fbpx
Strona głównaKultura i rozrywkaZbliża się 1 czerwca. Jakie propozycje na Dzień Dziecka przygotował częstochowski teatr?

Zbliża się 1 czerwca. Jakie propozycje na Dzień Dziecka przygotował częstochowski teatr?

Dzień Dziecka w Teatrze im. A. Mickiewicza najmłodsi widzowie uczczą bajką „Trzy świnki”. Ale na częstochowskiej scenie święto milusińskich nie ograniczy się do 1 czerwca.

Zbliża się 1 czerwca, jednak Teatr im. A. Mickiewicza będzie świętował z milusińskimi nie tylko tego dnia. Już we wtorek, 30 maja o godz. 10 i 12 (spektakl zamknięty) pokaże „Czerwonego Kapturka” w reżyserii Dariusza Wiktorowicza. Tytuł ten miał swoją premierę na ubiegłoroczne mikołajki.

„Czerwony Kapturek”

Zbliża się 1 czerwca. Jakie propozycje na Dzień Dziecka przygotował częstochowski teatr? 1
„Czerwony Kapturek”/ fot. Piotr Dłubak/Teatr im. A. Mickiewicza

Reżyser stworzył spektakl na podstawie adaptacji Cezarego Żołyńskiego. Ta wersja sceniczna jest nieco uwspółcześniona, przesycona absurdalnym humorem, komicznymi dialogami oraz wieloma wpadającymi w ucho piosenkami duetu kompozytorów: Marka Zalewskiego i Pawła Czyrki.

Narratorem opowieści, Żołyński uczynił Fotografa, który zawiązuje akcje i rozpoczyna opowieść. W jego atelier znajduje się bowiem album ze starymi zdjęciami, w których zaklęte są wspomnienia. Za jego sprawą poznajemy historię o Czerwonym Kapturku – dobrej i ślicznej, choć trochę nierozważnej dziewczynce, która po drodze do swej chorej babci poznaje przebiegłego i głodnego wilka.

„Roszpunka”

Zbliża się 1 czerwca. Jakie propozycje na Dzień Dziecka przygotował częstochowski teatr? 2
„Roszpunka” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

Ostatniego dnia maja, o godz. 10 na najmłodszych widzów czeka dobrze znana „Roszpunka”. To spektakl na motywach baśni Jakuba i Wilhelma Grimm w adaptacji i reżyserii Robert Dorosławski.

Historię Roszpunki zna prawie każdy. Piękna dziewczyna o długich włosach, czarownica, która zamyka ją w wieży i młody książę, który się w niej zakochuje. Tym razem wszystko jednak wygląda inaczej. Czarownica chce oczarować jednego z jurorów w konkursie piosenki. Niestety jej skrzeczący głos nie zapewni jej wygranej, ale… przecież Roszpunka pięknie śpiewa!

Festiwal prowadzony przez przebojowego DJ’a Pokrakę to tylko początek zmian w bajce. Okazuje się bowiem, że ojciec Roszpunki jest sławnym gwiazdorem, a doktor leczący jej matkę potrafi przepowiadać przyszłość! Czarownica, by wygrać, nie cofnie się nawet przed oszustwem. Na szczęście miłość i tutaj w końcu zwycięży, ale jak to się stanie? O tym warto się przekonać, oglądając spektakl.

„Trzy Świnki”

Zbliża się 1 czerwca. Jakie propozycje na Dzień Dziecka przygotował częstochowski teatr? 3
„Trzy Świnki” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. A. Mickiewicza)

W czwartek, 1 czerwca, w taki wyczekiwany Dzień Dziecka teatr zaprasza na inną bajkę braci Grimm. To „Trzy Świnki” grane o godz. 10, 12 (spektakl zamknięty) i 18 (po bajce będzie poczęstunek). Za reżyserię bajki odpowiada wspomniany już Robert Dorosławski.

To swobodne przekształcenie znanej i bardzo lubianej opowieści. Tytułowe Świnki zachorowały na … nudę. Nie chcą się bawić z innymi zwierzętami, nie zamierzają także budować domu, ani porządkować podwórka, choć zima tuż tuż…. Pozostałe zwierzęta wpadają na pewien pomysł. Świnki trzeba przestraszyć ! Obmyślają chytry plan. Owca przebiera się za wilka, a Krowa za smoka. Czy plan się powiedzie? Czy Świnki pokonają lenistwo i przestaną się wreszcie nudzić?

„Mały Książę. Opowieść”

Zbliża się 1 czerwca. Jakie propozycje na Dzień Dziecka przygotował częstochowski teatr? 4
„Mały Książę. Opowieść” (fot. Piotr Dłubak/ Teatr im. A. Mickiewicza)

Tydzień dedykowany najmłodszym widzom zakończy niedzielny spektakl „Mały Książę. Opowieść”. Premiera miała miejsce z okazji Dnia Dziecka w 2022 r. Reżyserka Agnieszka Baranowska oparła swoje przedstawienie na motywach słynnej opowieści Antoine’a de Saint-Exupéry’ego.

To historia o dojrzewaniu człowieka do śmierci, o czułości i szacunku do innych, a przede wszystkim o czułości do siebie i tak często zaniedbywanej wrażliwości w nas samych, którą bez wątpienia możemy nazwać naszym wewnętrznym Małym Księciem.

Spektakl ten zobaczymy 4 czerwca o godz. 17. Po nim zaplanowano poczęstunek.

Bilety na te spektakle sprzedawane są w kasie teatru lub na stronie www.teatr-mickiewicza.pl.

red.

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Ford Puma hybrydowy SUV

Popularne

- Advertisment -Ford Puma hybrydowy SUV