fbpx

Dzielnicowy bliżej lokatorów. Kolejna akcja w ramach programu „Bezpieczna Częstochowa”

Rusza wspólna akcja ZGM TBS, Policji i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w ramach programu „Bezpieczna Częstochowa”.

Na spotkaniu prasowym przedstawiono projekt współpracy dzielnicowych z lokatorami ZGM TBS. Mieszkańcy powinni pamiętać, że w sytuacjach zagrożenia, mogą zwrócić się o pomoc do konkretnej osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo w danej dzielnicy. Podczas inauguracji akcji zaprezentowano folder z danymi kontaktowymi do wszystkich dzielnicowych.

Folder jest bezpłatny i dostępny dla mieszkańców ZGM TBS. Niezbędne informacje odnośnie działań w ramach programu „Bezpieczna Częstochowa” pojawiły się również w klatkach schodowych i radiowych spotach.

Badania Politechniki Częstochowskiej przeprowadzone na grupie mieszkańców lokali zarządzanych przez ZGM TBS w Częstochowie wykazały, że wiele osób nie czuje się bezpiecznie i coraz częściej dzwoni do administracji, zgłaszając różnego rodzaju zagrożenia. Wedle statystyk 20 proc. lokatorów „nie czuje się bezpiecznie wieczorem/w nocy w swojej klatce schodowej”, 16 proc. „nie czuje się w pełni bezpiecznie, wchodząc do piwnicy oraz podczas jej użytkowania”, a 21 proc. mieszkańców „nie czuje się bezpiecznie na ulicy/chodniku przed budynkiem”.
Chcemy przypomnieć mieszkańcom, że w trudnej sytuacji warto zwrócić się o pomoc do dzielnicowego, do osoby tzw. pierwszego kontaktu, a dobry dzielnicowy to taki, który zna swoich mieszkańców, a przede wszystkim rozpoznaje problemy, które ich trapią –  mówił Paweł Konieczny, prezes zarządu ZGM TBS Sp. z o.o. w Częstochowie

Policjant pełniący funkcje dzielnicowego powinien być znany w miejscu, w którym przyszło mu pełnić służbę i wzbudzać zaufanie, po to by nikt nie obawiał się poprosić go o pomoc.

Podczas czwartkowego spotkania rozmawiano również na temat przemocy domowej i częstochowskiej mapy zagrożeń. Podkreślano, że szczególna uwaga powinna być skierowana w stronę seniorów, którzy bardzo często padają ofiarą rozmaitych oszustw.

W inauguracji akcji wzięli udział przedstawiciele: ZGM TBS, Komendy Miejskiej Policji i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Obecni byli kierownicy oddziałów eksploatacji oraz funkcjonariusze-dzielnicowi. Zaproszono również uczniów częstochowskich klas mundurowych i policyjnych z Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego i Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych.