Dziś Światowy Dzień Walki z Handlem Ludźmi

0
198
fot. pixabay

Znaczenie handlu ludźmi nikomu nie jest obce. Ale czy na pewno każdy z nas chociaż się domyśla co się za nim kryję? W Światowy Dzień Walki z Handlem Ludźmi Policja podaje do wiadomości wszystkim mieszkańcom, to jak bezpiecznie szukać pracy, jak nie zostać wykorzystanym, a także do kogo zwrócić się w razie potrzeby.

“Handel ludźmi” zwany również “handlem żywym towarem” – to nic innego jak uprowadzenia osób z zastosowaniem gróźb lub użyciem siły dla przyjęcia korzyści finansowych, która dotyczy większości państw na świecie. Jest to nazwa przestępczego procederu, będący współczesną formą niewolnictwa. Początkowo był kojarzony jedynie z kobietami, które uprowadzane były i zmuszane do prostytucji, jednak znaczenie tego pojęcie uległo znacznemu rozszerzeniu, obejmujące już wszelkie działania skierowane na wyzysk ludzi, niezależnie od wieku i płci, naruszające prawo do decydowaniu o sobie. Wobec ofiar stosowane są działania, które naruszają ich seksualność, indywidualna wolność i cielesność. Inne czyny karalne, których dopuszczają się agresorzy wobec swoich ofiar, to naruszenia prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych, gdzie najczęściej poszkodowanymi w tym zakresie są cudzoziemcy.

Wobec trwających wakacji i potencjalnie osób, które poszukują sezonowego zatrudnienia, policjanci rozmawiają oraz rozdają ulotki informujące jak nie wpaść w “pułapkę” i ustrzec się przed potencjalnymi przestępcami.

Policjanci podpowiadają na co uważać między innymi na : bardzo atrakcyjne oferty pracy, biur podróży czy agencji matrymonialnych, osoby wzbudzające szczególne zaufanie oraz zapewniające ekspresową pomoc w wyjeździe, a także na strony internetowe, ogłoszenia, reklamy, które dotyczą bardzo wyjątkowych okazji związanych z atrakcyjną, dobrze płatną i nie zbyt wymagającą kwalifikacji pracą.

Funkcjonariusze podpowiadają również gdzie szukać pomocy w razie potrzeby: policja -112, Krajowe Centrum Interwencyjno-konsultacyjne TUTAJ, Fundacja La Strada TUTAJ , Itaka – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych TUTAJ , oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę TUTAJ.

K KIK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here