Dziś Dzień Czarnego Kota

0
463
fot. pinterest

Czarne koty doczekały się w końcu własnego święta, które przypada właśnie dzisiaj.

Koty właśnie w tym kolorze są związane z największą ilością przesądów oraz wierzeń.

Organizatorami tego święta było Włoskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt i Środowiska oraz Ruch Obrony Czarnych Kotów w 2007 roku. Skąd się wzięła data 17 listopada? Mianowicie według Włochów jest to najbardziej pechowa liczba, a dodatkowo święto zostało ustanowione w piątek 17-ego o godzinie 17.00. Celem tego święta jednak nie jest ostrzeganie przed czarnymi kotami, a wręcz przeciwnie. Z okazji tego święta zwraca się uwagę na konieczność ochrony zwierząt a także walczenia z przesądami i zabobonami, których ofiarą padają właśnie czarne koty. Włochy są krajem, gdzie czarne koty są najmniej lubiane i aż 30 tysięcy z nich umiera co roku w niewyjaśnionych okolicznościach. Dane schronisk z całego świata pokazują, iż czarne koty nadal są najrzadziej adoptowane. Wyjątkiem jest USA, tam sytuacja jest dokładnie na odwrót.

Początek prześladowań czarnych kotów sięga już średniowiecza. Germańska bogini Freja miała w swym zaprzęgu dwa czarne koty. Jest ona uważana za pierwowzór czarownic. Najprawdopodobniej to od niej właśnie zaczęły się polowania na czarownice i czarne koty. Były one uważane za atrybut czarnej magii, kontaktów z diabłem i ogólnie wszystkiego, co złe oraz niewyjaśnione. Najpopularniejszy przesąd, który mówi o tym że jeśli przebiegnie drogą czarny kot to przynosi to pecha, jest znany nie tylko w Polsce, ale także w innych częściach Europy Wschodniej, Środkowej a także w Indiach. Natomiast nie wszędzie czarny kot oznacza pecha bowiem w Japonii i Szkocji jest dokładnie na odwrót i widok czarnego kota przynosi tutaj szczęście.

Dziś Dzień Czarnego Kota 1
fot. pinterest

Naukowcy domyślają się, iż czarne umaszczenie kotów czemuś służy, ale jeszcze nie udało im się zgodzić czemu ma służyć. Jedna z teorii uważa, iż czarne umaszczenie miało pomóc dzikim kotom ukryć się w dżungli, zaś inna teoria uważa iż powodem mogła być ochrona przed patogenami innych kotów.

Zaskakującą niespodzianką okazuję się, iż to koty płci męskiej są częściej czarne.

Jeżeli marzycie o tym by zaadoptować kociaka, to śmiało bez żadnych obaw możecie wybrać tego o umaszczeniu czarnym ze względu też na to iż to one mają najmniejszą szansę na adopcje. Jeśli już posiadacie takiego kociaka, to właśnie dziś wyjątkowo o niego zadbajcie.

Dziś Dzień Czarnego Kota 2
fot. pinterest

K KIK