogromną odwagą i zasłynęła na całą Europę.

W średniowieczu rycerze walczyli na koniach ich bronią były miecze i topory, do ochrony mieli zbroje i tarcze. Największym ich sukcesem było pokonanie krzyżaków pod Grunwaldem w 1410 roku. XVI wiek to złota era polskiej jazdy – to właśnie wtedy powstała husaria. Była elitarną jazdą, która zyskała sławę na całą Europę. Husarię wyróżniało to że wzbudzała grozę we wrogu swymi piórami, które wyrastały z pleców i bogatymi złotymi zbrojami. Polacy bowiem wymyślili taktykę, która oparta była na sprycie i działaniu z zaskoczenia: przełamywali linię wroga dzięki szarży i korzystali ze swojej siły. Husaria zasłynęła zwycięstwami w bitwach z bardziej licznym przeciwnikiem. W bitwie pod Chocimiem jazda w liczbie około 650, wygrała z armią liczącą 10 000 Turków i Tatarów. Słynna bitwa pod Wiedniem w 1686 roku również została wygrana przez husarię, uratowała wówczas Austrię przed Turkami.

Dziś Święto Polskiej Kawalerii oraz Dzień Solidarności i Wolności 2
fot. Pomnik na Rondzie Jazdy Polskiej w Warszawie upamiętniający 1000 lat Jazdy Polskiej przedstawiający pancernego z drużyny Mieszka I oraz ułana z okresu II Rzeczypospolitej, wikipedia
Dziś Święto Polskiej Kawalerii oraz Dzień Solidarności i Wolności 3
fot. Straż hetmańska, mal. Wacław Pawliszak, wikipedia

Kawaleria niestety straciła na znaczeniu w XX wieku, kiedy to armie rozwinęły się pod względem technicznym. Ostatnia wielka bitwa była w Komarowie w 1920 roku. Wtedy to polscy żołnierze pokonali bolszewików, którzy mieli 4-krotną przewagę. Właśnie to ta bitwa z 31 sierpnia upamiętnia Święto Polskiej Kawalerii.

Dzień Solidarności i Wolności

Jest to polskie święto państwowe, które również obchodzone jest 31 sierpnia. W tym dniu jest rocznica porozumień sierpniowych, które ustanowione zostały w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku. Zapoczątkował on proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Dzień ten nie jest dniem wolnym od pracy. Sejm RP w dniu 27 lipca 2005 roku ustanowił dzień 31 sierpnia świętem państwowym. Święto to było obchodzone po raz pierwszy w 25 rocznicę porozumień sierpniowych w dniu 31 sierpnia 2005 roku. Główne uroczystości odbyły się w mieście Gdańsk.

Dziś Święto Polskiej Kawalerii oraz Dzień Solidarności i Wolności 4
fot. Podpisanie Porozumień sierpniowych w Szczecinie, wikipedia
Dziś Święto Polskiej Kawalerii oraz Dzień Solidarności i Wolności 5
fot. gov.pl

K KIK