fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaBezpieczeństwoDziś oficjalne otwarcie fragmentu A1 Częstochowa Południe - Pyrzowice

Dziś oficjalne otwarcie fragmentu A1 Częstochowa Południe – Pyrzowice

Dziś (2 sierpnia) W godzinach popołudniowych 2 sierpnia kierowcy skorzystają z nowego fragmentu A1 na terenie woj. śląskiego.
To pierwszy – nowy odcinek autostrady oddawany do użytku w ciągu ostatnich trzech lat.

Oddanie do ruchu blisko 33-kilometrowego odcinka autostrady od węzła Częstochowa Południe do węzła Pyrzowice to znaczący krok ku połączeniu Pomorza z granicą Polski i Republiki Czeskiej. Ukończenie tej inwestycji umożliwi nieprzerwaną jazdę od przejścia granicznego w Gorzyczkach do południowych dzielnic Częstochowy, mijając po drodze konurbację górnośląską i Międzynarodowy Port Lotniczy „Pyrzowice” w Katowicach.
W ramach inwestycji powstały dwa węzły – Częstochowa Południe oraz Woźniki – dzięki którym trasa łączy się z istniejącą siecią dróg w sposób w pełni bezkolizyjny. Droga została bowiem zaprojektowana tak, by w jak najmniejszym stopniu oddziaływać na środowisko naturalne – w ramach jej budowy powstały systemy odwodnienia i kanalizacji (wyposażone w podziemne zbiorniki retencyjne i urządzenia do podczyszczania wody), ekrany dźwiękochłonne i przeciwolśnieniowe, ogrodzenia herpetologiczne czy zbiorniki zastępcze dla płazów. Położony w pobliżu inwestycji obszar chroniony Natura 2000 został uwzględniony w planach i projektach nowej drogi – w jego okolicy trasa jest poprowadzona dwoma estakadami o łącznej długości 245 m.

Dziś oficjalne otwarcie fragmentu A1 Częstochowa Południe - Pyrzowice 1
fot. GDDKiA

Nowo wybudowana autostrada przebiega przez tereny gmin: Blachownia, Konopiska, Poczesna, Starcza, Woźniki, Miasteczko Śląskie i Ożarowice, a także przez obszary miast Częstochowa i Woźniki. Dzięki jej powstaniu czas potrzebny na pokonanie tego odcinka skróci się z dotychczasowych 40 do niespełna 15 minut. Cała droga została wybudowana z betonu cementowego o wysokiej trwałości, który w korzystnych warunkach umożliwi bezawaryjną eksploatację przez kolejne 30-40 lat. Z myślą o kierowcach przy drodze udostępniono dwie pary miejsc obsługi podróżnych, które zagwarantują miejsce na postój i odpoczynek.

Nowa organizacja ruchu

Najdalej wysuniętym na północ węzłem drogowym oddawanej obecnej autostrady jest Częstochowa Południe, który stanowi połączenie A1 z drogami wojewódzkimi nr 904, 907 i 908. Ten odcinek będzie w pełni funkcjonalny dla wszystkich użytkowników. Jednak kierowcy pojazdów o masie całkowitej powyżej 12 ton jadący od Pyrzowic na północ będą mogli na węźle Częstochowa Południe zjechać tylko w kierunku zachodnim na Konopiska. W kierunku wschodnim, na miejskim odcinku drogi wojewódzkiej DW908, będzie obowiązywał zakaz wjazdu dla pojazdów powyżej 12 t. Dlatego też dla tych pojazdów wprowadzamy objazd od węzła Pyrzowice przez S1 do węzła Podwarpie i dalej DK1 na północ. Zakaz nie będzie dotyczył jedynie pojazdów służb miejskich i zaopatrzenia.

Dziś oficjalne otwarcie fragmentu A1 Częstochowa Południe - Pyrzowice 2
fot. GDDKiA

Koniec ograniczeń jeszcze w tym roku – kierowcy pojadą po autostradzie

25 lipca br. nowy wykonawca przejął plac budowy na 21-kilometrowym odcinku A1 Częstochowa Północ – Częstochowa Południe, aby zrealizować prace zabezpieczające. Prace przy układaniu betonowe nawierzchni trasy głównej ruszyły już 31 lipca br. Kontynuacja robót związanych z budową tego odcinka A1 umożliwi oddanie do ruchu ciągu głównego autostrady w grudniu br. Tym samym kierowcy wszystkich pojazdów, jadący tranzytem na trasie północ-południe, będą mogli ominąć Częstochowę.

Śląska A1 podzielona na odcinki

Realizację inwestycji podzielono na cztery zadania – są to odcinki F, G, H oraz I. Pierwszy, o długości 21 km – będący jeszcze w budowie, odbija na zachód od obecnej DK1 na węźle Częstochowa Północ (dawniej Rząsawa) i za węzłem Częstochowa Blachownia (dawniej Blachownia) łączy z drugim odcinkiem, który ma długość 4,7 km. Ten odcinek kończy się za węzłem Częstochowa Południe (dawniej Zawodzie). Trzeci – niespełna 17-kilometrowy – ciągnie się aż do węzła autostradowego położonego w miejscowości Woźniki. Czwarty rozpoczyna się za tym węzłem i biegnie przez ponad 15 km na południe, gdzie łączy się z istniejącym węzłem Pyrzowice. Udostępniony 33-kilometrowy fragment pozwala przemieszczać się na odcinku Częstochowa Południe – Pyrzowice.

(red.)

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -