fbpx

Dzielnica na wystawie

„Raków – z dziejów dzielnicy Częstochowy” to tytuł nowej wystawy, którą proponuje Muzeum Częstochowskie. Ekspozycję przygotowaną z okazji przypadającej rok temu 90. rocznicy przyłączenia Rakowa do Częstochowy będzie można oglądać od 29 września.

Dzielnica na wystawie 2


Na wystawie zgromadzono szereg historycznych materiałów związanych z Rakowem, a pochodzących ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego, Archiwum Państwowego w Częstochowie, Miejskiego Domu Kultury, Biblioteki Publicznej (filia na Rakowie). Wiele cennych eksponatów udostępniły również: redakcja „Głosu Hutnika” oraz prywatni kolekcjonerzy.
Pewnie mało kto dziś już pamięta, że teren obecnej dzielnicy Raków to dawne Pustkowie Raków i las o tej samej nazwie nad Wartą. Jak informują autorzy wystawy: „Pod koniec XVIII w. w osadzie mieszkało 55 osób (w 9 domach). Późniejszy swój rozwój zawdzięczała wybudowanej w latach 1895–1900 Hucie „Częstochowa”. W rejonie dzisiejszych ulic Okrzei, Limanowskiego i Łukasińskiego powstała kolonia fabryczna, składająca się z domu dyrektora, budynków majstrowskich oraz robotniczych; zbudowano też budynek zwany Pałacykiem Hantkego”.
Wiele lat Raków był wsią należąca do gminy Huta Stara. 13 III 1928 r. Rada Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej podjęła uchwałę o zmianie granic Częstochowy. Do miasta przyłączono osadę fabryczną Raków i wieś (liczącą 5904 mieszkańców) oraz Dąbie i grunty majątku Błeszno.