fbpx

Dziś Światowy Dzień Fotografii i Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

Jest to święto, które zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2008 roku. Na świecie znane jest natomiast pod nazwą World Humanitarian Day. Dzień ten ma na celu przede wszystkim upamiętniać zamach bombowy na placówkę ONZ, który miał miejsce w 2003 roku w Bagdadzie. W zamachu tym zginął bowiem Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Sérgio Vieira de Mello.

Dziś Światowy Dzień Fotografii i Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej 2
fot. gov.pl

Głównym ważnym celem tych obchodów jest również zwiększanie świadomości społecznej na temat szeroko pojętej pomocy humanitarnej objętej na cały świat, ale także podkreślanie jak bardzo ważna jest współpraca międzynarodowa właśnie w dziedzinie pomocy. Jest to również okazja do oddania szacunku wszystkim pracownikom humanitarnym ONZ oraz innych organizacji. Warto również upamiętnić tych, którzy niosąc pomoc innym stracili swoje cenne życie. Różne obchody w tym dniu organizowane są na całym świecie. Pośród polskich organizacji, realizujących różnego typu wydarzenia, jest m.in. Polska Akcja Humanitarna.

Światowy Dzień Fotografii

Fotografia dziś tak wszechobecna, dostępna dla każdego jest to jeden z najważniejszych wynalazków ludzkości, który nie przerwanie się rozwija.

Dziś Światowy Dzień Fotografii i Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej 3
fot. pixabay

19 sierpnia 1839 roku francuski rząd opublikował technologie, które zostały opracowane przez Nicephore Niépce’a oraz Louisa Daguerre’a. Wtedy to fotografia stała się dobrem publicznym. Na pamiątkę tego wydarzenia ogłosili Światowy Dzień Fotografii. Z tej okazji przygotowaliśmy parę fotograficznych ciekawostek.  Czy wiecie że:

O miejsce narodzin fotografii z Francją ściga się Brazylia.

W 1832 roku, na parę lat przed wynalazkiem Daguerre’a i wkrótce też po Nicephore Niépce’u w brazylijskim mieście Campinas  artysta i człowiek renesansu Hercules Florence opracował proces, który jest zbliżony do dagerotypii. Celem było zarejestrowanie obrazów obscura za pomocą światłoczułego materiału pod nazwą azotan srebra. Najprawdopodobniej to właśnie Florence jako pierwszy w historii użył słowa „fotografia”. Jednakże to Francja, a nie daleka Brazylia była kulturalnym centrum świata w XIX wieku, o odkryciu Florence’a świat dowiedział się dużo później.

Dziś Światowy Dzień Fotografii i Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej 4
fot. aparat do wykonywania dagerotypii, wikipedia
Dziś Światowy Dzień Fotografii i Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej 5
fot. obraz na dagerotypie, wikipedia

W roku 1839 powstała pierwsza fotografia portretowa. Jest to autoportret amerykański chemik Robert Cornelius sam się sfotografował. Na odwrocie zdjęcia jest podpis: „pierwszy portret wykonany przy pomocy światła”.

Dziś Światowy Dzień Fotografii i Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej 6
fot. autoportret Robert Cornelius, wikipedia

Pierwsze fotografie w Polsce wykonał najprawdopodobniej Jędrzej Radwański. Fizyk pochodzący z Kielc wykonał w 1839 roku dagerotypy, które przedstawiały kościół Wizytek oraz Pałac Kazimierzowski w Warszawie. Pierwsza fotografia z lotu ptaka została zrobiona 1858 roku. Zdjęcie to przedstawiało widok Paryża. Francuski fotograf i lotnik balonowy Nadar wykonał to zdjęcie podczas lotu balonem. Pierwsza kolorowa fotografia została zaś wykonana w roku 1861.

Autorem pierwszej fotografii kolorowej był fizyk James Maxwell, który przy użyciu trzech barwnych filtrów o kolorach czerwony, niebieski oraz zielony uwiecznił tartanową wstążkę. Proces ten był pod kilkoma względami niedoskonały. Fotografia kolorowa tak naprawdę rozpoczęła się wraz z wynalezieniem autochromów, które zostały opracowane przez braci Lumiere (zostały opatentowane w 1907 roku). Pierwsza polska fotografia kolorowa, była wykonana przez Tadeusza Rzący i przedstawiała krakowskie kwiaciarki. 

Dziś Światowy Dzień Fotografii i Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej 7
fot. Tadeusz Rząca, Rynek Główny w Krakowie, ok. 1910–1912, wikipedia

Fotografia stała się dostępna dla każdego dzięki George’owi Eastmanowi. Był on twórcą marki Kodak. Opatentował bowiem przenośny aparat oraz rozpowszechnił wynalazek kliszy fotograficznej (wynalazcą jej był Hannibal Goodwin). Pierwsze aparaty były reklamowane pod hasłem – „Ty naciskasz spust, my zajmujemy się resztą”. W 1888 roku aparat firmy Kodak kosztował 25 dolarów czyli przeciętną pensję robotnika. Zdjęcia nim wykonane były okrągłe. W roku 1901 w sprzedaży pojawił się model Brownie, który kosztował już tylko dolara.

Dziś Światowy Dzień Fotografii i Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej 8
fot. pierwsze fotografie z aparatów Kodak były okrągłe, wikipedia

Najdroższą fotografią świata okazała się praca pt. „Phantom” Petera Lika. Prywatny kolekcjoner zapłacił za to zdjęcie 6,5 miliona dolarów. Peter zdjęcie to wykonał w jednym ze swoich ulubionych miejsc do fotografowania czyli w Kanionie Antylopy w stanie Arizona w USA. Zdjęcie to przedstawia podziemną jaskinię szczelinową, która kształtowała się przez miliony lat przez wodę.

Dziś Światowy Dzień Fotografii i Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej 9
fot. Peter Lik „Phantom”, Wikipedia

Dzięki ciekawej infografiki, która została opracowana przez Fstoppers, w ciągu dwóch minut wykonujemy więcej zdjęć, niż zrobiono ich na całym świecie w  XIX wieku.

Największą na świecie kolekcję aparatów fotograficznych posiada mężczyzna pochodzący z Indii Dilish Parekh. Od 1979 roku je zbierał. Do dziś w posiadaniu ma ich ponad 4 tysiące sztuk aparatów, które są w większości zabytkowe.

Dziś Światowy Dzień Fotografii i Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej 10
fot. Dilish Parekh i jego kolekcja aparatów, wikipedia

K KIK